REKLAMA
REKLAMA

Zakład Karny w Uhercach Mineralnych zadba o szlaki turystyczne w Bieszczadach

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych za pośrednictwem prezesa Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty Stanisława Orłowskiego poznali historię oraz najciekawsze miejsca w Bieszczadach, a przede wszystkim w najbliższym otoczeniu Uherzec Mineralnych.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 60 skazanych, którzy z uwagą wsłuchiwali się w słowa przewodnika. Tematem referatu, a później dyskusji była turystyka górska. Szczegółowo zaprezentowano szlaki turystyczne, fotografie szczytów oraz ciekawych miejsc, jakie można odwiedzić w Bieszczadach. Nie zabrakło również regionalnych anegdot.
– Było to bardzo ciekawe spotkanie. Nie spodziewaliśmy, że w tak bliskiej odległości od miejsca w którym odbywamy karę znajdują się tak niezwykłe miejsca – mówi Remigiusz, skazany odbywający kare pozbawienia wolności w tutejszej jednostce.

Warto dodać, że skazani aktywnie uczestniczą w przygotowaniu szlaków turystycznych w najbliższej okolicy do sezonu turystycznego. Z jednostki 6 skazanych jest nieodpłatnie zatrudnionych w Caritasie w Myczkowcach i z najwyższą starannością wywiązuje się z zadań pracowniczych dbając o estetykę tego miejsca, z którym poprzez wolontariat związany jest Stanisław Orłowski.
– Jesteśmy zadowoleni z pracy skazanych, ale chcielibyśmy jeszcze większego wsparcia od zakładu karnego, gdyż Caritas w okresie wakacji odwiedza blisko 600 dzieci z rodzin objętych pomocą społeczną, zarówno z Polski jak i Ukrainy. W związku z tym chcielibyśmy aby szlaki były jak najlepiej przygotowane na ich przybycie – mówi Stanisław Orłowski.

Spotkanie, jakie odbyło się w jednej z sal Oddziału Terapeutycznego miało być swoistym podziękowaniem za pracę skazanych, ale także zachętą do dalszej współpracy.
– Planujemy w dalszym ciągu aktywnie współpracować z Caritasem. Myślimy, aby z czasem zakład karny był współodpowiedzialny za przygotowanie, oznaczenia i utrzymanie szlaków turystycznych wokół Uherzec Mineralnych i Jeziora Myczkowieckiego – dodaje mjr Tadeusz Kucharyk, dyrektor Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych.

Takie działanie jednak poprzedzą kolejne spotkania ze Stanisławem Orłowskim, po  których skazani uzyskają wiedzę, która będzie użyteczna przy realizacji wspólnego z Caritasem w Myczkowcach projektu.

Foto, tekst: Michał Bąk

22-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)