REKLAMA
REKLAMA

Budowa obwodnicy Brzozowa idzie pełną parą. Jest „dywanik”, powstają ronda i wiadukty (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. To sztandarowa i pierwsza tak duża inwestycja Urzędu Marszałkowskiego w perspektywie unijnej 2014-2020. Województwo przeznaczy na nią ponad 70 mln zł. Budowa obwodnicy Brzozowa idzie pełną parą, a mieszkańcy bacznie przyglądają się pierwszym efektom pracy budowlańców.

Obwodnica Brzozowa będzie finansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Nowa droga stanowi jedną z pierwszych i najistotniejszych inwestycji realizowanych przez władze Podkarpacia w nowej perspektywie unijnej.

Wykonawcą jest konsorcjum firm w składzie: Lider – Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o., Partner – Polbud Pomorze Sp. z o.o., Partner – Most Sp. z o.o. – ma wybudować obwodnicę do połowy listopada tego roku. Termin zakończenia realizacji projektu zgodnie z umową to 14 listopada 2015 roku. Obwodnica Brzozowa będzie kompleksowo wyposażoną, jedno-jezdniową drogą klasy G (szerokość jezdni 7 m – dwa pasy ruchu po 3,5 m każdy).

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, bez opóźnień.

Koszt inwestycji to blisko 71,8 miliona złotych (71 795 090,49 zł). Projekt zostanie sfinansowany z wykorzystaniem mechanizmu elastyczności RPO – oznacza to, że inwestycja zostanie dofinansowana z oszczędności powstałych po rozliczeniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013.

Zakres inwestycji:

budowa wschodniej obwodnicy miasta Brzozowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz – Brzozów – Sanok wraz z:

– budową mostów (2 obiekty: nad potokiem Sietnica oraz nad rzeką Stobnica), wiaduktów (3 wiadukty w tym jeden przejazd gospodarczy zintegrowany z przejściem dla zwierząt), przepustów,
– niezbędną budową/przebudową skrzyżowań z drogami bocznymi,
– przebudową dróg lokalnych,
– budową dróg wewnętrznych do obsługi przyległego terenu,
– budową chodników i ciągów rowerowych/pieszo – rowerowych ,
– budową/przebudową bądź zabezpieczeniem urządzeń infrastruktury technicznej związanej i nie związanej bezpośrednio z drogą.

Wschodnia obwodnica Brzozowa (odcinek drogi o około 3,4 km długości) zaprojektowana została w ciągu drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz – Brzozów – Sanok. Skomunikowana będzie z istniejącym układem dróg za pomocą skrzyżowań typu średnie ronda oraz poprzez skrzyżowania skanalizowane. Po wybudowaniu obwodnicy, istniejąca droga wojewódzka nr 886 przebiegać będzie jej śladem począwszy od skrzyżowania ulic Legionistów, Bohaterów II Wojny Światowej i Rzeszowskiej w Brzozowie (w km 10+000 istniejącej drogi wojewódzkiej nr 886 zaprojektowano skrzyżowanie typu „średnie rondo”), a kończąc w miejscowości Humniska (w km 13+500 istniejącej drogi wojewódzkiej nr 886 zaprojektowano skrzyżowanie typu „średnie rondo”).

Droga wojewódzka nr 886 wpisana jest w ważny szlak komunikacyjny województwa podkarpackiego. Przenosi ruch o znaczącym natężeniu z Rzeszowa i centrum kraju w niezwykle ważny i atrakcyjny obszar turystyczny jaki stanowią Bieszczady.

Budowa obwodnicy Brzozowa przyczyni się do uporządkowania ciągów komunikacji kołowej poszczególnych kategorii pojazdów oraz ruchu pieszych i rowerzystów. Dzięki zwiększeniu przepustowości wzrośnie komfort jazdy. Nowo wybudowana obwodnica pozytywnie wpłynie również na ożywienie i rozwój gospodarki oraz turystyki w regionie.

źródło: Red., Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich

ZOBACZ TAKŻE ARCHIWALNY MATERIAŁ VIDEO :
BRZOZÓW: Łopaty wbite, rusza budowa obwodnicy Brzozowa. Za rok pojedziemy nową drogąZdjęcia z obecnego przebiegu prac:

14-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)