REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: CZT zaskarżyło województwo do Komisji Europejskiej. Chce wstrzymania środków unijnych. Urząd marszałkowski odpowiada

RZESZÓW / SANOK / PODKARPACIE. Centrum Zrównoważonego Transportu zaskarżyło do Komisji Europejskiej decyzję w sprawie cięć w rozkładach jazdy pociągów na terenie województwa podkarpackiego. Zdaniem organizacji jest ono nie tylko niezgodne z zapisami Planu Transportowego, ale i ustawą o transporcie zbiorowym.

CZT wskazuje, że cięcia w rozkłady jazdy pociągów regionalnych, które obowiązują od 1 stycznia są poniżej przyjętego w ubiegłym roku przez sejmik województwa Planu Transportowego.

W związku z tym wystosowało oficjalne pismo do Komisji Europejskiej domagając się wstrzymania wypłat środków unijnych w ramach RPO WP 2007-13.

Ograniczenia, które wymienia CZT dotyczą tras:

1. Rzeszów Główny – Tarnobrzeg – Stalowa Wola Rozwadów (linie kolejowe nr 71, 25, 74, 68). Wg nich Plan Transportowy zakłada ok. 6 par pociągów, w rozkładzie jazdy pociągów od 1.01 jest 5 par pociągów.

2. Trasa Tarnów – Rzeszów Główny – Przemyśl (linia kolejowa 91). Wg nich Plan Transportowy zakłada ok. 16 par pociągów, w rozkładzie jazdy pociągów kursuje ok. 14 par.

3. Trasa Przeworsk – Stalowa Wola (linia kolejowa nr 68). Wg nich Plan Transportowy zakłada ok. 6 par pociągów, w rozkładzie pociągów od 1.01 kursują 3 pary.

4. Trasa Rzeszów Główny – Jasło (linia kolejowa nr 106). Wg nich Plan Transportowy zakłada ok. 6 par pociągów, w rozkładzie jazdy pociągów od 1.01 kursują jedynie 2 pary.

5. Trasa Jasło – Zagórz (linia kolejowa nr 108). Wg nich Plan Transportowy zakłada ok. 6 par pociągów, w rozkładzie pociągów od 1.01 całkowicie zawieszono pociągi regionalne.

CZT wskazuje także  na zawieszenie trasy  Jarosław – Munina – Horyniec Zdrój – Zamość (linie nr 91 oraz nr 101), ale zostaliśmy poinformowani o  jej przywróceniu.

przewozy

Organizacja uważają, że takie działania ograniczające kursy powodują naruszenie definicji „pasażerskiego transportu publicznego”, bowiem transport nie jest świadczony w sposób ciągły. Przypominają, że na trasie Rzeszów-Jasło zakończyła się finansowana ze środków UE modernizacja linii kolejowej, a pomimo tego, na trasie kursują zaledwie dwie pary pociągów.

Podkarpacie ze środków unijnych sfinansowało także zakup nowoczesnego taboru, który – według wyliczeń CZT – jest trzy razy niższy niż przebieg referencyjny dla tego rodzaju taboru. Sprzeciwiają się „bezczynności” w zakresie wykorzystania maszyn, które mogłyby służyć pasażerom.

CZT oczekuje wyjaśnień, dlaczego mimo poczynionych inwestycji, tabor nie jest wykorzystywany, a wręcz doszło do obcięcia kursów.
Organizatorem przewozów jest zarząd województwa.

Od poniedziałku czekamy na oficjalne stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie.


AKTUALIZACJA: W czwartek
otrzymaliśmy odpowiedź od rzecznika prasowego Tomasza Leyko :

„Dotychczasowe działania Województwa Podkarpackiego zmierzają do podwyższenia jakości oferty przewozowej w ramach kolejowych przewozów pasażerskich użyteczności publicznej. Opublikowana w mediach informacja dotycząca skargi na Województwo Podkarpackie dotyczącej łamania dyrektywy 1370 i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, jak również zarzuty  związane z: realizowanymi projektami modernizacji linii kolejowych, planem transportowym,  zakupem taboru kolejowego,  ilością połączeń kolejowych – nie odzwierciedlają w pełni stanu rzeczywistego – są wyrwane z kontekstu przez co wpływają na niekorzystny odbiór tych kwestii przez zainteresowane strony.

W związku z koniecznością szczegółowego odniesienia się do przedstawionych zarzutów odpowiedz w powyższej kwestii zostanie przekazana w dniu 20 marca 2015 r.”

18-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)