REKLAMA
REKLAMA

Dwa mury zabezpieczą skarpę. Problem z osuwiskami w Sanoku zostanie zamknięty? (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Ponad 4,5 mln zł otrzymało miasto na likwidację skutków osuwisk z ostatniej rezerwy celowej budżetu państwa. 3,6 mln zł zarezerwowano na skarpę przy ulicy Podgórze w Sanoku. Około milion złotych na południową część skarpy Góry Parkowej.

W obu inwestycjach miasto musi zabezpieczyć wkład własny w wysokości 20% całej inwestycji.

Pierwsze zadanie, którego wartość wycenia się na około 4 mln zł, konieczne jest do przeprowadzenia na skarpie poniżej budynku Rynek 15 w Sanoku. W ramach inwestycji powstaną dwa mury oporowe. Jeden 40 metrowy u podnóża skarpy. Drugi o podobnej długości w jej połowie. Skarpę zabezpieczą ponadto wielkośrednicowe pale CFA. Dodatkowo na skarpie zostanie wykonany system drenażowy oraz sieci kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej.
– Mamy już gotowy projekt zadania oraz pozwolenie na budowę. Około do połowy kwietnia można składać oferty w przetargu. Działamy, bo w ramach przyznanej promesy zadanie musi zostać zakończone i rozliczone w tym roku – wyjaśnia Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.

Jak zaznacza jednak wiceburmistrz, jeżeli „po drodze” nie wystąpią dodatkowe problemy to do końca października zadanie powinno zostać zakończone.
– Prace obejmują wycięcie 91 drzew i krzewów na skarpie. Nie mniej po zakończeniu zadania przewidzieliśmy nowe zasadzenia – deklaruje Edward Olejko.

W podobnym trybie będą prowadzone prace przy zabezpieczaniu osuwiska usytuowanego na zboczu Góry Parkowej w Sanoku (od strony ulicy Kościuszki).
– Cieszymy się, że otrzymaliśmy pieniądze na to zadanie. Mogliśmy jednak uniknąć tej inwestycji. Jeżeli ogałaca się górę z drzew, jeżeli wcina się w tę górę z  inwestycją, a tak było robione w 2004 roku, było wiadomo, że góra będzie się osuwać. Nie trzeba być geologiem żeby to wiedzieć – zaznacza z kolei burmistrz Tadeusz Pióro.

– Prawdę mówić, nie mamy pewności czy na przykład po większych ulewach, Góra Parkowa nadal nie zacznie się osuwać. Mamy jednak nadzieję, że na tym zakończą się wydatki jeżeli chodzi o jej zabezpieczanie – kończy z nadzieją burmistrz.

red.


Prace przy zabezpieczaniu osuwiska na Górze Parkowej – grudzień 2012.
Ostatni czwarty etap, o którym mowa w materiale filmowym, będzie realizowany w ramach przyznanej promesy.

26-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)