REKLAMA
REKLAMA

Najpiękniejsza muzyka polska Ignacy Jan Paderewski – ,,Manru”

SANOK / PODKARPACIE. Najpiękniejsza muzyka polska. 155 rocznica urodzin kompozytora Ignacy Jan Paderewski  „Manru” opera w 3 aktach. Kolejnym gościem ,,Didura” będzie chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego.

Najpiękniejsza muzyka polska Ignacy Jan Paderewski – „Manru” 21.09.2015

Manru – SYLWESTER  KOSTECKI, Ulana – JOLANTA WAGNER,
Urok – ADAM WOŹNIAK, Jadwiga – IWONA NOSZCZYK,
Aza – RENATA DOBOSZ, Jago – CEZARY BIESIADECKI,
Oroz – BOGDAN  KUROWSKI,CYGAN – Grzegorz BIERNACKI,
DZIEWCZYA – Teresa UNGER

opracowanie muzyczne: Krzysztof DZIEWIĘCKI,
przygotowanie sceniczne: Tadeusz PISZEK, asystent dyrygenta: Mieczysław UNGER,
przygotowanie chóru: Krystyna KRZYŻANOWSKA-ŁOBODA

Streszczenie libretta

AKT I
Dziewczęta przygotowują dożynki. Jadwiga żali się na zły los i hańbę, jaką przyniosła jej córka, Ulana, poślubiając Cygana Manru, który z kolei dla niej wyrzekł się swobodnego cygańskiego życia. Wiejski znachor – włóczęga Urok – sam skrycie zakochany w Ulanie, namawia Jadwigę, aby pojednała się z córką. Również Ulana przybywa prosić matkę o przebaczenie i pomoc, gdyż oboje wraz z dzieckiem żyją w wielkiej biedzie. Jadwiga jest jednak nieubłagana: zgadza się przebaczyć córce i przyjąć ją na powrót do swego domu, jeżeli wyrzeknie się Cygana. Ulana odmawia i gdy w chacie pojawia się Manru szukający swej żony, odchodzi z nim razem, nie zważając na groźne przekleństwa matki ani na chłopów próbujących odbić ją Cyganowi. Dochodzi do sprzeczki; Jadwiga przekleństwem zatrzymuje rozwścieczony tłum. Świat cygański i świat chłopski nigdy nie zdołają się połączyć.

3_1

AKT II
Manru żyje wraz z żoną i dzieckiem w samotnej chacie stojącej na uboczu za wsią, gdzie prowadzi swój warsztat. Dla Ulany porzucił swoich towarzyszy oraz tak drogie każdemu Cyganowi wędrowne życie. Dręczy go jednak tęsknota za cygańskim życiem, wabi melodia grana na skrzypcach przez starego Jaga, który namawia Manru do porzucenia Ulany i powrotu do bandy; kuszą wdzięki pięknej Cyganki Azy. Jest chmurny i zamyślony. Ulana, czując, że serce Manru odwraca się od niej, błaga Uroka o czarodziejski napój miłosny. I istotnie, gdy Manru wypija podany mu przez Ulanę trunek, namiętna miłość do niej znów ogarnia jego serce i zmysły.

4_1

AKT III
Manru po długiej walce wewnętrznej uległ w końcu namowom Jaga i urokowi Azy. Porzuca swą chatę i przystaje z powrotem do bandy Cyganów, zwłaszcza że ci ofiarowują mu godność wodza, usuwając przewodzącego im dotąd Oroza. Na czele bandy wyrusza Manru w świat. Ulana daremnie szuka swego męża, a dowiedziawszy się od Uroka, że Manru porzucił ją dla Azy, zrozpaczona topi się w jeziorze. Urok, szukając zemsty namawia do intrygi Oroza, a ten morduje Manru….

5_1

6

Streszczenie libretta w oparciu o „Przewodnik operowy” Józefa Kańskiego

źródło: SDK Sanok

21-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)