REKLAMA
REKLAMA

Irlandia drogą do kariery. Uczniowie ZS 3 wzięli udział w praktykach zagranicznych (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Widoki jak z tapety komputera  oraz wszechobecna uprzejmość to najkrótsza charakterystyka miejsca, gdzie praktyki zawodowe odbyli najlepsi uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku.

Od 13 kwietnia do 11 maja, 25 uczniów kształcących się we wszystkich specjalnościach nauczanych w szkole (technik informatyk, mechatronik, mechanik samochodowy, elektryk oraz mechanik obróbki skrawaniem) przebywało w Irlandii, gdzie realizowało projekt Erasmus + „Praktyki zagraniczne drogą do kariery na europejskim rynku pracy”.

Z uwagi, że Irlandia jest wyspą, a praktyki odbywały się w Youghal, malowniczym kurorcie nadmorskim, wiele prac związanych było z gospodarką morską.  Mechatronicy zatrudnieni w firmie BoatWarden m.in. montowali, programowali oraz testowali systemy alarmowe do zastosowań na jachtach, z kolei inni uczniowie  w stoczni Save Heaven  Marine zapoznawali się z montażem i testowaniem wszelkich elektronicznych instalacji  pokładowych.  Mechanicy samochodowi, oprócz naprawy samochodów i wszelkiej drobnicy od kosiarek po motocykle, większość czasu spędzali serwisując silniki z  kutrów rybackich. Nie inaczej było w przypadku mechaników obróbki skrawaniem, którzy w większości  szlifowali, skrawali czy frezowali elementy poszycia czy układu napędowego łodzi.

Elektrycy zostali przydzieleni jako asystenci do małych rodzinnych firm zajmujących się montażem instalacji. Konieczność długiego przebywania ze sobą  i  bezpośrednia pomoc ze strony pracodawcy oprócz przyrostu umiejętności profesjonalnych skutkowała  również  zwiększeniem kompetencji językowych. Tylko ktoś kto był w Irlandii wie jakim wyzwaniem nawet dla wykształconego w Polsce anglisty, jest zrozumienie osoby mówiącej z silnym lokalnym akcentem.

Klasę samą w sobie stanowili informatycy, którzy  tworzyli w większości strony internetowe dla lokalnych przedsiębiorców. Oto niektóre efekty ich prac:
http://www.theoldimperialhotel.com/ , autorstwa Marcina Sztorca
http://www.crazyglazing.com/, autorstwa Kuby Tymińskiego.

Ale to nie wszystko, gdyż dwójka uczniów odbywała praktykę w   Community Radio Youghal. Wykonywali tam wszelkie  prace od administrowania stroną internetową po tworzenie audycji  dla polskich mieszkańców. Zwieńczeniem pobytu było współprowadzenie popołudniowej audycji, również dostępnej w Internecie:  http://www.cry104fm.com/?page_id=1213, Youghal Ready for This –  7 May.

Generalnie, większości  uczestników projektu została zaproponowana czy to praca wakacyjna, czy też regularny kontrakt za rok po ukończeniu szkoły.  Z rozmów z uczniami wynika, że duża część zamierza z tej oferty skorzystać tym bardziej, że o ile matematyczna wartość zarabianej w Irlandii kwoty jest podobna   do polskiej pensji i wynosi ok. 2000, to walutą jest euro, a nie polski złoty.

Ważną częścią pobytu było zamieszkiwanie u miejscowych rodzin, które zapewniały nie tylko przewidziane umową miejsca do spania oraz wyżywienie, ale też angażowały naszych chłopców i dziewczęta w normalne życie rodzinne. Uczniowie byli  zabierani na komunie, kolacje u znajomych,  poprawiny,  mecze hurlingu (lokalna odmiana hokeja na trawie), do kina, na basen czy obwożeni po bliższej i dalszej okolicy. Jeden z uczestników skomentował to słowami, że  „oni (tj. rodzina) muszą na nas wydawać więcej niż mieli zapłacone.”  Z kolei dwójka chłopców poprosiła swojego gospodarza, aby nie gotował już więcej  homarów, z powodu przesytu, oczywiście. Nie dziwi więc, że nawiązane zostały przyjaźnie, które będą skutkowały przyszłymi wizytami i to nie tylko w Irlandii ale i w Polsce.

Co więcej, w każdą sobotę odbywały się wycieczki m.in.  do pobliskiego Cork, na majestatyczne Klify Moher i  Ardmore, do jaskiń w Mitchestone czy na  zamek Cahir.

Na koniec należy podkreślić, że projekt jest realizowany w porozumieniem z Irlandzkim partnerem: Your International Training, którego pracownicy przeprowadzili zajęcia adaptacyjne z języka angielskiego,  zorganizowali i monitorowali miejsca praktyk oraz warunki zakwaterowania u rodzin goszczących. Partner zapewni również wystawienie dla uczestników certyfikatów Europass Mobility, poświadczających zdobyte doświadczenie.

Projekt w całości sfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, uczestnicy nie ponieśli więc żadnych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem, a nawet otrzymali kilkaset euro kieszonkowego.

Następny wyjazd, dla kolejnej grupy uczniów odbędzie się już w październiku bieżącego roku. Planowane są również kolejne takie wyjazdy w latach przyszłych.

materiał nadesłany

15-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: