REKLAMA
REKLAMA

REGION: Liczba pediatrów dramatycznie spada. Efekt? Wczoraj zamknięto pediatrię w Kolbuszowej

PODKARPACIE. Szpital SP ZOZ w Kolbuszowej robił co mógł, aby utrzymać oddział. Jak wygląda sytuacja w regionie?

W końcu zapadła trudna decyzja: oddział pediatryczny zostaje zamknięty na dwa miesiące. W okresie lipca i sierpnia najmłodsi pacjenci będą musieli szukać opieki medycznej, gdzie indziej.

Co spowodowało tak drastyczne posunięcie? O komentarz poprosiliśmy wicedyrektora szpitala, ten jednak zasłonił się brakiem upoważnienie do rozmów z mediami. Dyrektor placówki był nieuchwytny.

Wiadomo jednak, że powodem decyzji o zamknięciu pediatrii były braki kadrowe. Liczba pediatrów w całym kraju drastycznie spada, a to przekłada się na coraz większe trudności ze skompletowaniem załogi.

Problem jest i to duży. W Polsce zlikwidowano już ponad 40 oddziałów pediatrii – przyznaje dr Adam Siembab, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku. – Absurdem jet to, że opłaca się otwierać oddziały okulistyczne, chirurgię jednego dnia, kardiologię inwazyjną, czyli coś, co jest dochodowe, a nie to, czego brakuje. Z roku na rok pediatrów jest co raz mniej, młodzi ludzie coraz rzadziej decydują się na tę specjalizację. A szkoda, bo powinniśmy przestać rozpatrywać wszystko w kategoriach pieniędzy. To zdrowie i rodzina powinny być najważniejsze. A rodzina, to przecież dzieci – podkreśla.

„Odetchnęliśmy z ulgą”
Sytuacja w sanockim szpitalu jest lustrzanym odbiciem sytuacji w Kolbuszowej. – Dla nas pediatria jest małą perełką. Niedawno otworzyliśmy „Strefę Rodzica”, współpracujemy z miejską biblioteką, z której panie przychodzą i czytają dzieciom książki, co jest ewenementem w skali kraju. Mamy ultrasonograf dziecięcy, spirometr dziecięcy – wymienia dr Siembab. – I przede wszystkim, mamy kadrę lekarzy i rezydentów, którzy pracują całym sercem.

Obecnie w szpitalu w Sanoku zatrudnionych jest 9 pediatrów. Tendencja jest zwyżkowa. – Cały czas obserwujemy sytuację w kraju i w regionie. Z ulgą odetchnęliśmy, że ten problem już nas nie dotyczy – mówi dyrektor.

Co się zmieniło? Jak podkreśla nasz rozmówca, sytuację szpitala miała uratować zmiana na stanowisku ordynatora i podjęcie się nowych przedsięwzięć.

Co dalej?
Kolbuszowski szpital przez dwa najbliższe miesiące ma zadecydować, co dalej z oddziałem pediatrycznym. Jeśli nie uda się, znaleźć nowych pracowników, może dojść do sytuacji, w której oddział zostanie zlikwidowany.

Rodzice ze swoimi pociechami będą musieli odwiedzać placówki w Rzeszowie, Mielcu, Tarnobrzegu i Nowej Dębie. W czasie wakacji mogą szukać pomocy pediatrycznej m.in. w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej. W regionie jest w sumie 21 oddziałów pediatrycznych.

Więcej rezydentur
Lekiem na brak specjalistów może okazać się otworzenie nowego kierunku na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od października uczelnia będzie kształciła przyszłych lekarzy. W pobliżu Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie powstaje Zakładu Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego. W budynku uruchomione zostaną katedry: Anatomia Prawidłowa i Patologiczna Człowieka, Histologia z Embriologią oraz Medycyna Sądowa.

Ale bez większego wsparcia Ministerstwa Zdrowia, nie wiele się zmieni. Tylko na wiosnę br. resort przyznał województwu podkarpackiemu zaledwie 40 miejsc rezydenckich, z czego tylko 5 dla pediatrów. Dla porównania, w województwie małopolskim ogólna liczba rezydentur wynosi 192, dla pediatrów – 12. Większe wsparcie ministerstwa przełoży się na większą liczbę lekarzy.

Powodem braku pediatrów na pewno są też pobory, które są niższe w stosunku do zarobków na innych specjalizacjach – dodaje dr Adam Siembab.

Z badań ogólnopolskiego portalu wynagrodzeń wynika, że pediatrzy zarabiają w granicach 3 848 – 7 630 zł. Mediana zarobków wynosi 5 512 zł.

Co powinno się zmienić, aby sytuacja z dostępem do służby medycznej najmłodszych pacjentów uległa poprawie? Wkrótce komentarz Rzecznika Praw Dziecka.

Ewelina Nawrot
Rzeszow24.pl

4462565751_786d780be7_b

foto: flickr.com/Ellen macdonald

02-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)