REKLAMA
REKLAMA

O najdłuższych wakacjach w życiu oraz o Dniu Kobiet męskim okiem w Magazynie Ob.SESJA

SANOK / PODKARPACIE. Ukazał się 25 numer Magazynu Studenckiego „Ob.Sesja”, a w nim: nowości w czytelni, poznaj IBUK Libra. Czym się różnią małe i duże Uczelnie. Krótka relacja z aktywności studentów podczas Szlachetnej Paczki. Studencie, nie przegap Gap Year. Uwieńczenie Dnia Kobiet: męskim okiem oraz jak widzą to kobiety.

Wywiad z Piotrem Michalskim – kiedyś studentem PWSZ w Sanoku, dzisiaj Mistrzem Polski Juniorów. Kilka słów o short-tracku oraz coś dla miłośników Erici Leonard James, autorki słynnych „50 twarzy Greya”. Co to są shlashery i czemu cieszą się popularnością? Jeśli jesteś posiadaczem komputera, musisz wiedzieć jak się bronić przed crackerami. Małe rady z psychologii: jak pokonać słabości i zwalczyć w sobie krytyczne myślenie. Oprócz tego czy warto być psychopatą, fotorelacja ruin zamku w Załużu oraz upamiętnienie „Pięknej w chorobie”, akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sanitas.

Wersja pdf:
http://www.pwsz-sanok.edu.pl/zycie-studenckie/obsesja/


Najdłuższe wakacje w życiu

Wiele osób kończących szkołę tak naprawdę nie ma na siebie pomysłu. Nie każdy maturzysta wie, jak wykorzystać długie wakacje. Zamiast wybierać kierunek studiów w ciemno – może lepiej zdobyć dodatkowe zdolności i doświadczenie zawodowe, a przy okazji odwiedzić wymarzone miejsca za niewielkie pieniądze? Rok wolny od nauki – po zdanej maturze, przed wybraniem studiów lub tuż po ich ukończeniu – to coraz bardziej popularny zwyczaj wśród młodych ludzi. Czy tzw. gap year ma szansę w polskich realiach?

Gap year dosłownie oznacza rok przerwy między etapami życia. Najbardziej popularny jest gap year w trakcie studiów, przed ich podjęciem, między licencjatem a magistrem albo zaraz po uzyskaniu dyplomu magistra. Czas ten nie jest przeznaczony na leniuchowanie przed komputerem lub telewizorem. Wręcz przeciwnie. Obecnie jest to przede wszystkim szansa na wyjazd życia, który będzie miał znaczący wpływ podczas przyszłego poszukiwania pracy. Jest to także okres, w którym poznajemy siebie, walczymy ze swoimi słabościami. Gap year wykorzystuje się do zdobycia nowego doświadczenia, nauki samodzielności czy realizacji marzeń o podróży życia. Idea rocznych przerw przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii. Europa Wschodnia oraz Stany Zjednoczone dopiero zaczynają wprowadzać tę ideę w życie.

Od czego zacząć? Przede wszystkim ten rok trzeba bardzo dokładnie zaplanować. Spędzenie go w domu jest po prostu stratą czasu, a chodzi przecież przede wszystkim o własny rozwój. Każde doświadczenie może w przyszłości zapunktować. Nie od dziś wiadomo, że zagraniczny wpis w CV może zdziałać cuda: zwiększyć szansę na bycie zauważonym, co przyczynia się do lepszego zatrudnienia, a za tym idą lepsze zarobki. Dla pracodawcy będzie to sygnał, że jesteś osobą otwartą na wyzwania, pełną zapału oraz niezależną. Ważne jest, by poszukać interesującej nas pracy, stażu czy innej formy aktywności, niekoniecznie nastawiając się głównie na korzyści finansowe.

Nie mniej ważna jest nauka nowych umiejętności. Język obcy w dzisiejszych czasach to podstawa. Zacznij od tego. Idź na dodatkowe zajęcia, kursy językowe, to z pewnością pomoże ci w osiągnięciu celu. Gap year to też poznawanie świata, ludzi i innych kultur, poprzez podróże po wielu krajach na różnych kontynentach. Dzięki nawiązywaniu nowych znajomości, odkrywaniu kultur i przebywaniu z ludźmi, odkrywamy także samego siebie.

Nie należy zapominać, by dobrze zastanowić się nad taką decyzją. To nie może być spontan. Przerwa to nie tylko podróże i wakacje. To także odkrywanie nowych aspektów życia i radzenie sobie z niedogodnościami (możliwość zachorowania, nocleg w mało komfortowych miejscach, brak bliskich). To jak wykorzystasz swój rok, zależy tylko i wyłącznie od ciebie.

Jeśli pomoc innym sprawia Ci przyjemność możesz zdecydować się na wolontariat w Afryce czy Azji w celu nauczania języka, pomocy dzieciom lub osobom starszym. Gdy twoją pasją jest sport, możesz spróbować kursów na instruktora nurkowania czy narciarstwa.

Program „Au Pair” skierowany jest głównie do dziewcząt. Łączy on w sobie opiekę nad dziećmi oraz naukę w zagranicznej szkole. Program pozwala na wyjazd praktycznie do każdego kraju na świecie, zaczynając od Stanów Zjednoczonych, kończąc na Australii. To również świetny sposób na poznanie nowych przyjaciół oraz nabycie samodzielności życiowej. Rok spędzony u rodziny goszczącej pozwoli poznać tamtejsze zwyczaje, a zabawa z dzieciakami da ci doświadczenie w przyszłości. Dodatkowo otrzymujesz cotygodniowe kieszonkowe.

W Polsce sama idea rocznej przerwy nie jest aż tak popularna jak na zachodzie Europy. Wielu Polaków nie stać na opłacenie kosztów kursów czy podróży. Dlatego przed wyjazdem warto pomyśleć o jakiejś pracy, która pomoże zebrać potrzebne środki. W Polsce gap year może stać się modne za sprawą młodych ludzi, którzy nie są z nikim ani z niczym związani i mogą swobodnie oderwać się od codziennego życia. A często czas spędzony na podróżach pozwala przemyśleć i uporządkować swoje myśli i znaleźć właściwą drogę zawodową.

Każda decyzja życiowa może mieć swoje pozytywne i negatywne konsekwencje. Nie inaczej jest w przypadku gap year. Pozytywy to, przede wszystkim, rozwój samego siebie, zdobycie doświadczenia, spełnienie marzeń, poznanie nowych ludzi i kultur. Do negatywów możemy zaliczyć: ponoszenie kosztów podróży lub tęsknotę za bliskimi. Rok przerwy wiąże się z tym, że możesz stracić kontakt z ważnymi dla ciebie ludźmi. Często po powrocie z podróży, zapał do nauki i powrót do szkoły może się zmniejszyć. Istnieje też ryzyko zachorowania (zwłaszcza w krajach egzotycznych) i kontuzji. Jednak warto przemyśleć taką opcję, kto wie, może to być jedna z lepszych decyzji twojego życia. W Internecie można znaleźć wiele stron, związanych z gap year. Jeżeli jesteście zainteresowani, to szukajcie.

Piotr Pelczar
student kierunku NOWE MEDIA

Gap_Year

Tekst pochodzi z numeru 1(25)/2015 Magazynu Studenckiego „Ob.Sesja” wydawanego w PWSZ Sanok.


Pozostałe artykuły przeczytasz w wersji elektronicznej, dostępnej pod linkiem: http://www.pwsz-sanok.edu.pl/zycie-studenckie/obsesja/

 

materiał nadesłany

16-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook