REKLAMA
REKLAMA

Podkarpaccy ,,Krewni Mundurowi” honorowo oddali krew (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, gdzie działa Klub Honorowych Dawców Krwi „Podhalańczyk”, żołnierze, pracownicy wojska, celnicy, policjanci, strażacy, a także „Strzelcy” honorowo oddawali krew. Dawcom przyświecało hasło „Krewni Mundurowi”.

Akcja przeprowadzona była 19 marca br. przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Podhalańczyk” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
w Rzeszowie, które wystawiło Mobilny Punkt Poboru Krwi wraz z obsługą wykwalifikowanego personelu.

Tym razem akcja objęła przedstawicieli służb mundurowych z regionu, a także młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Magdalena Nowicka, należąca do Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie, o zbiórce dowiedziała się od swoich przełożonych w związku.
Wcześniej oddawałam krew w Centrum Krwiodawstwa, ale teraz będę przychodziła tutaj, do jednostki (…). Jest fajnie,
a wiem że krew jest ważna w ratowaniu życia – skomentowała Nowicka.

Pomysł na wspólną akcję służb mundurowych narodził się w Klubie Honorowych Dawców Krwi „Podhalańczyk”. „Chcemy pokazać, że na co dzień jesteśmy służbami mundurowymi wykonującymi inne zadania, ale potrafimy się zjednoczyć wokół jednej idei i wspólnie ofiarować potrzebującym najcenniejszy dar jakim jest krew”. Podsumował prezes klubu działającego przy 1 bsp sierż. Grzegorz Skakowski.

Łącznie, w czasie akcji honorowo krew oddało – 42 dawców. Ilość chętnych do oddania była znacznie większa, lecz nie każdy posiadał odpowiednie predyspozycje w tym dniu.

We wszystkich dotychczasowych dziesięciu zbiórkach krwi na terenie jednostki zebrano już ponad 100 litrów krwi, a chętnych do oddawania ciągle przybywa.

Akcje są świetnym przykładem, że środowisko mundurowe nie jest obojętne wobec potrzebujących i spontanicznie lub w sposób planowy wspiera takie inicjatywy – dodał sierż. Skakowski.

Klub Honorowych Dawców Krwi „Podhalańczyk” przy 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie działa od maja 2011 roku. W czasie istnienia klubu zorganizowanych zostało 10 akcji. Ogółem członkowie klubu oddali w sumie 820 litrów krwi i jej składników.

tekst i zdjęcia kpt. Konrad Radzik
materiał nadesłany

19-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)