REKLAMA
REKLAMA

Polacy dobrze oceniają pracę Policji i Kościoła

PODKARPACIE. 65 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów, natomiast 22 proc. ma do niej zastrzeżenia – to wyniki najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej, zrealizowanego w marcu. Notowania Policji, co podkreśla CBOS, są stabilne.

55 proc. badanych w marcu przez CBOS dobrze oceniło działalność Kościoła; a 32 proc. wyraziło niezadowolenie. 62 proc. ma dobrą opinię o wojsku, 8 proc. wyraża się z dezaprobatą. 65 proc. pozytywnie wypowiada się o Policji, 22 proc. miało zastrzeżenia.

Ponad połowa Polaków (55 proc.) dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego, choć od lutego ubiegłego roku ubyło o 7 punktów procentowych badanych, którzy mają pozytywne opinie o funkcjonowaniu tej instytucji.

Jednocześnie zwiększyła się grupa osób (o 4 punkty proc. – do 32 proc.) niezadowolonych z działalności Kościoła. Pominięto przy tym badaniu odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

Według badań CBOS, 62 proc. respondentów dobrze ocenia działalność wojska (od września ub.r. zmniejszył się odsetek Polaków dobrze oceniających działalność tej instytucji o 5 punktów proc.). Nie zmienił się natomiast istotnie odsetek tych, którzy wypowiadają się o wojsku z dezaprobatą (8 proc.); 30 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

Jak podkreśla CBOS pod względem opinii pozytywnych o działalności wojska wyróżniają się przede wszystkim najmłodsi respondenci.

Stabilne pozostają notowania Policji – zaznacza CBOS. 65 proc. dobrze ocenia pracę policjantów, natomiast 22 proc. ma do niej zastrzeżenia. Relatywnie często krytykują ją najmłodsi ankietowani, badani znajdujący się w złej sytuacji materialnej oraz deklarujący lewicowe poglądy polityczne.

W ciągu ostatniego roku ubyło respondentów negatywnie oceniających funkcjonowanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (spadek o 5 punktów proc., do 15 proc.). Zwiększył się natomiast odsetek ankietowanych niemających zdania na ten temat (o 6 punktów proc., do 50 proc.). Podobnie jak rok temu ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) wyraża pozytywne opinie o pracy CBA.

58 proc. badanych nie potrafi ocenić działalności Służby Celnej. Wśród pozostałych dobre opinie wyraźnie dominują nad złymi (37 proc. wobec 5 proc.), przy czym tych ostatnich jest jeszcze mniej niż przed rokiem (spadek o 3 punkty proc.).

Według CBOS, w ciągu ostatniego półrocza notowania instytucji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania pozostają względnie stabilne. Minimalnie pogorszyły się opinie o funkcjonowaniu sądów, które obecnie dobrze ocenia co czwarty badany (25 proc., od września ubr. spadek o 4 punkty proc.), a źle ponad połowa (52 proc.).

O działalności prokuratury pozytywnie wypowiada się ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.), natomiast krytykuje ją dwie piąte (40 proc.). Z aprobatą do pracy obu tych instytucji częściej niż inni odnoszą się młodsi ankietowani.

Działalność IPN postrzegana jest na ogół pozytywnie (49 proc., od września ubr. spadek o 3 punkty proc.), jedynie 11 proc. ma o Instytucie złą opinię. Pod względem negatywnych ocen funkcjonowania IPN wyróżniają się przede wszystkim osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych oraz mające lewicowe poglądy polityczne. Stosunkowo wielu badanych – podkreśla CBOS – nie potrafi ustosunkować się do działalności IPN (40 proc.).

W ocenie CBOS, względnie stabilne pozostaje nastawienie Polaków do funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Najwyższej Izby Kontroli. Niezmiennie też znaczna część badanych nie ma wyrobionej opinii na temat tej instytucji.

Działalność TK dobrze ocenia 42 proc. badanych, źle 12 proc., a 46 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.

O pracy RPO z uznaniem wypowiada się 44 proc. respondentów, 13 proc. badanych (o 3 punkty proc. mniej niż pół roku temu) ją krytykuje, a 43 proc. nie miało na ten temat zdania.

Od września ubiegłego roku nieco poprawiły się opinie o działalności NIK. Obecnie blisko połowa ankietowanych (49 proc. wzrost o 3 punkty proc.) ocenia ją pozytywnie, natomiast 14 proc. (spadek o 3 punkty proc.) negatywnie, a 37 proc. nie umiało zająć stanowiska w tej sprawie.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 5-11 marca tego roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Informacja pochodzi ze strony internetowej Komendy Głównej Policji.
źródło: KWP

944297320

25-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)