Policjantki codziennie spotykają różnych ludzi. Pomagają ofiarom przemocy, ścigają przestępców. Muszą być silne psychicznie, ale też wrażliwe na ludzką krzywdę. Kobiety w Policji to także pracownicy cywilni – choć nie noszą munduru, ich praca jest ważna.
Dziś, z okazji Dnia Kobiet Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Zdzisław Stopczyk złożył Paniom Policjantkom i Pracownicom komendy wojewódzkiej najserdeczniejsze życzenia.
W podkarpackiej Policji obecnie służą 563 policjantki. W porównaniu do liczby mężczyzn w mundurach, których w podkarpackiej Policji jest 3765, to wciąż niewiele, zaledwie 13% ogółu funkcjonariuszy. Jednakże z każdym rokiem policjantek przybywa. W ubiegłym roku było ich o 41 mniej, ale przed zaledwie czterema laty aż o 20% mniej (452).
Pracują w różnych służbach – kryminalnej, prewencji, ruchu drogowego, logistycznej, w oddziale prewencji. Biorą udział w konwojach, są technikami kryminalistyki, świetnie sobie radzą na etatach dzielnicowych i jako specjaliści do spraw nieletnich. O tym, czy zajmują one stanowiska wykonawcze czy kierownicze decydują głównie kwestie charakteru, predyspozycje i wiedza – płeć to kwestia drugorzędna. Wiele z nich jest komendantami, naczelnikami i kierownikami mniejszych ogniw.
Jaka jest statystyczna policjantka? To kobieta w wieku pomiędzy 31 a 40 rokiem życia, z wyższym wykształceniem, która służy w Policji od 6 do 10 lat.
Ale kobieca część podkarpackiej Policji to nie tylko umundurowane panie. To także kobiety pracujące w korpusie służby cywilnej. W przypadku pracowników cywilnych liczby przedstawiają się zupełnie inaczej. Korpus służby cywilnej podkarpackiej Policji liczy 1167 osób, z czego 786 to kobiety. Pracują głównie w służbach wspomagających pracę policjantów, zajmują się m.in. sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi.
Dziś podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Kobiet życzenia w imieniu męskiej części grona policjantów składał Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Zdzisław Stopczyk. Wspierali go zastępcy – inspektor Piotr Michna, inspektor Andrzej Sabik i inspektor Sławomir Szczupak wręczając kwiaty i częstując ciastkiem oraz kawą. Podczas spotkania na wszystkie Panie czekała muzyczna niespodzianka – występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie.
Foto: KWP w Rzeszowie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz