REKLAMA
REKLAMA

Przelał 18 tysięcy na konto ,,policjanta”. Kolejne ofiary wyłudzeń w Brzozowie

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób stosują najróżniejsze metody.  W ostatnim czasie najczęściej powtarzającą się na terenie powiatu brzozowskiego jest metoda „na policjanta”. Policjanci apelują o ostrożność!

We wtorek brzozowscy policjanci zostali poinformowani o dwóch próbach dokonania oszustwa na osobach starszych metodą „na policjanta”. W pierwszym przypadku oszustowi nie udało się wprowadzić w błąd swojej potencjalnej ofiary. Mężczyzna, do którego zadzwonił telefon zakończył połączenie, gdy tylko jego rozmówca telefoniczny zaczął wypytywać go o posiadanie konta bankowego.

W drugim przypadku gdy zadzwonił telefon mężczyzna odbierając połączenie usłyszał głos męski z pytaniem „czy to ty wujku”. Na pytanie „kto dzwoni” usłyszał „przyjadę to zobaczysz”. Mówił, że go odwiedzi, poprosił o numer telefonu komórkowego i się rozłączył. Chwilę później do tego samego mężczyzny zadzwoniła komórka. Wówczas rozmówca przedstawił się mówiąc, że jest funkcjonariuszem Policji. Poinformował, że jego telefon jest na podsłuchu, a on jest potencjalną ofiarą oszustwa. „Fałszywy policjant” podał wymyślone nazwisko oraz numer identyfikacyjny. Przekonał rozmówcę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Twierdził, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia od niego pieniędzy, ale oszust został namierzony i wkrótce zostanie zatrzymany. Zaproponował, aby starszy pan wpłacił na wskazane konto 18 tys. złotych. Co też mężczyzna uczynił. Na szczęście senior w odpowiednim czasie skontaktował z prawdziwymi policjantami i udało się mu odzyskać praktycznie całość przelanych pieniędzy. Jego jedyną stratą była wysokość prowizji pobranej przez bank za wykonaną transakcję.

– Ostrzegamy przed tego typu zagrożeniem. Oszuści wykorzystując zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji chcą wyłudzić pieniądze. Przekonują, że gotówka, którą wpłacą na podane konto jest bezpieczna i po zatrzymaniu sprawcy zostanie im zwrócona. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie, nie proszą również o przekazywanie żadnych pieniędzy – informują policjanci.

Możemy sprawdzić to czy faktycznie rozmawiamy z prawdziwym funkcjonariuszem, dzwoniąc do najbliższej jednostki Policji. A w przypadku bezpośredniego kontaktu z policjantem wymagajmy okazania legitymacji służbowej w sposób umożliwiający odczytanie imienia i nazwiska oraz numeru identyfikacyjnego policjanta.

źródło: KPP Brzozów

16-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)