REKLAMA
REKLAMA

,,Wielki bohater, wielki patriota”. Sanoczanie oddali cześć Łukaszowi Cieplińskiemu (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. O Łukaszu Cieplińskim powiedziano już wiele, jednak ciągle za mało. Bohater II wojny światowej, który przyczynił się do powstania trasy dla kurierów beskidzkich, dziś doczekał się tablicy pamiątkowej na murach Aresztu Śledczego w Sanoku, gdzie przebywał w 1940 roku.


Inicjatorem tego wydarzenia był burmistrz miasta Tadeusz Pióro oraz Zarząd Okręgowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Rzeszowie.

Niestety walcząc i poświęcając życie ojczyźnie, zginął i wolnej Polski już nie doczekał. Zginął z rąk oprawców, którymi byli – co najciężej powiedzieć – nie Niemcy ani Sowieci lecz współrodacy – przybliżał historię burmistrz miasta Tadeusz Pióro. – Musiało upłynąć tak wiele lat, aby ta wspaniała postać polskiego bohatera i patrioty doczekała się należnego miejsca w historii kraju, któremu poświęcił wszystko. W swoich ostatnich słowach przed sądem mówił: ,,Staje przed zarzutem zdrady narodu polskiego, a przecież już w młodości życie moje Polsce ofiarowałem i dla niej chciałem pracować. Dla mnie sprawa Polska była największą świetnością”. Chwała ci wielki bohaterze! My sanoczanie oddajemy ci cześć w miejscu, w którym cierpiałeś za ojczyznę.

W styczniu 1940 roku został osadzony w sanockim areszcie, z którego zbiegł w kwietniu tego samego roku. Po ucieczce zaangażował się w działalność Organizacji Orła Białego. Ten właśnie okres w jego życiu był dziś dla zgromadzonych na uroczystości najważniejszy.

Wielki bohater, wielki patriota, człowiek oddany Bogu. Z jakim spokojem czekał na bestialską śmierć. Co może dać człowiekowi taką siłę, żeby w chwilach tragicznych nie popadł w histerię, nie rozpaczał…? – zadawał pytanie Stanisław Piotrowicz, Poseł elekt.

Swoją obecnością zaszczycili także łącznicy i bliscy współpracownicy Łukasza Cieplińskiego – Janina Wierzbicka – Kopeć oraz Kazimierz Rzucidło, którzy przybliżyli historie oraz losy pułkownika.

W uroczystości, obok władz Sanoka i powiatu sanockiego, wzięli udział także: Jerzy Borcz – wiceprzewodniczący sejmiku, kpt. Aleksander Szymański – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie, Roman Jakim – Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, dr Mirosław Surdej – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ks. prałat Andrzej Skiba, ks. Piotr Buk, przedstawiciele służb mundurowych – płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, PPłk Adam Zarzyczny – Dyrektor Aresztu Śledczego w Sanoku, Krzysztof Dżugan – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, nadkom. Grzegorz Matyniak – Komendant Powiatowej Policji w Sanoku, kpt Waldemar Bochna – Zastępca Komendanta Straży Granicznej w Sanoku, komendant Straży Miejskiej – Marek Przystasz, harcerze z Hm. Krystyną Chowaniec na czele oraz uczniowie sanockich gimnazjów oraz szkół średnich.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji.

Red.

28-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)