REKLAMA
REKLAMA

ZARZĄD POWIATU SANOCKIEGO PODJĄŁ DECYZJĘ. Czy w budynku po szkole wkrótce pojawią się uchodźcy? (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Niewykluczone, że w razie kryzysowej sytuacji związanej z napływem uchodźców do Polski, budynek po Zespole Szkół nr 5 w Sanoku (ul. Jagiellońska) znajdujący się w ścisłym centrum miasta, tuż obok Galerii Sanok będzie stanowił miejsce ewidencjonowania uchodźców z Syrii.

Straż Graniczna zwróciła się do Starostwa Powiatowego z zapytaniem dotyczącym stworzenia punktu ewidencjonowania uchodźców w sytuacji, kiedy ci pojawiliby się w na terenie powiatu sanockiego czy w samym Sanoku. Pogranicznicy posiadają bowiem 60 miejsc do zakwaterowania imigrantów, ale jednostka chce się zabezpieczyć w przypadku obecności na naszym terenie większej liczby cudzoziemców.

szkola

Sprawa została zasygnalizowana na posiedzeniu zarządu powiatu, w którym uczestniczył starosta Roman Konieczny, wicestarosta Wacław Krawczyk oraz członkowie: Alicja Wosik, Damian Biskup i Krzysztof Strzyż.

W głosowaniu nad podjęciem decyzji o ewentualnej pomocy, Roman Konieczny, Wacław Krawczyk i Alicja Wosik byli za, Damian Biskup przeciw, a Krzysztof Strzyż wstrzymał się od głosu.

Po posiedzeniu zarząd powiatu upoważnił naczelnika do przeprowadzenia rozmów i ustalenia szczegółów współpracy z przedstawicielem Straży Granicznej.

Z prośbą o ewentualną pomoc zwróciła się do nas straż graniczna. Na razie jest to tylko propozycja, nie ma żadnych konkretów. Nie wiemy jak wyglądałaby umowa. Podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu rozmów i poznaniu oczekiwań funkcjonariuszy granicznych. Zaznaczam, że chodzi o sytuację, w której uchodźcy i tak byliby już na terenie powiatu sanockiego, a przygotowane przez straż graniczną miejsca okazałyby się niewystarczające. Z perspektywy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu jak i samych imigrantów lepiej jest, aby zagospodarować pomieszczenie na czas spisania danych i przeczekania do momentu przewiezienia do specjalnych ośrodków – mówi Roman Konieczny, starosta sanocki.

Z informacji przekazywanych przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, potwierdzanych przez starostę wynika, że obecnie nie ma żadnych przesłanek, które miałyby wywoływać niepokój związany z napływem fali uchodźców. Nie zmienia to jednak faktu, że najwyraźniej, służby przygotowują plan działania na wypadek wystąpienia zjawiska, jakie możemy aktualnie obserwować choćby w Niemczech.

Chodzi tylko i wyłącznie o zabezpieczenie, aby na wypadek, gdyby coś nagłego zaczęło się u nas dziać, aby nie być nieprzygotowanym – zaznacza starosta.

Lokalizację punktu zaproponował przedstawiciel straży granicznej. Budynek po Zespole Szkół nr 5 w Sanoku mieści się w samym centrum miasta, w sąsiedztwie Galerii Sanok i bloków.

Ewidencjonowanie uchodźców miałoby się odbywać w sali gimnastycznej. Całą akcję zabezpieczaliby funkcjonariusze SG.
Umowa, która być może będzie podpisana, ma obowiązywać maksymalnie przez dwa miesiące. W starej „setce” trwają bowiem remonty przed rozpoczęciem funkcjonowania w budynku jednostek powiatowych (od nowego roku). Starosta deklaruje, że wybór budynku przy ul. Jagiellońskiej nie jest ostateczny.

W perspektywie możliwości pojawienia się w Sanoku imigrantów powstają pytania o potencjalne zagrożenia przywiezieniem chorób zakaźnych.

O tym, że teoretycznie takie niebezpieczeństwo istnieje mówił na naszych łamach dyrektor sanockiego szpitala Adam Siembab:

Istnieje potencjalne zagrożenie przetransportowania jednostek chorobowych na nasz teren. Imigranci z Bliskiego Wschodu mają w organizmach inną niż nasza florę bakteryjną. Żyją w otoczeniu, gdzie panuje wyższa temperatura, a ona jak wiadomo, wpływa na rozmnażanie się bakterii. Jeśli chodzi o ewentualną gotowość szpitala w Sanoku, to mamy ograniczone możliwości przyjęcia chorych uchodźców. Na oddziale zakaźnym dysponujemy 25 łóżkami, w dodatku średnie obłożenie jest bliskie 100%.

W sytuacji nagłej potrzeby leczenia chorych imigrantów trudno wyobrazić sobie jednak inną destynację. Przypomnijmy, że w Lesku, Ustrzykach Dolnych, czy Brzozowie nie ma oddziałów zakaźnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

DECYZJA W SPRAWIE UCHODŹCÓW: Kulisy głosowania podczas posiedzenia zarządu

11-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)