REKLAMA
REKLAMA

Zjazd z zapory, przeprawa przez San i wędrówka na orientację. Żołnierze szkolą się w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

SOLINA / PODKARPACIE. Zjazd z zapory w Solinie, pokonanie Sanu i zrobienie mostu linowego, działanie na najwyższych szczytach Bieszczad. To tylko niektóre zagadnienia, jakie realizują żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka w Bieszczadach.

Żołnierze plutonu rozpoznawczego z Kłodzka, 22 czerwca 2015 roku, rozpoczęli swoje  szkolenie poligonowe. Pierwszy raz realizują je na terenie Bieszczad. Bazą wypadową dla żołnierzy jest Ośrodek Szkolenia Górskiego w Rajskim. Pierwszy dzień szkolenia zwiadowcy rozpoczęli od zjazdów i podchodzenia metodą jumarowania na największej w Polsce zaporze wodnej w Solinie.

Na koronie zapory zaparkowany kład, obok niego grupa zwiadowców, wystawione ubezpieczenie, zamocowane liny i dwóch żołnierzy wyczekuje na komendę już pod drugiej stronie balustrady. Pod nimi 70 metrowa pionowa ściana z betonu. Pada komenda, rozpoczyna się zjazd. Żołnierze szybko znikają pod wystająca na zewnątrz koroną zapory, po chwili słychać z dołu „lina wolna”. Tak wyglądał początek zajęć w Solinie z wykorzystaniem obiektu hydrotechnicznego.

Najwięcej wysiłku kosztuje żołnierzy podchodzenie do góry. Zajmuje ono ok. 20 minut i jest naprawdę wyczerpujące. Przy zjeździe ważny jest sam moment oderwania się od poręczy i rozpoczęcie zjazdu. Tu dużą rolę odgrywa psychika – mówi dowódca szkolącego się plutonu rozpoznawczego ppor. Krzysztof Madera.

W następnych dniach szkolenie będzie równie ciekawe – dodaje porucznik. – Jutro kolejny etap polegający na pokonywaniu rzeki San. Będziemy się przeprawiać przez rzekę wpław oraz zakładać most linowy. San jest szeroką rzeką więc będzie to trzeba zrobić solidnie i dobrać odpowiednie miejsce, by most nie załamywał się do wody. W następnych dniach ruszymy w najwyższe partie Bieszczad – informuje porucznik Madera. – Zdobędziemy najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę (1346m.n.p.m.). Prze dwa dni przejdziemy ponad 50 kilometrów w pełnym oporządzeniu. Nie będziemy poruszać się szlakami, a w trakcie marszu na orientację będziemy ćwiczyć elementy taktyki i terenoznawstwa. Żołnierze będą działać w górach zarówno w dzień jak i w nocy łącznie z elementami bytowania. Założymy na noc obóz na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m. Dodatkowo zorganizowaliśmy pozoracje działań małych grup przeciwnika.

W szkoleniu, które zakończy się 26 czerwca br., zwiadowców z 22 bpg wspomagają ratownicy medyczni z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

Solina jest najwyższą betonową zaporą wodną oraz największą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Jej wysokość wynosi 82 metry, a długość – 664 metrów. Zapora jest jednym z bardzo ważnych obiektów o znaczeniu strategicznym.

Dzięki zaporze powstało jezioro Solińskie, które jest największym polskim sztucznym zbiornikiem wodnym, pod względem ilości wody, a piątym pod względem powierzchni. Długość zalewu wynosi 26 kilometrów, a jego linia brzegowa osiąga ok. 160 kilometrów. Średnia głębokość waha się w granicy 25 metrów. Najgłębszy punkt znajduje się przy tamie i wynosi 60 metrów. Zalew został napełniony wodą w roku 1958. Zostało wówczas wysiedlonych ok. 3 tysięcy ludzi.

Tekst i zdjęcia
kpt. Konrad Radzik
materiał nadesłany

23-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)