REKLAMA
REKLAMA

Zjazd z zapory, przeprawa przez San i wędrówka na orientację. Żołnierze szkolą się w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

SOLINA / PODKARPACIE. Zjazd z zapory w Solinie, pokonanie Sanu i zrobienie mostu linowego, działanie na najwyższych szczytach Bieszczad. To tylko niektóre zagadnienia, jakie realizują żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka w Bieszczadach.

Żołnierze plutonu rozpoznawczego z Kłodzka, 22 czerwca 2015 roku, rozpoczęli swoje  szkolenie poligonowe. Pierwszy raz realizują je na terenie Bieszczad. Bazą wypadową dla żołnierzy jest Ośrodek Szkolenia Górskiego w Rajskim. Pierwszy dzień szkolenia zwiadowcy rozpoczęli od zjazdów i podchodzenia metodą jumarowania na największej w Polsce zaporze wodnej w Solinie.

Na koronie zapory zaparkowany kład, obok niego grupa zwiadowców, wystawione ubezpieczenie, zamocowane liny i dwóch żołnierzy wyczekuje na komendę już pod drugiej stronie balustrady. Pod nimi 70 metrowa pionowa ściana z betonu. Pada komenda, rozpoczyna się zjazd. Żołnierze szybko znikają pod wystająca na zewnątrz koroną zapory, po chwili słychać z dołu „lina wolna”. Tak wyglądał początek zajęć w Solinie z wykorzystaniem obiektu hydrotechnicznego.

Najwięcej wysiłku kosztuje żołnierzy podchodzenie do góry. Zajmuje ono ok. 20 minut i jest naprawdę wyczerpujące. Przy zjeździe ważny jest sam moment oderwania się od poręczy i rozpoczęcie zjazdu. Tu dużą rolę odgrywa psychika – mówi dowódca szkolącego się plutonu rozpoznawczego ppor. Krzysztof Madera.

W następnych dniach szkolenie będzie równie ciekawe – dodaje porucznik. – Jutro kolejny etap polegający na pokonywaniu rzeki San. Będziemy się przeprawiać przez rzekę wpław oraz zakładać most linowy. San jest szeroką rzeką więc będzie to trzeba zrobić solidnie i dobrać odpowiednie miejsce, by most nie załamywał się do wody. W następnych dniach ruszymy w najwyższe partie Bieszczad – informuje porucznik Madera. – Zdobędziemy najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę (1346m.n.p.m.). Prze dwa dni przejdziemy ponad 50 kilometrów w pełnym oporządzeniu. Nie będziemy poruszać się szlakami, a w trakcie marszu na orientację będziemy ćwiczyć elementy taktyki i terenoznawstwa. Żołnierze będą działać w górach zarówno w dzień jak i w nocy łącznie z elementami bytowania. Założymy na noc obóz na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m. Dodatkowo zorganizowaliśmy pozoracje działań małych grup przeciwnika.

W szkoleniu, które zakończy się 26 czerwca br., zwiadowców z 22 bpg wspomagają ratownicy medyczni z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

Solina jest najwyższą betonową zaporą wodną oraz największą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Jej wysokość wynosi 82 metry, a długość – 664 metrów. Zapora jest jednym z bardzo ważnych obiektów o znaczeniu strategicznym.

Dzięki zaporze powstało jezioro Solińskie, które jest największym polskim sztucznym zbiornikiem wodnym, pod względem ilości wody, a piątym pod względem powierzchni. Długość zalewu wynosi 26 kilometrów, a jego linia brzegowa osiąga ok. 160 kilometrów. Średnia głębokość waha się w granicy 25 metrów. Najgłębszy punkt znajduje się przy tamie i wynosi 60 metrów. Zalew został napełniony wodą w roku 1958. Zostało wówczas wysiedlonych ok. 3 tysięcy ludzi.

Tekst i zdjęcia
kpt. Konrad Radzik
materiał nadesłany

23-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)