REKLAMA
REKLAMA

Zorganizowana akcja ,,na wnuczka” z CBŚ w tle

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. Przestrzegamy przed nadmiernym zaufaniem wobec obcych osób. Oszuści nie przebierają w środkach, wymyślają co raz to inne sposoby działania. Wczoraj na terenie miejscowości Nowosielce doszło do próby dokonania oszustwa metodą „na policjanta”.

Wczoraj w południe do 74-letniego mieszkańca Nowosielec zadzwoniła kobieta sugerując, że jest jego krewną. Chwilę po zakończeniu rozmowy mężczyzna odebrał kolejny telefon. Tym razem dzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚ.

Rzekomy funkcjonariusz poinformował rozmówcę o tym, że jest on potencjalną ofiarą oszustwa. Poinformował, że zajmuje się ściganiem osób, które wyłudzają pieniądze. Poprosił o pomoc w działaniach.

Fałszywy funkcjonariusz podał wymyślone imię, nazwisko oraz numer odznaki. Wskazał 74-latkowi numer telefonu, pod którym może sprawdzić wiarygodność rozmówcy. Po wystukaniu podanego numeru telefonu inny głos w słuchawce przekonywał mężczyznę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Rozmówca próbował dowiedzieć się, jakie oszczędności posiada mieszkaniec Nowosielec. Wówczas staruszek zorientował się, że może być to próba dokonania przestępstwa i o całym zdarzeniu poinformował Policję.

W  trosce o  bezpieczeństwo  mieszkańców,  Policja  apeluje  do  wszystkich osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób kontaktujących się telefonicznie. Prosimy o dokładne sprawdzenie wiarygodności dzwoniącej osoby. Oszuści często starają się wywierać na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Bywa tak, że przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy, Nigdy też, nawet w przypadku prowadzonego postępowania przeciwko oszustom, policjanci nie będą żądali przekazywania jakichkolwiek kwot.

O wszelkich podejrzanych sytuacjach informujmy Policję.

Born.to.be.mild

Zobacz także: Policjanci zapraszają na debatę społeczną. Jak nie zostać ofiarą oszustw ,,na wnuczka”

źródło: KPP Sanok
foto: flickr. com/Born.to.be.mild

18-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)