REKLAMA
REKLAMA

21-letnia tradycja rajdu sanockiej „Jedynki”. Integracja uczniów i nauczycieli (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Gimnazjum nr 1 w Sanoku im. Grzegorza z Sanoka, zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch”, zorganizowało w ubiegły czwartek już po raz 21 rajd rekreacyjno-turystyczny dla uczniów. Tradycja rajdów integracyjnych „Jedynki” sięga 1995 r.

Wtedy to, w ramach edukacji regionalnej, zorganizowano pierwszy rajd. Dyrektorem, wtedy jeszcze Szkoły Podstawowej nr 1, była pani Halina Czyżydło, a organizatorami rajdu pani Barbara Szymbara (ówczesny nauczyciel geografii) i Paweł Stefański (obecnie dyrektor Gimnazjum nr 1). Celem rajdu było zapoznanie uczniów z walorami przyrodniczymi oraz historycznymi Sanoka i okolic. Chodziło o pokazanie uczniom, że Ziemia Sanocka oferuje wiele atrakcji. Szkoła w ten sposób, poprzez dzieci, chciała zachęcić rodziców do wspólnego, rodzinnego zwiedzania.

20160908_115128

Pierwszy rajd, wtedy jeszcze w ośmioklasowej szkole podstawowej, podzielony był na dwie trasy. Pierwszą, dla klas IV-VI, poprowadziła Barbara Szymbara. Trasa wiodła z budynku szkoły, poprzez największe zabytki miasta, Park Miejski i na Glinice. Druga trasa, dla klas VII-VIII, prowadzona przez Pawła Stefańskiego, biegła z budynku szkoły na Olchowce, żółtym szlakiem na Orli Kamień, „pieczara” pod Trepczą i poprzez Kiczury na Glinice, by tam spotkać się z pozostałymi.

Na Glinicach odbył się piknik, wręczanie nagród za konkursy związane z Sanokiem, wszyscy śpiewali piosenki turystyczne przy ognisku.
W kolejnych latach zmieniała się trasa rajdu (np. do Zagórza na piechotę, a powrót pociągiem), zmieniały się klasy biorące udział. Jednak „Rajd Jedynki” wszedł na stałe do planu pracy szkoły. Ostatecznie po powstaniu Gimnazjum, trasa przez wiele lat wyglądała następująco klasy I-II szkoła-Olchowce-Kapliczka na Podgaju, Studzienka Królowej Bony na Białej Górze. Klasy III szkoła-Olchowce-Orle Skałki- Studzienka Królowej Bony na Białej Górze. Powrót wszystkich przez Most Białogórski do szkoły.

20160908_114938

Obecnie rajd ma formę turystyczno-rekreacyjną. Jest okazją do integracji klas, uczniów i nauczycieli. Organizowane są konkursy rekreacyjne (np. przeciąganie liny nauczyciele vs uczniowie).
Cieszy również fakt, że zapoczątkowana dwadzieścia jeden lat temu tradycja, nadal trwa oraz że uczniowie nadal w szkole mogą zobaczyć iż nie trzeba wielkich i dalekich podróży by zobaczyć piękno przyrody i wypocząć. Ziemia Sanocka – nasza mała ojczyzna, Bieszczady są cudownym miejscem, zwłaszcza teraz jesienią.

20160908_114417

 

materiały nadesłane

12-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)