REKLAMA
REKLAMA

25 lat Towarzystwa Pomocy im. św. Alberta w Sanoku! Inauguracja sanockiego kina plenerowego (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Sanoku ma już 25 lat! Był to czas bezustannego niesienia pomocy bezdomnym i ubogim. W ramach uroczystości, zainaugurowano projekcję filmów w kinie plenerowym. Zakupiony za 33 tys. zł sprzęt zdał egzamin, a mimo deszczowej pogody, w Skansenie pojawiło się około 100 osób.

Pomagają już ćwierć wieku

Zdecydowana większość podopiecznych sanockiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta to osoby niepełnosprawne. Mieszkają oni w Domu Inwalidy Bezdomnego. Towarzystwo zapewnia opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną. Wyżywienie, odzież, środki higieny osobistej i leki. Zawsze można porozmawiać z psychologiem czy skorzystać z wiedzy i doświadczenia fizykoterapeutki. Spory nacisk kładzie się również na znalezienie pracy podopiecznym. Pod skrzydłami Albertynów działa również hospicjum, zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny. Działalność placówki doceniana jest nie tylko przez samych beneficjentów, ale również przez mieszkańców miasta i władze samorządowe. Miłych słów nie zabrakło podczas obchodów 25-lecia placówki, które odbyły się w niedzielę w Skansenie.

Miłe słowa cieszą, chociaż my nie lubimy rozgłosu. Uważam, że lepiej pracować skromnie, cicho – mówi Alicja Kocyłowska, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, koło w Sanoku. – Jestem dumna z pracowników. To wspaniali ludzie, zawsze można na nich liczyć, poświęcają swój wolny czas, nigdy nie powiedzieli nie.

Uroczystości uświetniły występy zespołów, orkiestry, podopiecznych towarzystwa czy uczniów lokalnych szkół. Na scenie pojawili się Bukowianie, Lisznianie czy grupa Biesiada. Zatańczyli członkowie Formacji Tańca Towarzyskiego „Flamenco”, a muzyczną ucztę zgotowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Avanti”. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie SP nr 6 w Sanoku oraz Zespołu Szkół w Dobrej. Były pokazy związane z terapią zajęciową oraz swojskie jadło przygotowane przez Albertynów. W organizację obchodów zaangażował się Grzegorz Kozak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku. Pomogli wolontariusze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Rano było pochmurno, padał deszcz. Na szczęście później św. Bart Albert dał słoneczko i uroczystościom towarzyszyła piękna pogoda – mówi uśmiechnięta Alicja Kocyłowska, która strukturami koła w Sanoku kieruje od 9 lat, a do grona Albertynów dołączyła 20 lat temu. – Jestem szczęśliwa. Wiem, że nasza placówka się rozwija i wierzę, że w przyszłości też tak będzie.

Kino plenerowe już działa

Zakup kina plenerowego to uzupełnienie i zwieńczenie realizacji dwóch projektów, których efektem była najpierw organizacja festiwalu czytelnictwa „TU CZY-TAM” oraz zakup mobilnej sceny. Pozyskaniem efektownego dofinansowania z ministerstwa (75 i 80%) zajęli się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z kolei środki na kino (33 tys. zł) zabezpieczono z nadwyżki budżetowej miasta.

Inauguracyjna projekcja miała odbyć się nieco wcześniej, ale wystąpiły problemy z dostarczeniem sprzętu.

Faktycznie, musieliśmy trochę zaczekać, ale najważniejsze, że sprzęt zdał egzamin, jest to trafiony zakup – mówi Sławomir Woźniak, kierownik BWA Galerii Sanockiej, która koordynuje funkcjonowanie kina mobilnego.

Inaugurację zorganizowano w ramach obchodów 25-lecia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Sanoku. Kino zainstalowano na scenie Skansenu, zaproszono na film „Bella i Sebastian”. Mimo deszczowej aury i konkurencji w postaci 26. edycji Festiwalu Adama Didura, na widowni pojawiło się około 100 osób.

Jak na pierwszy raz, frekwencja była niezła. To była próba. Na kolejne projekcje zaprosimy w okolicach 20 czerwca. Chcemy, aby każda emisja była dedykowana określonemu gatunkowi. Będziemy zapraszać na dobre, wartościowe kino. Będzie to rozrywka z górnej półki – zaznacza Sławomir Woźniak.

Rozpoczęcie funkcjonowanie kina mobilnego w przyszłym roku warunkować będzie pogoda. Projektor zostanie zainstalowany w zielonej bibliotece przy MBP w Sanoku (ogród za biblioteką).

To idealne miejsce – dodaje nasz rozmówca.

Filmy będą emitowane co piątek, najprawdopodobniej o godzinie 21:00. Wstęp będzie wolny.

Zakup kina plenerowego zamknął się w kwocie 33 tys. zł. Pozyskano wideoprojektor, ekran oraz sprzęt do odtwarzania filmów (nawet w jakości 4K). Właśnie w takim formacie wyemitowano film autorstwa Artura Mycio promujący Sanok.

01

Otwarcie kina plenerowego – fotorelacja

25-lecie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Sanoku

foto: materiały nadesłane

19-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)