BWA SANOK: „Follow the abstraction”
SANOK / PODKARPACIE. W przestrzeni sztuki od zawsze najbardziej intrygowała mnie możliwość zawarcia myśli oraz spostrzeżeń w trójwymiarowym obiekcie. Z tego też względu rzeźba stała się dziedziną, w której realizuję moje artystyczne projekty.
Mój sposób postrzegania rzeczywistości trafnie odzwierciedlają słowa Konstantina Brancusiego:
<What is real is not the external form, but the essence of things… It is impossible for anyone to express anything essentially real by imitating its exterior surface.
Mam poczucie, że poznawanie świata za pomocą dostępnych nam zmysłów wzroku, słuchu, dotyku daje jedynie mglisty, niepełny obraz otaczającej rzeczywistości. Dlatego też w swoich pracach staram się dotrzeć do istoty/esencji rzeczy, które nas otaczają. Naśladowanie tylko pozornie pozwala nam na oddanie istoty rzeczy, tworzy złudzenie. Moim celem nie jest imitacja, lecz nadawanie potencjalnej postaci bytom.
Zazwyczaj obraz i forma rzeźby kształtują się bardzo szybko w mojej świadomości. Bywa, że projekt powstaje pod wpływem bardzo silnych emocji, z kolei czasami pracuję w zupełnej ciszy. Bardzo precyzyjnie dobieram i komponuję każdy element moich prac, rzadko sięgam po ready made. Pomimo tego, że rzeźby powstają intuicyjnie, nie ma w nich przypadkowości. Obiekty, które tworzę są efektem syntezy informacji i wrażeń, które do mnie docierają. Stanowią jakby odbicie [powidok] mojej jaźni i sposobu postrzegania otoczenia. Wiem, że gdy zamykam oczy one tam są i czekają na stworzenie Prace, jakie wykonuję są zazwyczaj bardzo harmonijne, a jednak nie sposób poznać i zrozumieć ich już po jednym spojrzeniu. Każdy z powstałych obiektów ma swoją niepowtarzalną tożsamość. Rzeźby jakie tworzę mają stanowić wyzwanie, wysilić wyobraźnię i wyzwolić emocje. Tworzone przeze mnie układy mają sprowokować oglądającego, skonfrontować go z obiektami dla niego zupełnie nowymi, a przez to zaburzyć naturalną dla każdego potrzebę porządkowania rzeczy.
Proces twórczy rozpoczynam od szkiców i grafik, które tworzą bazę do kolejnych etapów powstawania rzeźby. Same obiekty nie są jednak czystym odzwierciedleniem wcześniej utworzonych rysunków, ale stanowią niezależną całość.
Przez długi czas pracowałem w wielu różnych materiałach, takich jak kamień, drewno, stal, brąz. W tym momencie stosuję techniki mieszane, gdzie głównym surowcem konstytuującym moje prace są różnego rodzaju plastiki oraz pigmenty. Podczas pracy nie używam programów graficznych ani plotera, co pozwala na często niekonwencjonalne i zaskakujące rozwiązania.
Bartłomiej Węgrzyn
BWA Galeria Sanocka
Bartłomiej Węgrzyn
follow the abstraction
wernisaż: 15.01.16r. godz. 18.00
wystawa trwa do 12.02.2016r.
Bartłomiej Węgrzyn (ur. 1984) Pochodzi z Miejsca Piastowego. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni prof. Józefa Murzyna. Obecnie pracuje jako asystent prof. Andrzeja Zwolaka w Pracowni II Rysunku na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie.
Stypendysta Chinese Scholarship Council oraz Socrates Erasmus. W latach 2010-2012 uczestniczył w rezydencjach artystycznych w Chinach (Chongqing, Organhaus 501 Art Space) w czasie których zaprezentował cykl rzeźb „”Very existence objects”. W 2015 roku został laureatem konkursu „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba 2015” organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Doświadczenia zebrane w Polsce jak i za granicą stały się źródłem nowego, interesującego języka artystycznego, który znajduje swój wyraz w aktualnej twórczości. Autor licznych wystaw w kraju jaki za granicą.
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz