REKLAMA
REKLAMA

„Jest szansa, że region złapie oddech komunikacyjny” (FILM)

„Jest szansa, że region złapie oddech komunikacyjny” (FILM)

SANOK / PODKARPACIE.- To są projekty „być albo nie być” dla tej części województwa – mówili o szlaku Via Carpathia i strategii karpackiej europoseł Tomasz Poręba i burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro. Jak zapewniali politycy PiS, piątkowa wizyta komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Cretu na Podkarpaciu to kolejny krok na drodze do ich realizacji.

1
Kilka godzin wcześniej w Urzędzie Marszałkowskim doszło do podpisania dokumentu w sprawie nowego projektu gospodarczego „Lagging Regions”, którego celem jest pomóc słabiej rozwiniętym regionom, takim jak Podkarpacie. W ramach tej inicjatywy podkarpackie firmy i instytucje będą mogły się starać o dofinansowanie do wysokości 1 mln euro na innowacyjne projekty.
Podpisy pod dokumentem złożyli: komisarz Corina Creƫu, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska, a także Adam Hamryszczak z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Ale najważniejszą kwestią jest przyszłość międzynarodowego szlaku Via Carpathia, który ma przebiegać także przez Podkarpacie.
– Komisarz Cretu zapewniła, że jeżeli będzie wola polskiego rządu, to Komisja Europejska będzie ten projekt (odcinek S19 Babica-Barwinek – red.) wspierać – mówił europoseł Poręba, przypominając o wcześniejszej deklaracji ministra transportu o środkach na odcinek S19 Rzeszów-Babica.

– Cieszę się, że jest taka deklaracja – dodał burmistrz Pióro. – Jest szansa, że ten region złapie oddech komunikacyjny, a wtedy, gdy będzie droga S19 i obwodnica Sanoka, łatwiej nam będzie rozmawiać z różnymi podmiotami.

Europoseł Poręba mówił również o postępach w działaniach na rzecz strategii karpackiej, dzięki której na Podkarpacie mogłyby trafić dodatkowe pieniądze na rozwój z Unii Europejskiej.
– Jesteśmy już do tej strategii przygotowani dokumentacyjnie i koncepcyjnie. To także część programu rządu Prawa i Sprawiedliwości – mówił Poręba.

Na konferencji prasowej burmistrz Tadeusz Pióro i europoseł Tomasz Poręba poinformowali również o II Zjeździe Karpackim, który odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia br. w Sanoku, oraz o konkursie wiedzy o Unii Europejskiej, w którym 12 laureatów z Sanoka w nagrodę odwiedzi Brukselę.

ar

15-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)