REKLAMA
REKLAMA

Jubileusz parku „Kwitnąca Akacja”. Świętowanie w najbliższą niedzielę

TREPCZA / PODKARPACIE. Jesienią 2005 roku na opuszczonej działce w bliskości szkoły z udziałem dzieci i młodzieży rozpoczęły się pierwsze prace porządkowe, które potwierdziły, że kiedyś, prawdopodobnie w XVII i XVIII wieku, to miejsce było cmentarzyskiem.

Zachowane kamienne elementy grobów zostały odczyszczone z porostu mchu i złożone, jako świadectwo historii. W rok później jesienią 2006 roku miejsce to było już ogrodzone drewnianymi żerdziami, z dwoma stylowymi bramami prowadzącymi na główną aleję. Prace wykonali miejscowi mężczyźni pod fachowym kierownictwem znanego na okolicę cieśli Franciszka Stasickiego.

Kobiety zasadziły kwiaty w wydzielonej drewnianym płotkiem centralnej części parku nazwanej „Ogrodem Maryjnym”, wokół kamiennego ołtarza i zawieszonej na drzewie kapliczki Matki Bożej. Odprawiona tam w niedzielne, piękne, wrześniowe popołudnie uroczysta msza polowa z udziałem młodzieżowej orkiestry dętej oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Trepczy i gości, zainaugurowała istnienie parku o nazwie „Kwitnąca Akacja”.

Nikt wtedy nie wiedział, jakie będą dalsze losy tego miejsca, były obawy, że zostanie sprofanowane nieodpowiednim zachowaniem młodzieży, czy też zabraknie zapału, sił i zdrowia tym, którzy tworzyli je z tak dużym zaangażowaniem i znów popadnie w zapomnienie.

Mija 10 lat i park stał się z czasem nie tylko miejscem modlitwy i rekreacji, ale pamięci o wydarzeniach z najnowszej historii Polski, które do niedawna skazane zostały na całkowite zapomnienie. „Kwatera Katyńska 1940” z 4 dębami upamiętnia polskich oficerów skrytobójczo zabitych na Wschodzie; symboliczny słup graniczny z datą 1 i 17 IX 1939 roku przywołuje IV rozbiór Polski pomiędzy hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję i rozpoczętą wtedy wywózkę tysięcy Polaków na bezkresne tereny ZSRR zwaną „Golgotą Wschodu”; kamień z napisem „WOŁYŃ” woła o pamięć o okrutnej rzezi niewinnych Polaków, zwłaszcza kobiet i dzieci w 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA. Podczas zbliżających się listopadowych Zaduszek pod symbolicznym „białym krzyżem” odsłonięta będzie skromna tablica poświęcona żołnierzom wyklętym z przywołaniem bohaterskiej postawy o. Andrzeja Deptucha – sanockiego franciszkanina, więzionego i torturowanego po wojnie przez oficerów NKWD i UB za walkę o wolną Polskę.

Park „Kwitnąca Akacja” zlokalizowany w bliskości Zespołu Szkół z możliwością bezpiecznego przejścia uczniów może służyć jako nieźle wyposażone „zaplecze naukowe” nie tylko do nauki historii, ale również przyrody i botaniki czy zoologii. Ogród Maryjny z kamiennym ołtarzem i stacjami Drogi Krzyżowej i Tajemnic Różańca to ciekawa również pomoc katechetyczna.

Wdzięczni Panu Bogu i ludziom za powstanie parku „Kwitnąca Akacja” zapraszamy na wspólne świętowanie małego Jego Jubileuszu w niedzielę 2 października br. o godz. 15,00 W programie min. wspólna modlitwa, rozpalenie ogniska, pieczenie ziemniaków, występy małych artystów, zawody łucznicze dla chłopców i inne ciekawe konkursy i zabawy.

UWAGA! W razie niepogody spotkanie będzie skrócone.

30-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)