„Praktyka zawodowa w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”
To tytuł projektu w ramach programu Erasmus+, którego realizacja właśnie zakończyła się w Mechaniku – okres realizacji 01.07.2014-30.06.2014. Konferencja podsumowująca projekt odbyła się 9 czerwca w auli PWSZ jako część benefisu z okazji 70-lecia Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku.
W zakończonym właśnie projekcie 48 uczniów Mechanika nie tylko przebywało na praktykach w krajach wymienionych w tytule, ale również miało możliwość podniesienia swojej wiedzy na kursach języka angielskiego zawodowego, komunikacyjnego oraz języków włoskiego, hiszpańskiego, czy portugalskiego. W ramach projektu uczniowie otrzymali także ubrania robocze, rozmówki angielskie i podręczniki do nauki języka angielskiego zawodowego. Poniżej przedstawiamy wspomnienia z ostatniej mobilności w projekcie która zakończyła się 10 czerwca.
Uczniowie z „Mechanika” – ZS nr 2 w Sanoku na praktykach we Włoszech!
15 maja br. przed południem grupa 16 uczniów Zs nr 2, popularnego „Mechanika” wraz z Opiekunkami wylądowała szczęśliwie na lotnisku w Katanii /poł-wsch./ Sycylia.
Cel główny: odbycie praktyk zawodowych w warsztatach mechanicznych we Włoszech. To już szósty zagraniczny wyjazd uczniów sanockiej Szkoły a zarazem trzeci turnus w ramach projektu Erasmus+ pn. „Praktyka zawodowa w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku”
..Nie stwierdziliśmy jakiejś znaczącej różnicy temperatur in plus ale słońce jakby wyżej, wiatr z zapachem morza, metrowej wysokości gęstwina krzewów obsypanych kwiatami – tu w charakterze klombów przegradzających autostradę, pierzaste palmy prowadzące nas szpalerami a nade wszystko „wszechobecna” Etna, która ze swoją monumentalną wysokością 3340 m n.p.m. nie odstępowała nas przez większą część podróży w drodze do miejsca naszego pobytu na następne cztery tygodnie…
Barcellona Pozzo di Gotto…40 tysięczne miasto w prowincji Messyna, powitało nas w niedzielę około czternastej wyludnionymi uliczkami. Fakt, że jest zamieszkane, potwierdzony był niezliczoną liczbą samochodów zaparkowanych dosłownie wszędzie! Okazało się później, że w mieście jest tylko jedna taksówka, nie ma komunikacji miejskiej a mieszkańcy poruszają się…motocyklami i samochodami!
Po zakwaterowaniu udaliśmy się na obiad do najlepszej pizzerii w mieście, do „Marius’a” a następnie do biura naszego włoskiego Współpracownika „A Rocca” Associazione Artistica Culturale, gdzie oficjalnie nas powitano a także zaproszono na krótką prezentację programu Erasmus+ . Ostatni punkt programu na ten dzień to zwiedzanie miasta Barcellona Pozzo di Gotto. Miasta, któremu swoisty klimat nadają: klasycystyczna bazylika św. Sebastiana, manierystyczny kościół z XVI wieku oraz klasztor Karmelitów – chiesa e convento dei Carmelitani.
Poniedziałek 16 maja br. od rana rozpoczął się bardzo pracowicie, każdy dwu-, trzyosobowy zespół uczniów odbył spotkanie z pracodawcami. W zależności od odległości miejsca odbywania praktyk przez poszczególne grupy… udawaliśmy się na miejsce pieszo lub byliśmy dowożeni samochodem. A wtorek od ósmej rano – wszyscy na stanowiskach pracy!
Pierwszy tydzień dla praktykantów to aklimatyzacja: obserwowanie, ” przymierzanie się” do przydzielonego stanowiska pracy, integracja z zespołem współpracowników. Ale następne tygodnie już bez taryfy ulgowej! Praca w warsztacie mechanicznym, gdzie codziennie pojawiają się nowi klienci, szef obserwuje i w miarę budowania zaufania do umiejętności praktykanta – przydziela mu zadania o coraz wyższym stopniu trudności. Wszystkie zespoły zaskarbiły sobie szczególną sympatię włoskich pracodawców, co uwidaczniało się w czasie spotkań monitorujących przebieg praktyk zaś kilku naszych uczniów zostało zaproszonych do … podjęcia pracy na stałe we Włoszech po zakończeniu nauki szkolnej!
Praktyka zawodowa na Sycylii to także zaplanowane zajęcia kulturowe. Wycieczka na Etnę…okazało się, że ten stale aktywny wulkan ma co najmniej kilka kraterów i nigdy do końca nie wiadomo z którego plunie lawą! Dwa dni przed naszą wycieczką Etna „zamruczała” i wypuściła pióropusze dymu… tym razem tak się skończyło…
Zwiedzanie Parku Jalari /arab. błyszczący kamień/ setki rzeźb z kamienia, warsztaty rzemieślnicze i niezapomniany klimat tego szczególnego miejsca gdzie kamień ma moc!
…Następna wycieczka to eolskie wyspy… wyspy wulkaniczne Lipari i Vulcaono. Na tej drugiej posadowiony jest aktywny wulkan…”pachnie” siarką i dymi widoczny krater… Piękna czarna plaża i gorące gejzery siarki na dnie zatoki przy której plażowaliśmy .. Rejs statkiem pomiędzy wyspami i droga powrotna do portu w Milazzo to niezapomniane wrażenia!
Palermo i Cefalu to kolejny kierunek naszej eskapady. Wzdłuż wybrzeża, z widokiem na morze, piękna trasa autostradą, która kąpie się w słońcu albo niknie w tunelu .. wybiega na przepiękne estakady i mosty zawieszone nad przepaściami. Palermo, miasto pełne życia i ruchu, którego uliczki wypełnia zgiełk i szmer różnojęzycznych rozmów. Pozostanie sfotografowanymi w pamięci obrazami pięknych budowli i posągów: Quattro Canti, Piazza Pretoria, Piazza Bellini. Cefalu, oprócz pięknej katedry w stylu sycylijskiego romanizmu z bizantyjskimi mozaikami, oferuje osławione kąpielisko, z którego nie omieszkaliśmy skorzystać!
Wartość dodana…
Mechanik pojazdów samochodowych i technik mechanik to specjalności, w których doskonalili się nasi praktykanci. Trzeba też wspomnieć, że dla wszystkich był to pierwszy lot samolotem, wielu z nich po raz pierwszy zobaczyło morze w innej części Europy. Zobaczyli miejsca i ludzi prezentujących odmienne kultury i nacje. Doświadczyli życia codziennego w przyjaznym acz obcym, dużym mieście. Nawiązali znajomości i zbudowali relacje z Pracodawcami i Współpracownikami. Na pewno niepowtarzalna, życiowa przygoda…