REKLAMA
REKLAMA

„Praktyka zawodowa w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”

To tytuł projektu  w ramach programu Erasmus+,  którego realizacja właśnie zakończyła się w Mechaniku – okres realizacji 01.07.2014-30.06.2014. Konferencja podsumowująca projekt odbyła się 9 czerwca w auli PWSZ jako część benefisu z okazji 70-lecia Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku.

Projekty Erasmus+ wpisały się bowiem w najnowszą historię szkoły,  umożliwiając uczniom i nauczycielom rozwój umiejętności i wiedzy poprzez uczestnictwo w różnych formach szkolenia takich jak praktyki, staże i kursy za granicą.

13403914_1805215553031492_7359836756110765847_o

W zakończonym właśnie projekcie 48 uczniów Mechanika nie tylko przebywało na praktykach w krajach wymienionych w tytule, ale również miało możliwość podniesienia swojej wiedzy na kursach języka angielskiego zawodowego, komunikacyjnego oraz języków włoskiego, hiszpańskiego, czy portugalskiego. W ramach projektu uczniowie otrzymali także ubrania robocze, rozmówki angielskie i podręczniki do nauki języka angielskiego zawodowego. Poniżej przedstawiamy wspomnienia z ostatniej mobilności w projekcie która zakończyła się 10 czerwca.

Uczniowie z „Mechanika” – ZS nr 2 w Sanoku na praktykach we Włoszech!

15 maja br. przed południem grupa 16 uczniów Zs nr 2,  popularnego „Mechanika” wraz z Opiekunkami wylądowała szczęśliwie na lotnisku w Katanii /poł-wsch./ Sycylia.

Cel główny: odbycie praktyk zawodowych w warsztatach mechanicznych we Włoszech. To już szósty zagraniczny wyjazd uczniów sanockiej Szkoły a zarazem trzeci turnus  w ramach projektu Erasmus+ pn. „Praktyka zawodowa w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku”
..Nie stwierdziliśmy jakiejś znaczącej różnicy temperatur in plus ale słońce jakby wyżej, wiatr z zapachem morza, metrowej wysokości gęstwina krzewów obsypanych kwiatami –  tu w charakterze klombów przegradzających autostradę,  pierzaste palmy prowadzące nas szpalerami a nade wszystko „wszechobecna” Etna, która ze swoją monumentalną wysokością 3340 m n.p.m. nie odstępowała nas przez większą część podróży w drodze do miejsca naszego pobytu na następne cztery tygodnie…

Barcellona Pozzo di Gotto…40 tysięczne miasto w prowincji Messyna,  powitało nas w niedzielę około czternastej wyludnionymi uliczkami. Fakt, że  jest zamieszkane, potwierdzony był niezliczoną liczbą samochodów zaparkowanych dosłownie wszędzie! Okazało się później, że w mieście jest tylko jedna taksówka, nie ma komunikacji miejskiej  a mieszkańcy poruszają się…motocyklami i samochodami!

123

Po zakwaterowaniu udaliśmy się na obiad do najlepszej pizzerii w mieście, do  „Marius’a” a następnie do biura naszego włoskiego Współpracownika  „A Rocca” Associazione Artistica Culturale, gdzie oficjalnie nas powitano a także zaproszono na krótką prezentację programu Erasmus+ . Ostatni punkt programu na ten dzień to zwiedzanie miasta Barcellona Pozzo di Gotto. Miasta, któremu swoisty klimat nadają: klasycystyczna bazylika św. Sebastiana, manierystyczny kościół z XVI wieku oraz klasztor Karmelitów – chiesa e convento dei Carmelitani.

4

Poniedziałek 16 maja br. od rana rozpoczął się bardzo pracowicie, każdy dwu-, trzyosobowy zespół uczniów odbył spotkanie z pracodawcami. W zależności od odległości miejsca odbywania praktyk przez poszczególne grupy… udawaliśmy się na miejsce pieszo lub byliśmy dowożeni samochodem. A wtorek od ósmej rano – wszyscy na stanowiskach pracy!

Pierwszy tydzień dla praktykantów to aklimatyzacja: obserwowanie, ” przymierzanie się” do przydzielonego stanowiska pracy, integracja z zespołem współpracowników.  Ale następne tygodnie już bez taryfy ulgowej! Praca w warsztacie mechanicznym, gdzie codziennie pojawiają się nowi klienci, szef obserwuje i w miarę budowania zaufania do umiejętności praktykanta – przydziela mu zadania o coraz wyższym stopniu trudności. Wszystkie zespoły zaskarbiły sobie szczególną sympatię włoskich pracodawców, co uwidaczniało się w czasie spotkań monitorujących przebieg praktyk zaś kilku naszych uczniów zostało zaproszonych do … podjęcia pracy na stałe we Włoszech po zakończeniu nauki szkolnej!

5 6 7 8

Praktyka zawodowa na Sycylii to także zaplanowane zajęcia kulturowe. Wycieczka na Etnę…okazało się, że ten stale aktywny wulkan ma co najmniej kilka kraterów i nigdy do końca nie wiadomo z którego plunie lawą! Dwa dni przed naszą wycieczką Etna „zamruczała” i wypuściła pióropusze dymu… tym razem tak  się skończyło…

9

Zwiedzanie Parku Jalari /arab. błyszczący kamień/ setki rzeźb z kamienia, warsztaty rzemieślnicze i niezapomniany klimat tego szczególnego miejsca gdzie kamień ma moc!

1011

…Następna wycieczka to eolskie wyspy… wyspy wulkaniczne Lipari i Vulcaono. Na tej drugiej posadowiony jest aktywny wulkan…”pachnie” siarką i dymi widoczny krater… Piękna czarna plaża i gorące gejzery siarki na dnie zatoki przy której plażowaliśmy .. Rejs statkiem pomiędzy wyspami i droga powrotna  do portu w Milazzo to niezapomniane wrażenia!

12 13

Palermo i Cefalu to kolejny kierunek naszej eskapady. Wzdłuż wybrzeża, z widokiem na morze, piękna trasa autostradą, która kąpie się w słońcu albo niknie w tunelu .. wybiega na przepiękne estakady i mosty zawieszone nad przepaściami. Palermo, miasto pełne życia i ruchu, którego uliczki wypełnia zgiełk i szmer różnojęzycznych rozmów. Pozostanie sfotografowanymi w pamięci obrazami pięknych budowli i posągów: Quattro Canti, Piazza Pretoria, Piazza Bellini. Cefalu, oprócz pięknej katedry w stylu sycylijskiego romanizmu z bizantyjskimi mozaikami, oferuje osławione kąpielisko, z którego nie omieszkaliśmy skorzystać!

Wartość dodana…

Mechanik pojazdów samochodowych i technik mechanik to specjalności, w których doskonalili się nasi praktykanci. Trzeba też wspomnieć, że dla wszystkich był to pierwszy lot samolotem, wielu z nich po raz pierwszy zobaczyło morze w innej części Europy. Zobaczyli miejsca i ludzi prezentujących odmienne kultury i nacje. Doświadczyli życia codziennego w przyjaznym acz obcym, dużym mieście. Nawiązali znajomości i zbudowali relacje z Pracodawcami i Współpracownikami. Na pewno niepowtarzalna, życiowa przygoda…

materiały nadesłane
01-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook