REKLAMA
REKLAMA

Rodzice również włączają się w walkę o oddziały w sanockich ogólniakach (LIST)

SANOK / PODKARPACIE. Temat likwidacji dwóch oddziałów w sanockich ogólniakach wciąż wzbudza wiele emocji. W walkę o utrzymanie dotychczasowej ilości pierwszych klas włączają się rodzice, którzy wystosowali list do zarządu powiatu sanockiego.

Sanok, 05.04.2016r.

Starostwo Powiatowe
w Sanoku

Jako rodzice uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, mieszkańcy Sanoka i okolic zwracamy się do władz powiatu sanockiego z apelem o zaprzestanie działań zmierzających do ograniczania miejsc w szkołach ogólnokształcących w mieście.

Jeszcze parę lat temu na terenie Sanoka znajdowało się pięć liceów ogólnokształcących. Liczba ta przez lata sukcesywnie ulegała zmniejszeniu. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje powszechny i równy  dostęp do nauki, a art. 26 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka stwierdza: „rodzice mają prawo pierwszeństwa w wyborze nauczania, które ma być dane ich dzieciom”. Natomiast art. 28 Konwencji o Prawach Dziecka mówi m.in.: „Państwa-Strony uznają prawo dziecka do nauki i w celu stopniowego realizowania tego prawa na zasadzie równych szans, w szczególności  …  będą popierać rozwój różnorodnych form szkolnictwa średniego, zarówno ogólnokształcącego, jak i zawodowego, uczynią je dostępnymi dla każdego dziecka oraz podejmą odpowiednie kroki, takie jak wprowadzenie bezpłatnego nauczania oraz udzielanie w razie potrzeby pomocy finansowej”.

Równocześnie zaznaczamy, iż licea ogólnokształcące są najchętniej wybierane przez absolwentów gimnazjów, a liczba kandydatów znacznie przewyższa liczbę miejsc. Likwidacja jakiejkolwiek klasy ogranicza młodzieży z wysokimi wynikami możliwość wyboru miejsca oraz kierunku kształcenia i zmusza do szukania innych rozwiązań, np. w szkołach poza Sanokiem, co jest obciążeniem dla uczniów i ich rodziców.

Biorąc powyższe pod uwagę wnioskujemy o pozostawienie liczby oddziałów na takim samym poziomie.

Z poważaniem
Rodzice

źródło: materiały nadesłane

01

08-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)