REKLAMA
REKLAMA

Rok działalności Stowarzyszenia Głuchych w Sanoku. Wciąż wiele do zrobienia

SANOK / PODKARPACIE.  Stowarzyszenie Głuchych w Sanoku „Galicja” obchodziło niedawno swoją pierwszą rocznicę założenia. Jubileusz stał się okazją do podziękowań za wsparcie finansowe od różnych instytucji z całej Polski.

Dzięki dofinansowaniu członkowie stowarzyszenia mogli wyjechać na wycieczkę do sanockiego Skansenu, zachwycać się solińskimi krajobrazami, czy też zwiedzić jeden z największych kompleksów sportowych w Bieszczadach – hotel „Arłamów”. Dla zaproszonych gości oraz stowarzyszenia zorganizowano ognisko i kilka innych atrakcji.
DSC00033
Stowarzyszenie Głuchych w Sanoku „Galicja” powstało z inicjatywy małżeństwa  Jolanty i Tomasza Janiszewskich, którzy wzięli udział w pierwszej w historii demonstracji w 1990 r. przeciwko dyskryminacji ludzi głuchych. Dzięki ich zmaganiom poruszono sprawy zasiłków pielęgnacyjnych oraz rent socjalnych.W ostateczności warunki zostały przyjęte. Co się później okazało, była to przedwczesna radość, gdyż osoby niesłyszące zostały uznane za osoby niepełnosprawne – słyszące. To tez odcięło ich od dofinansowania.
Przez kolejne lata sytuacja wcale nie uległa polepszeniu.
Stowarzyszenie nadal walczy o poprawę jakości komunikacji dla ludzi głuchych i należne pieniądze od PFRON.
Osoby niesłyszące, pozbawione specjalnych urządzeń wspomagających ich słuch mają problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie.  Nie mogą się porozumieć z lekarzami,urzędami, policją i innymi instytucjami.
– Ciesze się, że mogę dziś wyrazić swoje uznanie dla Państwa pracy. To niezwykle istotne, że utworzone przez Państwa Stowarzyszenie działa właśnie tu, w Sanoku przyczyniając się do polepszenia życia ludzi niesłyszących. Życzę Państwu wytrwałości w dążeniu do pokonywania codziennych trudów, szacunku ze strony osób słyszących i satysfakcji z codziennej pracy na rzecz Stowarzyszenia – powiedział dr Piotr Uruski – poseł na Sejm w liście do członków „Galicji”.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w liście do zarządu stowarzyszenia również złożył życzenia zadowolenia z prowadzonych działań i satysfakcji z pracy na rzecz osób głuchych.
12-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)