REKLAMA
REKLAMA

Nietypowy gość w brzozowskim lesie. Zobacz film z fotopułapki

Nietypowy gość w brzozowskim lesie. Zobacz film z fotopułapki

Na Podkarpaciu, według najnowszych danych, żyje około 230 rysi. Jest to drapieżnik rzadko spotykany w naszych lasach, choć na pewno nie jest tak wyjątkowy, jak kilkanaście lat temu. Radosławowi Bakalusowi udało się uchwycić rysia na fotopułace, w lesie między Uluczem a Jabłonicą Ruską

w powiecie brzozowskim.

Na filmie widać także inne zwierzęta. W oko kamery zagląda łania, przebiega jenot oraz nocą pojawia się borsuk.

– Od kilku lat otrzymujemy sygnały o rysiach żyjących na Pogórzu Dynowskim oraz Pogórzu Przemyskim. Jest to na pewno gatunek rzadki w naszym regionie, niemniej obserwujemy wzrost jego liczebności. Dla przykładu w roku 2001 rysi na Podkarpaciu żyło około 120, w roku 2004 już prawie 180, obecnie jest ich około 230 – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

bobcat-1151874_1280

Głównym pożywieniem rysi są sarny. Jeden drapieżnik zjada około 5-6 sztuk miesięcznie

 Jak wyjaśnia rzecznik RDLP w Krośnie, rysie to zwierzęta bardzo terytorialne. Para osobników potrzebuje setek kilometrów kwadratowych do bytowania.

– Jeżeli rośnie liczba tych drapieżników, to automatycznie następuje ich ekspansja na inne terytoria. Należy również dodać, że rysie w naszym regionie mogą liczyć na stosunkowo „obficie zastawiony stół”. Głównym gatunkiem, którym żywi się ryś jest sarna, a jej liczebność na Podkarpaciu wzrosła w 2015 roku do około 35 tys. – wyjaśnia E. Marszałek.

Według danych przekazanych z RDLP w Krośnie w całych Karpatach liczba rysi szacowana jest na 2 tys. osobników. Łatwo więc stwierdzić, że 10% populacji tego drapieżnika żyje w Karpatach na terenach Polski. Jeżeli 5 % całego pasma górskiego znajduje się w Polsce to znaczy, że liczebność rysia w „polskich Karpatach” jest dwa razy większa, niż w całym paśmie

red.

28-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)