REKLAMA
ZS2
REKLAMA

SANOK: Ostatnie pożegnanie arcybiskupa Adama Dubeca (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W środę 27 lipca pożegnano w Sanoku prawosławnego arcypiskupa Adama Dubeca. Był ordynariuszem diecezji przemysko-nowosądeckiej i przewodnikiem duchowym wiernych prawosławnych na Łemkowszczyźnie.

Wierni swojego ordynariusza pożegnali w cerkwi katedralnej Świętej Trójcy w Sanoku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęto od świętej liturgii o godzinie 9.00.

Duchowny zmarł w sanockim szpitalu w niedziele 24 lipca, mając 90 lat.

Arcybiskup Adam Dubec urodził się 14 sierpnia 1926 roku w rodzinie łemkowskiej. Mieszkał we wsi Florynka, k. Grybowa na Sądecczyźnie. Przyszło mu żyć w trudnych czasach. Przeżył drugą wojnę światową, wysiedlenie w 1947 roku w ramach akcji Wisła.

vv

W 1966 roku został proboszczem w Sanoku, równocześnie pełniąc urząd dziekana dekanatu rzeszowskiego. Kiedy w 1983 roku utworzono prawosławną diecezję przemysko-nowosądecką, został jej ordynariuszem. W 1996 roku został arcybiskupem.

Wśród jego największych zasług wymienia się kanonizację św. męczennika kapłana Maksyma Gorlickiego, która po długoletnich staraniach prawosławnego arcybiskupa, została sfinalizowana w 1994 roku.

Pod przewodnictwem arcybiskupa Adama w 1988 r. we wszystkich parafiach diecezji przemysko-nowosądeckiej świętowano Jubileusz 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej. Pośród dokonań wylicza się też budowę wielu cerkwi, w tym również świątynię poświęconą trzy lata temu w Rzeszowie.

27-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.