REKLAMA
REKLAMA

Trwa proceder wypalania traw. Niebezpiecznie w Nadleśnictwie Baligród (ZDJĘCIA)

Kilka dni bez deszczu sprawiło, że nad łąkami i zaroślami zaczęły pojawiać się dymy z pożarów wzniecanych celowo dla wypalenia zeszłorocznych traw. Często są one przyczyną pożarów lasu.

Do groźnego zdarzenia doszło w sobotę 19 marca tego roku na terenie Nadleśnictwa Baligród. W godzinach popołudniowych strażnicy leśni patrolujący teren zauważyli pożar na gruntach prywatnych. Paliła się łąka w pobliżu drogi powiatowej Wola Matiaszowa – Bereżnica. Natychmiast skontaktowali się z Zespołem Prewencji Policji z Polańczyka, który wezwał Straż Pożarną. Strażnicy w tym czasie zabezpieczali miejsce pożaru. Wspólnie z policjantami próbowali nie dopuścić do przeniesienia ognia. Ostatecznie pożar zagasili strażacy PSP z Leska i OSP z Polańczyka. Spaliło się około 1 ha nieużytku, którego krawędź stanowi potok ze stanowiskami bobrów. Pożar mógł zagrozić zwierzętom.

– Kary za wypalanie traw przewiduje wiele aktów prawnych – ostrzega Wojciech Zajdel, specjalista ds ochrony mienia w RDLP w Krośnie.

– Kodeks wykroczeń grozi sprawcy grzywną w wysokości do 5000 zł. Z kolei kodeks karny za wywołanie pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu osób przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10. Również ustawa o ochronie środowiska za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, trzcinowisk lub szuwarów, grozi karą aresztu albo grzywny. Kary za rozniecanie ognia, mogącego zagrozić środowisku leśnemu przewiduje też ustawa o lasach.

W okresie nasilenia wypalania trwa Straż Leśna będzie prowadzić wzmożona patrole w terenie.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Foto: Tomasz Belczyk, Straż Leśna Nadleśnictwa Baligród

22-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)