REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku odbyli staż na Litwie. Praca, ale też zajęcia kulturoznawcze (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. 20 – osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół nr  5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku wraz z dwiema opiekunkami panią Sabiną Dziuba i panią Jolantą Kosz wróciła z 2 -tygodniowego stażu zagranicznego na Litwie, zorganizowanego w ramach unijnego programu

Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W dniach 29 II – 13 III 2016r. dwie 10 – osobowe grupy uczniów  z technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum obsługi turystycznej odbyły zagraniczny staż pt Praktyka zawodowa na Litwie gwarancją sukcesu na europejskim rynku pracy w Viesoji istaiga „Vilnvarsa w Wilnie. Te kilkanaście dni wypełnione były nie tylko pracą, ale również zajęciami kulturoznawczymi. Uczniowie na wstępie przeszli szybki kurs nauki języka litewskiego opanowując podstawowe zwroty i niezbędne do komunikacji słowa. Zajęcia stażowe  realizowane były z podziałem na grupy zgodnie z kierunkiem kształcenia. Grupa uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych podczas 80 godzinnego stażu udoskonaliła umiejętności w zakresie sporządzania potraw i napojów, m.in. sporządzania potraw kuchni litewskiej (cepeliny, kibiny pielemieni, mięsa faszerowane różnego rodzaju, desery litewskie,) przygotowania stołu śniadaniowego dla gości hotelowych, stołu bankietowego na uroczyste przyjęcia i potraw bankietowych. Nabyli również umiejętność obsługi gości oraz przygotowania menu. Grupa uczniów z technikum obsługi turystycznej podczas 80 godzinnych zajęć  zdobyła wiedzę dotyczącą zabytków i atrakcji turystycznych Wilna oraz regionu wileńskiego, litewskich instytucji zajmujących się nadzorem turystycznym   udoskonaliła umiejętności z zakresu programowania i kalkulacji imprez turystycznych, prowadzenia i pilotażu wycieczek. Wszystkie umiejętności kształcone były w instytucji przyjmującej , we współpracy z  przedstawicielami litewskiej branży turystycznej oraz zwiedzania obiektów turystycznych.

Po całotygodniowych zajęciach w terenie (grupa turystyczna) i w kuchni (grupa gastronomiczna) oraz zajęciach kulturowych uczestnicy poznawali specyfikę kulturową kraju przyjmującego . W sobotę młodzież zwiedziła Wilno i jego zabytki, wzięła również udział w wielkim święcie litewskim – Kaziuki. W niedzielę zwiedziła zamek i fabrykę czekolady w Trokach. Finałem pobytu na zagranicznym stażu w Wilnie było wykonanie końcowych zadań zaliczeniowych – przygotowanie kolacji lub kalkulacji imprezy i oprowadzenie grupy częścią trasy turystycznej, pod okiem miejscowych przewodników zakończone wystawieniem certyfikatów potwierdzających zdobyte przez uczestników umiejętności.

Doświadczenia zdobyte podczas stażu poszerzyły nie tylko umiejętności uczniów, ale również znajdą swe odzwierciedlenie w ofercie edukacyjnej szkoły, w która planuje organizować zagraniczne praktyki zawodowe także dla kierunków fryzjerskich, fototechnicznych i budowlanych.

01

Tekst sponsorowany

21-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook