REKLAMA
REKLAMA

Wojsko wróci do Sanoka. Jednostka Obrony Terytorialnej będzie na Olchowcach

SANOK / PODKARPACIE. Ruszył nabór do jednostek Obrony Terytorialnej na Podkarpaciu, na razie tylko do batalionu rzeszowskiego. Jednostka ma rozpocząć działalność na przełomie 2016 i 2017 roku. Planowane jest utworzenie sanockiego batalionu, który byłby częścią 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, która ma liczyć od 3 do 5 tys. żołnierzy.

pu

Piotr Uruski / foto: archiwum prywatne

– Czyniliśmy od dłuższego czasu starania, by wojsko powróciło do Sanoka – mówi poseł Piotr Ursuski. – Bardzo się cieszymy, że te starania są uwieńczone sukcesem.

Obrona Terytorialna ma być formacją obronną. W całej Polsce powstanie 17 brygad, po jednej w każdym województwie (2 na Mazowszu). 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ma składać się z 5 batalionów z miejscami koncentracji w: Rzeszowie, Jarosławiu, Nisku, Dębicy i Sanoku.

Do zadań żołnierzy JOT ma należeć: obrona kraju – w przypadku wojny, pomoc cywilom – w przypadku klęsk żywiołowych, szerzenie postaw patriotycznych – na co dzień.

Główne kryteria jakie muszą spełniać kandydaci to: posiadanie polskiego obywatelstwa, dobry stan zdrowia, chęć działania na rzecz ojczyzny.

ppłk Marek Staroń / foto: WKU Sanok

ppłk Marek Staroń / foto: WKU Sanok

– Jednostki będą się składać z żołnierzy zawodowych, którzy będą m.in. organizować comiesięczne szkolenia. Bataliony OT będą jednak tworzone w głównej mierze z żołnierzy rezerwy, którzy będą z kolei realizować proces szkolenia – informuje ppłk Marek Staroń, szef WKU w Sanoku.

– Mamy sporo zapytań dotyczących JOT-u. Na razie jednak nie możemy podać konkretnych informacji. Czekamy na rozkazy. Najpierw zostanie powołany dowódca – wyjaśnia nasz rozmówca.

Kiedy to się stanie i ilu żołnierzy może liczyć sanocki batalion? Na te pytania odpowiedzi nie otrzymujemy. Nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, że nazwisko dowódcy batalionu ma być znane w najbliższych tygodniach. A sama jednostka byłaby gotowa do działania w pierwszej połowie przyszłego roku. Trudno mówić o jej liczebność. Bataliony, jako jednostki organizacyjne wojska, liczą zazwyczaj od 400 do 800 żołnierzy.

Żołnierze OT raz w miesiącu braliby udział w dwudniowych ćwiczeniach. Raz do roku planowane jest przeprowadzanie ćwiczeń w dłuższym wymiarze czasowym. Pozytywne przejście rekrutacji i zakwalifikowanie się do batalionu, ma też wymierny aspekt finansowy. Żołnierze będą otrzymywali 500 zł comiesięcznego żołdu. Pieniądze będą pochodzić z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Zapraszam wszystkich zainteresowanych do Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie prowadzona jest baza kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, z chwilą rozpoczęcia formowania sanockiego batalionu Obrony terytorialnej – zachęca ppłk Marek Staroń.

foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

red.

16-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)