REKLAMA
REKLAMA

Wojsko wróci do Sanoka. Jednostka Obrony Terytorialnej będzie na Olchowcach

SANOK / PODKARPACIE. Ruszył nabór do jednostek Obrony Terytorialnej na Podkarpaciu, na razie tylko do batalionu rzeszowskiego. Jednostka ma rozpocząć działalność na przełomie 2016 i 2017 roku. Planowane jest utworzenie sanockiego batalionu, który byłby częścią 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, która ma liczyć od 3 do 5 tys. żołnierzy.

pu

Piotr Uruski / foto: archiwum prywatne

– Czyniliśmy od dłuższego czasu starania, by wojsko powróciło do Sanoka – mówi poseł Piotr Ursuski. – Bardzo się cieszymy, że te starania są uwieńczone sukcesem.

Obrona Terytorialna ma być formacją obronną. W całej Polsce powstanie 17 brygad, po jednej w każdym województwie (2 na Mazowszu). 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ma składać się z 5 batalionów z miejscami koncentracji w: Rzeszowie, Jarosławiu, Nisku, Dębicy i Sanoku.

Do zadań żołnierzy JOT ma należeć: obrona kraju – w przypadku wojny, pomoc cywilom – w przypadku klęsk żywiołowych, szerzenie postaw patriotycznych – na co dzień.

Główne kryteria jakie muszą spełniać kandydaci to: posiadanie polskiego obywatelstwa, dobry stan zdrowia, chęć działania na rzecz ojczyzny.

ppłk Marek Staroń / foto: WKU Sanok

ppłk Marek Staroń / foto: WKU Sanok

– Jednostki będą się składać z żołnierzy zawodowych, którzy będą m.in. organizować comiesięczne szkolenia. Bataliony OT będą jednak tworzone w głównej mierze z żołnierzy rezerwy, którzy będą z kolei realizować proces szkolenia – informuje ppłk Marek Staroń, szef WKU w Sanoku.

– Mamy sporo zapytań dotyczących JOT-u. Na razie jednak nie możemy podać konkretnych informacji. Czekamy na rozkazy. Najpierw zostanie powołany dowódca – wyjaśnia nasz rozmówca.

Kiedy to się stanie i ilu żołnierzy może liczyć sanocki batalion? Na te pytania odpowiedzi nie otrzymujemy. Nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, że nazwisko dowódcy batalionu ma być znane w najbliższych tygodniach. A sama jednostka byłaby gotowa do działania w pierwszej połowie przyszłego roku. Trudno mówić o jej liczebność. Bataliony, jako jednostki organizacyjne wojska, liczą zazwyczaj od 400 do 800 żołnierzy.

Żołnierze OT raz w miesiącu braliby udział w dwudniowych ćwiczeniach. Raz do roku planowane jest przeprowadzanie ćwiczeń w dłuższym wymiarze czasowym. Pozytywne przejście rekrutacji i zakwalifikowanie się do batalionu, ma też wymierny aspekt finansowy. Żołnierze będą otrzymywali 500 zł comiesięcznego żołdu. Pieniądze będą pochodzić z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Zapraszam wszystkich zainteresowanych do Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie prowadzona jest baza kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, z chwilą rozpoczęcia formowania sanockiego batalionu Obrony terytorialnej – zachęca ppłk Marek Staroń.

foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

red.

16-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)