REKLAMA
REKLAMA

Wręczono Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji

REGION / PODKARPACIE. W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wręczono Krzyże Wolności i Solidarności piętnastu opozycjonistom z czasów PRL. Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że na Podkarpaciu takie wyróżnienia może otrzymać jeszcze kilkaset osób.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Nie ma wolności bez ciężkiej pracy, bez trudu i czasem bez cierpienia, które uosabia Krzyż. Nie planowaliśmy tej wolności, myśmy w nią wierzyli i nasze czasy, ostatnie lata walki o wolną Polskę, były dla nas dużo łatwiejsze niż czasy Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych czy Legionów Piłsudskiego, ale cel był taki sam, niepodległość – mówił Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, który znalazł się także wśród wyróżnionych.

Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem ustanowionym w 2010 roku. Otrzymują je ci, którzy zasłużyli się dla odzyskania przez Polskę niepodległości. IPN opracowuje szczegółowe wnioski, a następnie przekazuje je prezydentowi.

Co ciekawe, to jedyne odznaczenie jakie może otrzymać parlamentarzysta w czasie sprawowania mandatu. Równocześnie to także jedyne wyróżnienie, które nigdy nie trafi do byłego agenta służb bezpieczeństwa.

Krzyż to 1050 lat na naszej ziemi, wolność, za którą zawsze byliśmy gotowi zapłacić najwyższą cenę. Solidarność to nasze ostatnie doświadczenie, którego wy jesteście twórcami. Te trzy słowa, jakże wiele one mówią czym jest polskość – zaznaczył prezes IPN Jarosław Szarek.

Wśród osób uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności znaleźli się:

1. Wojciech Buczak
2. Marian Irzyk
3. Adam Kantor
4. Stanisław Marcin Kłos
5. Józef Krupa
6. Marek Tadeusz Kuchciński
7. Stanisław Król Kusiński
8. Mieczysław Liber
9. Tadeusz Jan Panek
10. Zbigniew Sieczkoś
11. Stanisław Sołek
12. Adam Śnieżek
13. Andrzej Władysław Wąsik
14. Marek Wojciech Wójcik
15. Robert Turski – pośmiertnie.

źródło: IPN Rzeszów

12-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)