REKLAMA
REKLAMA

„Wszyscy święci balują w niebie…”. Niezwykły orszak przejdzie ulicami miasta

SANOK / PODKARPACIE. Przeżywając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, w ramach przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych, ulicami miasta przejdzie pierwszy Sanocki Orszak Świętości. Wyruszy w najbliższą niedzielę, 30 października, o godz. 14.00.

Orszak w atmosferze radości i modlitwy, w niedzielne popołudnie 30 października, wyjdzie na ulice Sanoka, by uświadomić sobie, że powołanie do świętości to zadanie dla każdego z nas. Na tej drodze może nas wspomagać wzór świętych, którzy niejako przecierają nam szlaki. Poznając ich życie i podążając ich śladami łatwiej jest kroczyć przez codzienność i dotrzeć do obranego celu. Będzie to wspólne wyznanie wiary w tajemnicę „świętych obcowania”. Niosąc relikwie świętych i błogosławionych, ich figury i obrazy, a nawet sami wcielając się w te role przez specjalną charakteryzację i przebranie, chcemy pokazać światu i sobie, że święty to nie żadna wyimaginowana postać oglądana na obrazach wiszących w kościołach, ale zwyczajny człowiek przeżywający swoje życie wraz z Chrystusem.

W tym roku, przeżywając Rok Miłosierdzia jako szczególnych patronów obieramy apostołów Miłosierdzia Bożego: św. Jana Pawła II, św. s. Faustynę Kowalską i św. Ojca Piooraz naszych rodaków: św. Andrzeja Bobolę i św. Zygmunta Gorazdowskiego. Do szczególnego włączenia się w orszak zachęcamy przedstawicieli okolicznych parafii i wspólnot religijnych tam działających, zgromadzeń zakonnych, ale także szkoły, przedszkola, instytucje kulturalne, świeckie stowarzyszenia itd. Oprócz relikwii i wizerunków świętych można przebrać się w strój tak aby przypominać danego świętego – „święci chodzący ulicami miasta”. Zachęcamy do założenia na to wydarzenie białych lub przynajmniej jasnych ubrań, bądź jasnego elementu jakim może być szalik, apaszka czy chustka, ponieważ nie jest to nabożeństwo żałobne, ale pełne radości.

Świętowanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 14.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Posadzie. Po Mszy św. formuje się orszak, na czele której niesiony jest krzyż, a następnie niesione relikwie poszczególnych świętych, wokół których ustawiają się grupy uczestników. Przy śpiewie pieśni wyruszamy w kierunku kościoła farnego, zatrzymując się przy pięciu stacjach, gdzie zaprezentowana będzie sylwetka jednego świętego przez przedstawiciela poszczególnych parafii. W czasie drogi śpiewane są pieśni uwielbienia, modlitwa różańcowa, a także Litania do Wszystkich Świętych.

Zwieńczeniem Orszaku Świętych będzie niespodzianka dla dzieci w kościele Przemienienia Pańskiego. Bardzo serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w Orszaku Świętości, która może stać się pięknym wydarzeniem ewangelizacyjnym. Dlatego tego popołudnia na ulicach Sanoka nie może zabraknąć ludzi starszych, młodych oraz dzieci. Orszak Świętości stanowić może okazję do pełniejszego poznania świadectwa życia osób, które osiągnęły życie wieczne, bowiem jak podkreślał św. Jan Paweł II: „prawdziwą historią ludzkości jest historia świętości…: święci i błogosławieni jawią się jako „świadkowie”, to znaczy ludzie, którzy wyznając wiarę w Chrystusa, Jego osobę i naukę, nadali konkretną wartość i wiarygodny wyraz”.

Święci

materiały nadesłane

25-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)