REKLAMA
REKLAMA

Wypoczęci, ale i bogatsi o doświadczenia (ZDJĘCIA)

Grupa 15 uczniów Zespołu Szkól Nr 3 w Sanoku wróciła z wakacji nie tylko wypoczęta, ale i bogatsza o doświadczenia zawodowe. Stało się to dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ „Uczeń technikum wobec oczekiwań pracodawców.

Rola nauczyciela zawodu w prawidłowym starcie kariery zawodowej absolwenta w świetle doświadczeń szkolnictwa zawodowego Republiki Irlandii”. W jego ramach uczniowie klas o profilu technik informatyk odbyli czterotygodniowy staż w przedsiębiorstwach irlandzkich. Całkowite koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży oraz wycieczek zostały pokryte ze środków unijnych. Ponadto, każdy uczestnik otrzymał kilkaset euro kieszonkowego.

image001

Uczniowie pracowali w firmach, które zostały znalezione i wyselekcjonowane przez irlandzkiego partnera szkoły do realizacji projektu – Your International Training. Program praktyk został następnie ustalony bezpośrednio w Irlandii, u pracodawców podczas wizyty nauczycieli zawodu w lutym bieżącego roku. Aby sprostać oczekiwaniom pracodawców, uczniowie zostali objęci działaniami przygotowawczymi. Przed wyjazdem każdy zakwalifikowany uczestnik odbył między innymi kurs korzystania z takich narzędzi informatycznych jak JavaScript, CSS, WordPress, HTML5. Pozwoliło to wszystkim w efektywny sposób wykorzystać czas w irlandzkiej firmie i zaprezentować się jako kompetentni i otwarci na nowe wyzwania profesjonaliści.

Maria Urban, Magdalena Drozd, Bartłomiej Marut oraz Jakub Polny zajęci byli tworzeniem graficznych materiałów promocyjnych dla Youghal Chamber of Commerce oraz Watkins Signs and Designs.

Kolejna grupa, pod przywództwem Łukasza Koczery obejmująca Michała Rachwalskiego i Kamila Hoksę  zajmowała się tworzeniem interaktywnego serwisu dla firmy Go Cambio, który kojarzy podróżników z osobami oferującymi noclegi w zamian za drobne usługi (np. nauka języka). Dawid Barański oraz Daniel Kiczorowski pochłonięci byli wspomaganiem Franka Down’a w reorganizacji strony internetowej firmy Link Learning, której działalność obejmuje tworzenie interaktywnych materiałów szkoleniowych dla pracowników cateringu. W końcu Mateusz Grzebień oraz Kamil Gaworecki zaprojektowali i stworzyli stronę internetową dla sklepu oraz Gallery126, prezentującą lokalne atrakcje turystyczne.

image017

Odrębną grupę stanowiła czwórka pracująca w centrali TQS AT & IT Integration, międzynarodowej firmy informatycznej posiadającej również oddziały w USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Singapurze. Dominik Rzepka, Michał Szteliga, Karol Pelczarski oraz Hubert Wójcik pod okiem swojego opiekuna stażu p. Emmetta O’Connora (Director of Software Development) nie tylko mieli znaczący wkład w stworzenie  skanera energii online dla firmy Johnson and Johnson, ale również mogli pooddychać atmosferą międzynarodowego środowiska programistów. Co więcej, swoją kompetencją i wiedzą na tyle wywarli wrażenie na właścicielce firmy, pani Maire Quilty, że zastała im zaoferowana praca (oczywiście po skończeniu szkoły).  Co istotne, to od firmy wyszła oferta przyjmowania kolejnych grup stażystów z naszej szkoły.

image016

Jako, że staże miały miejsce w okresie wakacyjnym, ważnym elementem były wycieczki, które odbywały się w weekendy: do historycznej stolicy Irlandii – Kilkenny,  do wodospadów Mahony oraz do Cork, ze zwiedzaniem terenów tamtejszego uniwersytetu.  Niezapomniane zostaną również rodziny goszczące, a szczególnie panie Teresa oraz Siobhan.

Na koniec dobra informacja dla wszystkich, którzy nie zakwalifikowali się na ostatni wyjazd. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja na kolejne staże, tym razem w ramach następnego projektu Erasmus+ „Praktyki zagraniczne kluczem do kariery na europejskim rynku pracy”, którym objętych będzie kolejnych 50 uczniów Zespołu Szkól Nr 3 w Sanoku.

materiały nadesłane

20-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook