REKLAMA
REKLAMA

ZARSZYN24.PL: Blisko 9 mln na kształcenie zawodowe. ZSCKR W Nowosielcach idzie jak burza

ZARSZYN24.PL / PODKARPACIE. Zespół Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach w tym roku kalendarzowym dobrze wystartował. Placówka ministerialna kładzie nacisk na kształcenie zawodowe i techniczne. Projekty, które z pewnością będą realizowane opiewają na blisko 9 mln złotych.

2

Józef Gocko, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach

Złożyliśmy dwa wnioski inwestycyjne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Każdy z nich jest dofinansowany w kwocie 3,5 mln złotych, zaś dodając do tego udział własny to blisko po 4 mln – mówi Józef Gocko, dyrektor ZSCKR w Nowosielcach.

Oba mają służyć poprawie jakości kształcenia zawodowego w szkole. Pierwszy zakłada budowę garaży na zaplecze dydaktyczne praktycznej nauki zawodu. Natomiast drugi wybudowanie poligonu uprawowego – dodaje.

Podpisano już umowy z marszałkiem województwa podkarpackiego. Jak podkreśla Józef Gocko przetargi na realizację tych zadań mają być ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec 2017 roku. Powstanie nowoczesna baza kształcenia praktycznego w zawodach, które prowadzimy w ZSCKR W Nowosielcach – uzupełnia dyrektor.

Do dyspozycji uczniów będzie pracownia obróbki ręcznej, mechanicznej, pracownia spawalnicza, montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, elektrotechniki i agrotroniki rolnictwa. Ponadto w planach jest sześć klasopracowni, które będą przeznaczone do przedmiotów teoretycznych, zawodowych.

Natomiast poligon uprawowy to hala przeznaczona do nauki pracy maszynami rolniczymi w warunkach całorocznych. Zabiegi doprawiania roli, sadzenie, kopanie, to wszystko co w naturalnych warunkach wykonuje się w określonych miesiącach w roku, młodzież z ZSCKR będzie mogła robić przez okrągłe 12 miesięcy.

Będziemy mieć bazę nowoczesnych maszyn oraz wyposażenie umożliwiające działania diagnostyczne pojazdów samochodowych i rolniczych. Natomiast na dachu hali zostanie stworzona elektrownia energetyki odnawialnej, czyli fotoogniwa o mocy ponad 100 kW. Będzie wykorzystana do zasilania całego obiektu – zdradza Józef Gocko.

9

ZSCKR stawia na zawodowców. Chętnych jest co raz więcej

Szkoła dba o to, aby wszelkie nowinki dostępne na rynku znalazły się na wyposażeniu placówki. Równocześnie ZSCKR otrzymało  blisko 800 tysięcy złotych na projekt wprowadzający nową jakość kształcenia.

Pozwala nam na wyposażenie uczniów w dodatkowe kompetencje. Są to kursy dające uprawnienia pozwalające na wykonywanie zawodu w poszerzonym zakresie. Ponadto to także pula pieniędzy na wyposażenie. Partnerem we wszystkich działaniach jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku – precyzuje dyrektor.

Chętnych z roku na rok przybywa. Obecnie w szkole kształci się ponad 400 osób. Lepiej wygląda także tegoroczny nabór. Do klas pierwszych przyjęto 106 uczniów, którzy wiedzę zdobywają w pięciu oddziałach: Technik weterynarii, mechanizacji i agrotroniki rolnictwa, żywienia, architektury krajobrazu i rolnictwa.

Dodatkowe możliwości to także program Erasmus+, który opiewa na 120 tys. euro. W jego ramach, od 1 listopada do Irlandii wyjedzie 40 osób. Natomiast 10 uczniów już 8 października wyjedzie na wymianę do Francji, gdzie w projekcie Fundacji Polko-Niemieckiej adepci architektury krajobrazu będą zgłębiać tajniki zawodu. W kolejnej odłonie ZSCKR w Nowosielcach będzie gościć Francuzów i Niemców.

Niewątpliwie placówka, która od 2008 roku prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniła się nie do poznania. Nowe kierunki, pracownie i dodatkowe możliwości staja się silnym wabikiem dla absolwentów gimnazjów.

15-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)