REKLAMA
REKLAMA

2007-2017… Fundacja Promocji Sportu Ekoball ma już 10 lat! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Fundacja Promocji Sportu Ekoball ma już 10 lat, dokładna rocznica wypadała w środę (12 lipca). Uroczyste obchody już za nami, były połączone z „Międzypokoleniowym Piknikiem Sportowo-Rekreacyjnym Ekoball 2017”, który odbył się początkiem miesiąca i zgromadził wielu fanów futbolu oraz sympatyków drużyny w każdym wieku. Jubileusz jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie najważniejszych faktów z historii Ekoball-u, bo warto przypomnieć, że gdy grupa zapaleńców podejmowała się tego wyzwania, nie wiele osób wierzyło w powodzenie projektu. 

Przedstawiamy relacje opisującą historię i etapy rozwoju FPS Ekoball:

Gdy kilkadziesiąt miesięcy temu w szczerym polu wbijaliśmy łopatę pod budowę boiska, mało kto wierzył, że się uda. Ci życzliwsi twierdzili, że równie dobrze, zamiast z łopatą, mogliśmy się porywać, ale… z motyką na księżyc. Inni po prostu pukali się w czoło… Dziś w szeregach klubu trenuje pół tysiąca młodych zawodników, a Ekoball stał się symbolem aktywności fizycznej i motorem napędowym rozwoju piłki nożnej w Sanoku.

Ale od początku…

Ekoball powstał z potrzeby zmian. Jak twierdzi jeden z założycieli – Piotr Kot – wieloletni trener grup młodzieżowych Stali Sanok, przez kilka lat próbował namawiać włodarzy Stali, by wdrożyć pomysły związane ze szkoleniem dzieci i młodzieży. Nie było chęci by inwestować w rozwój młodzieży, liczyła się tylko seniorska piłka. Zapadła więc decyzja, że wraz z trenerem Maciejem Błażowskim zrobią coś nowego, coś, co będzie działało na jasnych zasadach. Pomysłem zarazili Tomasza Bila, właściciela firmy Geo-Eko i wspólnie, dzięki wydatnej pomocy Pani Barbary Styszko (księgowej) oraz mecenasa Bartosza Markowicza, a także innych osób (głównie Pana Grzegorza Zagórdy oraz Ewy Bończak) – w 2007 roku powołano Fundację Promocji Sportu Ekoball. Dokładna data rejestracji w KRS – 12 lipca 2007.

Skład Zarządu I kadencji tworzyli wspomniani pomysłodawcy oraz założyciele Fundacji: Tomasz Bil, Piotr Kot oraz Maciej Błażowski. W II i III kadencji miejsce Macieja Błażowskiego, który wskutek obowiązków służbowych złożył rezygnację – zajął Bogusław Rajtar. Od początku powstania Fundacji – Radę Fundacji tworzyli – Magdalena Jedynak-Kot, Grzegorz Zagórda oraz Ewa Bończak, którą 5 lat temu zastąpił Bartosz Markowicz.

2007

Już w sierpniu 2007 r. Fundacja Ekoball zorganizowała i sfinansowała wyjazd 40-osobowej grupie juniorów STALI Sanok na Międzynarodowy Turniej Piłkarski REMES CUP, który odbył się w Opalenicy (siedziba Portugalii podczas ME w Polsce).

Od września 2007 udało się wdrożyć system szkolenia piłkarskiego w sanockich szkołach podstawowych, które trwają do dziś. Trenerami szkolnymi zostali Panowie: Dariusz Fineczko (SP-1), Wojciech Mermer (SP-2), Kazimierz Pastuszak (SP-3) oraz Maciej Bukład (SP-4). Pracują już z nami 10 lat! Dziękujemy za wkład włożony w rozwój Fundacji oraz wyszukiwanie młodych talentów.

W październiku 2007 zapadła decyzja o budowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Bykowcach. Rozpoczęło się przygotowywanie dokumentacji. Gdy taka informacja poszła w świat, nikt przy zdrowych zmysłach nie brał tego na poważnie. To właśnie tam, gdzie odbył się piknik EKOBALL – znajdowało się pole zarośnięte krzakami, młaka i same chwasty… Do dziś pamiętamy tytuł w jednej z lokalnych gazet: „Tu na razie jest ściernisko…”. Obecnie rozgrywamy tam setki meczów ligowych, organizujemy dziesiątki turniejów, a nade wszystko – codziennie trenujemy. Tylko w ostatnim kwartale (kwiecień – lipiec 2017), zorganizowaliśmy 25 turniejów piłkarskich oraz rozegraliśmy kilkanaście meczów ligowych drużyn dziecięcych młodzieżowych oraz seniorów. Przez ten czas czynny udział w meczach, turniejach i zawodach wzięło udział około 15 tysięcy osób, rozegrano około tysiąc meczów.

W grudniu 2007 zorganizowano pierwszy halowy turniej piłkarski EKOBALL. Również ta idea przetrwała do dziś. W mikołajkowych turniejach EKOBALL wziął chyba udział każdy piłkarz z Sanoka i okolic, który jest urodzony w roku 1997 i młodsi. To w tych turniejach rozpoczynali swoją przygodę z piłką dzisiejsi liderzy sanockiej piłki – Krystian Jaklik, Arkadiusz Femin, Dawid Gąsior, Konrad Kaczmarski. Aktualnie, co roku odbywają się turnieje mikołajkowe Ekoball w okresie listopad/grudzień – w pięciu najmłodszych grupach wiekowych.

2008

W maju 2008 Fundacja Promocji Sportu EKOBALL objęła patronatem rozgrywki Sanockiej Halowej Piłki Nożnej. W tym czasie do drużyny Fundacji dołączył Bogusław Rajtar, który najpierw został szefem sanockiej ligi halowej, a w roku 2009, gdy po godzinach nie dało się już nadążać za działaniami Ekoballu – podjął trudną decyzję, zostawiając 10-letnią pracę w Starostwie, by podjąć się misji rozwoju Ekoball-u.

Sanocka Halowa Liga Piłki Nożnej Ekoball istniała wiele lat, a w każdy piątek w okresie od jesieni do wiosny – w halli sportowej gromadzili się piłkarze amatorzy, gdzie panowała naprawdę niepowtarzalna atmosfera. Mecze transmitowane były na żywo do lokalnej telewizji, a na spotkaniach finałowych trybuny pękały w szwach. Większość z nas obecnych dorosłych – z pewnością pamięta te czasy. To z halówki wywodzą się drużyny Kingsów czy Harnasi, Multi Okna i inne… Zwycięzcą pierwszej edycji była zresztą drużyna Geo-Eko – z Bilem, Kotem, Błażowskim na czele, a także m.in. z Sebastianem Jajko i Piotrem Tarapackim. Przez halówkę przeszli wszyscy najlepsi piłkarze, którzy grali w Stali w II lidze – Jacek Zięba, Szymon Gołda, Janusz Sieradzki, Piotr Badowicz. Grali w niej nasi dzisiejsi sponsorzy – m.in. Jakub Biłas, czy Dariusz Ryniak. Przede wszystkim była to też szkoła dla juniorów. Co roku wprowadzano do halowej drużyny po dwóch młodych chłopaków – m.in. dzisiejsi piłkarze seniorów Ekoballu-Stali Sanok – Mateusz Kuzio, czy Bartosz Sieradzki.

Od roku 2009, Fundacja była również inicjatorem sanockiej ligi letniej Ekoball – rozgrywanej na orlikach, jednak ten pomysł nie cieszył się już takim zainteresowaniem jak liga halowa i przetrwał tylko 3 lata.

W czerwcu 2008 Fundacja Promocji Sportu Ekoball zorganizowała I Festiwal Piłakrski dla dzieci i dorosłych. Festiwal odbył się na sanockich „Wierchach”. Był to swego rodzaju zalążek dzisiejszych Pikników Sportowo – Rekreacyjnych, organizowanych w „nieco” większej skali na obiektach Ekoball. Nasze imprezy zaszczycali swoją obecnością m.in. Mistrz Europy w trickach piłkarskich – Dawid Krzyżowski, orkiestra dęta AVANTI, grupa gimnastyków SPARTANIE z Zahutynia, grupy cheerleaderek, itp.

W sierpniu 2008 po raz drugi młodzi chłopcy wyjechali na turniej do Opalenicy na REMES CUP 2008.

Wyjazdy na obozy sportowe, podobnie jak turnieje i pikniki, również stały się cykliczne. W każde wakacje wyjeżdżamy grupą minimum 100-osobową na sportowy wypoczynek. Odwiedziliśmy już niemal każdą część Polski – oprócz wspomnianej Opalenicy, byliśmy m.in. w Szczytnie, Dębicy, Miechowie-Charsznicy, Kamieniu, Berezce, Lesku, Gorlicach czy też Głuchołazach. W tym roku ponownie odwiedzimy Gorlice (85 dzieci), a 15-osobowa grupa juniorów wyjedzie nad morze – do Sztutowa.

Ekoball przystępuje do rozgrywek ligowych

W sierpniu 2008 rozpoczęliśmy debiutancki udział w rozgrywkach ligowych. Rocznik 1997 wystąpił w zmaganiach Podkarpackiej Ligi Orlików. Pierwszym trenerem drużyny został dzisiejszy dyrektor MOSiR-u – Pan Tomasz Matuszewski, który prowadził drużynę przez 7 lat, doprowadzając ją do wieku juniora starszego.

Rokrocznie do ligi przystępowała jedna drużyna więcej. Tak było do roku 2011, kiedy to na prośbę mającej kłopoty finansowe Stali Sanok, przejęliśmy szkolenie trzech grup młodzieżowych, podpisując odpowiednie porozumienia.

Od roku 2011 możemy zatem chwalić się pełną drabinką szkoleniową od młodzika młodszego po juniora starszego (6 grup ligowych), a także grupy przedrozgrywkowe.

Aktualnie zrzeszamy pół tysiąca młodych ludzi, z których większość rywalizuje w podkarpackich ligach młodzieżowych z najlepszymi drużynami w województwie podkarpackim. Co roku rozgrywamy około 200 meczów ligowych.

Zajęcia treningowe odbywają się minimum trzy razy w tygodniu po 90 minut w dziesięciu starszych grupach oraz dwa-trzy razy w tygodniu po 60-90 minut w dziesięciu młodszych grupach.

EKOBALL prowadzi zajęcia sportowe z dziećmi i młodzieżą przez okres całego roku. Łączna liczba zajęć Klubu Sportowego w skali roku przekracza 5 tysięcy godzin.

W okresie jesienno-zimowym zajęcia odbywają się na salach gimnastycznych, w pozostałym okresie treningi odbywają się na obiektach Ekoball, orlikach, siłowni, itp.

Czas na seniorów

W lipcu 2015 r., po upadku Stali Sanok, Fundacja Promocji Sportu EKOBALL podjęła się odbudowy drużyny seniorskiej. Zaczęliśmy praktycznie od ZERA, a drużyna pod szyldem Geo-Eko Ekoball Stal Sanok rozpoczęła zmagania w klasie „A”. Już w pierwszym roku uzyskaliśmy awans do klasy Okręgowej, aby po kolejnym sezonie świętować drugi z kolei awans – do IV ligi. Sukces cieszył podwójnie, gdyż mecz dający awans toczył się na naszym stadionie w Bykowcach. Szczegółowe opowieści o seniorach to jednak zupełnie odmienny temat. Liczymy na dalsze pnięcie się w górę – wzorem Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, która drogę do ekstraklasy rozpoczęła 10 lat temu właśnie w A-klasie…

Będąc jeszcze przy drużynie seniorów należy wspomnieć, że władze Ekoball-u wyszły naprzeciw oczekiwaniom kibiców i historii sanockiej piłki – zachowując, a dokładniej – dodając do barw Ekoballu – barwy i logo Stali Sanok. To była ważna i słuszna decyzja, wszak w ubiegłym roku dzięki temu mogliśmy świętować jubileusz 70-lecia Stali Sanok, na który specjalnie dla nas przybyła najstarsza polonijna drużyna – WISŁA CHICAGO, a i kibice są z nami „na dobre i na złe”…

Liczba grup piłkarskich:
1. Seniorzy
2. Juniorzy starsi – rocznik 1999-2000;
3. Juniorzy młodsi – r.2001-2002
4. Trampkarze starsi – r.2003
5. Trampkarze młodsi – r.2004
6. Młodzicy starsi – r.2005
7. Młodzicy młodsi – r.2006
8. Trampkarze/Młodzicy II
9. Orlicy starsi – r.2007
10. Orlicy młodsi – r.2008
11. Żacy starsi – r.2009
12. Żacy młodsi – r.2010
13. Akademia Piłkarska Przedszkolaka Ekoball – r.2011 i młodsi (pod tą nazwą trenujemy od roku 2012)
14. Grupy szkolne – 10 grup (klasy I-3) działające przy 5 szkołach:
– 2 grupy przy SP-1 w Sanoku
– 2 grupy przy SP-2 w Sanoku
– 2 grupy przy SP-3 w Sanoku
– 2 grupy przy SP-4 w Sanoku
– 2 grupy przy SP w Pobiednie

RAZEM: 24 grupy ćwiczebne.

W każdej grupie średnia liczba trenujących wynosi 22 osób, co daje liczbę 500 osób.

Obiekty sportowe Ekoball-u

Dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie, dwa korty tenisowe oraz pełnowymiarowe boisko do “Beach Soccera” – to miejmy nadzieję dopiero początek inwestycji Ekoball, który od momentu powstania, tj. od 2007, rokrocznie stawia krok (czasem dwa) do przodu. Od 10 lat hasło: “Tu na razie jest ściernisko…” przybiera na sile. Do San Francisco jeszcze daleka droga, ale cieszymy się z tego co mamy, i że to co jest okazuje się potrzebne i ważne dla setek ludzi, szczególnie tych uprawiających sport, którzy 3-4 razy w tygodniu korzystają ze znakomitych warunków sportowych.

Budowa pierwszego boiska rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku. To wtedy na plac wjechały „buldożery” i koparki, by zrównać teren, po czym rozpoczął się ogrom prac ziemnych. Trawa na stadionie została posiana w lipcu 2009 roku. W maju 2011 odbył się pierwszy trening na stadionie EKOBALL (to ten mniejszy stadion – przy kortach, który obecnie jest poszerzany do pełnego wymiaru). Na tym stadionie gościliśmy m.in. reprezentację Kujawsko-Pomorskiego ZPN, a także kilkakrotnie organizowaliśmy zgrupowanie kadry Podkarpacia.

Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych – w czerwcu 2011 r. rozpoczęła się budowa kortów tenisowych. Prace trwały rok, a w 2012 r. rozpoczęliśmy zajęcia w sekcji tenisa ziemnego. W październiku 2014 na kortach zainstalowano oświetlenie.

W roku 2014, dzięki kolejnemu projektowi wybudowaliśmy boisko do piłki nożnej plażowej (BEACH SOCCER). Na pierwszy mecz na plaży czekaliśmy, aż słońce nagrzeje piasek – a odbył się w maju 2015 r.

W roku 2016, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Sportu i Turystyki – wybudowaliśmy drugie boisko piłkarskie. To właśnie na tym rozegraliśmy ostatnie dwa mecze seniorów (wygrane 4-0 oraz 5-0), gdzie uzyskaliśmy awans do IV ligi.

Również ten obiekt, podobnie jak boisko nr 1 posiada system nawadniający. Udało się także ogrodzić cały teren, szczególnie przed zwierzyną, która robiła wiele szkód. Dokonaliśmy również z projektu zakupu kilku kompletów bramek, sprzętu do pielęgnacji boisk – kosiarkę i ciągnik, i inne urządzenia, dzięki temu mamy tak fajnie przystrzyżoną trawkę z namalowanymi pasami.

Inne projekty

Oprócz zajęć z piłki nożnej realizujemy szereg innych działań propagujących sportowy i zdrowy tryb życia. W zależności od pozyskanych środków zewnętrznych, podejmujemy się nauki pływania dla dzieci, jazdy na łyżwach a także prowadzimy inne zajęcia – takie jak nordic walking, aqua aerobic i inne. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, realizując 5 projektów z pływania dla dzieci z klas I-III – nauczyliśmy pływać grupę ponad 1000 dzieci, nie tylko związanych z Ekoballem, ale również dzieci z terenów wiejskich, organizując i opłacając dojazdy, instruktora, sprzęt.

Kadrowicze

Nasi chłopcy zauważani są przez trenerów najlepszych drużyn w Polsce. Wystarczy nadmienić, że nasz wieloletni piłkarz – Grzegorz Gawle – rocznik 1998 – aktualnie trenuje u Michała Probierza w szerokiej kadrze Cracovii, z dużymi szansami na grę w ekstraklasie.

Wielu chłopców przebywało na testach w Legii Warszawa, Cracovii Kraków, GKS Katowice, jednak zabrakło decyzji by w młodym wieku wyjechać w świat.

Na taki krok zdecydował się nasz wychowanek – Kacper Sumara, który przez 7 lat trenował w Ekoball-u Sanok. Dzisiaj, po roku gry w Beniaminku Krosno, reprezentować będzie od nowego sezonu Zagłębie Lubin.

Podobnie jest z Tomaszem Matuszewskim, który od sierpnia 2017 przenosi się do Bruk-bet Termaliki Nieciecza.

Wielu piłkarzy rokrocznie reprezentuje nasz okręg lub województwo w turnieju okręgów.

Trenerzy

Nie byłoby sukcesów bez finansów, ale nie byłoby sukcesów bez ludzi. TRENER – to osoba, która ma olbrzymi wpływ na to kim będzie nasze dziecko. To osoba, która w wielu przypadkach poświęca więcej czasu niż rodzice i ma olbrzymi wpływ na wychowanie.

Jedno krótkie – DZIĘKUJEMY – dla Was drodzy Trenerzy niech dzisiaj wystarczy, bo z pewnością większą nagrodą jest uśmiech dzieci i szacunek, jaki od nich oraz ich rodziców otrzymujecie w każdy dzień.

Grono trenerskie aktualnie pracujące z drużynami EKOBALL-u:

Piotr Kot – trener koordynator wszystkich grup
Grzegorz Pastuszak – trener juniorów starszych
Maciej Błażowski – trener juniorów młodszych
Dawid Romerowicz – trener trampkarzy starszych
Damian Popowicz – trener trampkarzy młodszych
Jakub Jaklik – trener młodzików starszych
Adam Florek – trener młodzików młodszych
Bernard Sołtysik – trener 4 najmłodszych grup Ekoball
Sebastian Jajko – trener grup w Pobiednie, trener juniorów młodszych
Tomasz Mateja – trener grupy przedrozgrywkowej
Jakub Ząbkiewicz – II trener trampkarzy
Robert Ząbkiewicz – trener seniorów
– trenerzy grup szkolnych: Maciej Bukład, Dariusz Fineczko, Kazimierz Pastuszak, Wojciech Memer

Pracowali z nami także tacy trenerzy jak: Tomasz Matuszewski (7 lat – pierwszy trener Ekoballu), Dariusz Jęczkowski, Roman Lechoszest, Damian Niemczyk, Paweł Kosiba, Rafał Węgrzyn, Maciej Żuber, a także trenerzy tenisa ziemnego – Stefan Tarapacki oraz Edyta Dubiel-Jajko, trenerka fitness – Magda Ćwikła, pływania – Artur Wyrzykowski oraz Jacek Kabala.
Pomagają nam również inne osoby – jak kierownicy drużyn, opieka medyczna, wolontariusze. Wszystkim raz jeszcze dziękujemy.

Bez pomocy ludzi dobrej woli, bez zaufania rodziców, jakim zostajemy obdarzeni, którzy oddają swoje dzieci pod naszą opiekę, bez wsparcia sponsorów, bez pomocy wolontariuszy, ludzi kochających sport to wszystko nie byłoby to możliwe.

Szereg naszych sponsorów to ludzie, którzy wspierają nasze działania kwotami 100-200-500 zł/miesięcznie. Jest to grupa około 10-20 lokalnych firm.

Strategicznym sponsorem jest firma Geo-Eko oraz jej szef Tomasz Bil, który inwestuje wiele sił i środków – głównie w rozbudowę infrastruktury sportowej w Bykowcach.

Jeśli ktoś czytający te słowa zechce wspomóc EKOBALL i nasze działania, prosimy o kontakt pod nr tel. 509-226-573. Odwdzięczymy się reklamą oraz uśmiechem dzieci.

Zobacz fotorelacje z „Międzypokoleniowego Pikniku Sportowo-Rekreacyjnego Ekoball 2017”:

Źródło: FPS Ekoball

14-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)