REKLAMA
REKLAMA

Archeolodzy odkryli w Pakoszówce cmentarzysko Wandalów. Groby są bogato wyposażone w broń, biżuterię i przedmioty codziennego użytku (FILM, ZDJĘCIA)

Archeolodzy odkryli w Pakoszówce cmentarzysko Wandalów. Groby są bogato wyposażone w broń, biżuterię i przedmioty codziennego użytku (FILM, ZDJĘCIA)

PAKOSZÓWKA / GM. SANOK. Dzięki Tomaszowi Podolakowi, pochodzącemu ze Srogowa Górnego miłośnikowi historii, archeolodzy natrafili na wyjątkowe cmentarzysko z przełomu II i III wieku naszej ery. Badacze od 2011 roku informacje o nim trzymali w ukryciu, by nie zostało spenetrowane przez poszukiwaczy skarbów. To dopiero drugie odkryte cmentarzysko Wandalów w całej strefie podkarpackiej.

Dorota Mękarska

Cmentarzysko pochodzi z czasów wpływów rzymskich. Archeolodzy w trakcie trzech sezonów wykopaliskowych natrafili na 10 pochówków, w większości mężczyzn, bogato wyposażonych. Znaleziska to broń, przedmioty codziennego użytku i biżuteria.

Nie spodziewaliśmy się, że będą w takiej ilości – podkreśla Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku .
Cmentarzysko związane jest przypuszczalnie z migracją Wandalów w czasie wojen markomańskich (II wiek n.e), czyli konfliktu zbrojnego między Cesarstwem Rzymskim a plemionami germańskimi.

Wandalowie żyli na ziemiach polskich ponad sześć wieków

Wandalowie znani są głównie ze zdobycia Rzymu w 455 r. n.e, ale plemiona wandalskie przybyły na tereny dzisiejszej Polski dużo wcześniej, bo na przełomie III i II w. p.n.e. Zamieszkiwali południową i zachodnią część Wielkopolski, Kujawy, Dolny Śląsk, Świętokrzyskie, Małopolskę i dzisiejsze Podkarpacie. Znana jest ich nekropolia w Prusieku, którą rozpoczęto badać archeologicznie ponad 10 lat temu.

Na ziemiach dzisiejszej Polski Wandalowie żyli przez ponad sześć wieków. Byli ludem odpowiadającym tzw. kulturze przeworskiej. W czasie wędrówki ludów część plemion wandalskich idąc na południe zasiedlała właśnie tereny południowo- wschodniej Polski.

Jedno cmentarzysko, dwie osady

Ciała zmarłych palili na stosach. Prochy składano do grobów wraz z uzbrojeniem i wartościowymi przedmiotami. Te pochówki nazywa się ciałopalnymi.

Takie groby mają zazwyczaj dwie podstawowe formy. Jedna to grób popielnicowy, gdzie do zdobionego naczynia wkładano szczątki zmarłego razem z jego wyposażeniem. Jeżeli był to wojownik to często były to części jego broni, czyli tarcza i mecz lub ulubiona broń barbarzyńców, włócznia i oszczep. Drugą formą był grób jamowy, gdzie ciało wkładano do worków organicznych, czy skrzyneczek – tłumaczy Jan Bulas z Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prawdopodobnie cmentarzysko związane było z jedną z dwóch pobliskich osad. Pierwsza mieściła się w okolicy dzisiejszego Srogowa Górnego, druga w rejonie wsi Pakoszówka. Dzisiaj trudno wskazać do której osady cmentarzysko należało.

To nie była uboga ludność – o jej mieszkańcach mówi Piotr Kotowicz.

Świadczą o tym znaleziska, wśród których są trzy przypuszczalnie rzymskie miecze. Trudno dzisiaj stwierdzić, jak broń trafiła w ręce wandalskich wojowników, gdyż w Rzymie istniał zakaz handlu bronią z barbarzyńcami. Nie mniej jednak ich obecność na cmentarzysku świadczy o kontaktach pomiędzy Wandalami a Cesarstwem Rzymskim.

Miecze są niezwykle ciekawe – podkreśla Piotr Kotowicz. – W czasie lub przed rytuałem pogrzebowym zostały intencjonalnie zniszczone. Są pogięte i nie mają swojej formy pierwotnej.

1

Miecz rzymski pogięty w rytuale pogrzebowym

Niektóre groty włóczni mają również zgięte czubki.

Jak zaznacza archeolog, badacze w różny sposób interpretują te zachowania pogrzebowe. Niektórzy uważają, że zniszczenie broni miało zapobiegać szkodzeniu żyjącym, inni interpretują to jako przypieczętowanie własności broni, która po śmierci właściciela nie mogła należeć do innego wojownika, a jeszcze inni twierdzą, że dzięki temu zabiegowi broń miała szybciej dostać się w zaświaty.

To jest cecha charakterystyczna dla całej kultury przeworskiej i dotyczy szczególnie przedmiotów bojowych.

Unikatowy złoty wisiorek

Wśród zabytków są również umba, czyli środkowe okucia tracz, chroniące dłonie wojowników, groty włóczni i oszczepów, fibule, czyli zapinki do szat, a także biżuteria.

5

Złoty wisiorek odnaleziony w jednym z grobów

Jednym z najciekawszych znalezisk jest złoty wisiorek, który stanowi całkowity unikat na ziemiach polskich i w Europie – zaznacza Jan Bulas. – To pierwszy zabytek tego typu i niezwykle cenny dla nas.

foto: materiały MH Sanok

26-07-2017


Komentarze wyróznione:
(zarejestrowanych czytelników)

Paweł Mendrek2018-08-03 00:18:53
0 0
Panowie jeszcze nic nie zbadali a już wszystko należy do Romajów jak ich nazywali nasi przodkowie? Treść tego tekstu zawiera tylko krótką informację prawdziwą - "znależli pochówki dawnych Polaków " a reszta to propaganda UJ czyli najbardziej antypolskiej uczelni która w osobach tamtejszych pół analfabetów "nałókofców " wolała by się udać samemu spalić niż przyznać coś co cały świat już wie od co najmniej 2010 roku a chodzi o potwierdzenie ciągłości osadniczej Polaków na swoim od 10 000 lat. propaganda wcielajaca żołnierzy Wandy lub inaczej pisanych Veneti Venedi Wandali w jakieś wymyślone dzieje germanskie to podstawa pracy anty Polaków na UJ Ale to już koniec tej smutnej krecik roboty jezuitów. Na całym świecie mają problem bo świadomość historyczną rośnie i nie da się wszędzie wcisnąć naszych przodków w ramy 2 ,3 lub 6 wiek n.e. jak ogłosił to dwa wieki temu Lelewel a póżniej ulubieniec Adolfa czyli Korwina...radzę Pani redaktor przejść na stronę autochtonów bo jezuiccy allo-allo nie reprezentują ani logiki ani inteligencji a fałsz i mentalne ludobójstwo na narodzie który ich karmi ze swoich podatków
Odpowiedz
Paweł Mendrek2018-08-03 00:20:09
0 0
G. KOSSINĘ powinno być a nie korwina...


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Polak2018-04-15 15:01:33
0 0
Wandalowie przecież to też Słowianie, wywodzący się z ludu aryjskiego
Lach_20172018-08-01 06:33:30
0 0
... Misico dux Vandalorum... = Mieszko książę Wandali (Roczniki Kwedlinburskie)....
Lach_20172018-08-03 06:27:27
0 0
@Paweł_Mendrek. Pełna zgoda ale po co ładujesz w to Jezuitów. Dziedzictwo lechickie zostało ocalone przez ludzi Kościoła. Musimy odróżniać Polski Kościół Katolicki od teutońskich zwyrodnialców. Wiele poświecenia i oddania sprawie narodowej znajdziemy w historii Polskiego Kościoła. Tu nie ma prostego przełożenia a wciskanie kwestii ideologicznych do fałszowania przez Niemców historii zepchnie nas na manowce. I jeszcze jedno Kossinie i reszcie tej bandy udało się wmówić światu bajkę o tym, że Germanie to Niemcy. Tymczasem Germania to kraina geograficzna ciągnąca się od Morza Północnego do Wisły dalej jest Sarmatia Europejska. Mieszkańcami Germanii byli przede wszystkim Słowianie a na ich czele Lechici i to oni powstrzymywali ekspansję Rzymu. Niemcy wykorzystując pokrętnie zinterpretowane chrześcijaństwo podpili tereny Połabia, Pomorza, Łużyc itd. i w XVI w. przewali się Germanami... Zawłaszczenie nazwy Germania wiązało się z zawłaszczeniem historii ludów ją zamieszkujących, podobnie zwyrodnialcy w białych płaszczach zawłaszczyli nazwę Prus. Innym przejawem niemieckiej polityki historycznej są dziś ... "polskie" obozy zagłady. To ta sama metoda i ci sami kłamcy... Do pracowników naukowych (?) Uniwersytetu Jagiellońskiego - MOI PRZODKOWIE NIE POCHODZĄ Z BAGIEN PRYPECI - JESTEM HERBU ŁODZIA !!!