REKLAMA
REKLAMA

BESKO: Rewolucji w sieci szkół nie będzie

BESKO / PODKARPACIE.  W gminie Besko nie będzie rewolucji w oświacie po wygaszeniu gimnazjum. To ważne, bo gminie Besko jako jedynej w powiecie sanockim na utrzymanie szkół wystarczają pieniądze z subwencji.

W gminie Besko funkcjonuje jeden Zespół Szkół z siedzibą w Besku, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, gimnazjum oraz szkoła filialna w Mymoniu, z klasami I-III i oddziałem przedszkolnym.

Sieć szkół po reformie w zasadzie się nie zmieni. W miejsce obecnego Zespołu Szkół powstanie ośmioklasowa szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi i filią w Mymoniu – mówi Mariusz Bałaban, wójt gminy Besko.

Pojawia się jednak pytanie, czy w związku z reformą, a co za tym idzie zmianami w arkuszach, będą też przekształcenia w kadrze nauczycielskiej. Najbardziej czarny scenariusz to zwolnienia.

W roku szkolnym 2017/18 i 2018/2019 prawdopodobnie nie dojdzie do zwolnień nauczycieli, jednak z całą pewnością wystąpią ograniczenia etatów. Najtrudniejszej sytuacji związanej z prawdopodobną ich redukcją spodziewamy się w roku szkolnym 2019/2020. Wtedy całkowicie zostanie wygaszone gimnazjum i w systemie ubędzie nam jeden rocznik, co przełoży się na ubytek około 60 godzin, czyli 3 etatów – precyzuje wójt.

W tej sytuacji może pojawić się konieczność przeprowadzenia zwolnień wśród nauczycieli.

W gronie pedagogicznym Zespołu Szkół jest kilku nauczycieli, którzy nabyli prawa emerytalne. Jeśli skorzystają z przysługującego im prawa, problem zwolnień sam się rozwiąże – dodaje Bałaban.

Włodarze gminy nie oczekują też wielkiego tąpnięcia jeśli chodzi o demografię, co ma przełożenie na oświatę. Od wielu lat liczebność poszczególnych roczników wśród uczniów utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi średnio 47-52 dzieci w każdej grupie wiekowej.

ZOBACZ TAKŻE:

GMINA ZAGÓRZ. Dwójka radnych „postawiła” się reszcie. Sieć szkół uchwalona (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK: Nowe obwody miejskich szkół. Wygaszanie G1 i G3 niemal pewne. MOPS w budynku „trójki”? (ZDJĘCIA)

REFORMA OŚWIATY W SANOKU: Jedynka i trójka znikną z mapy szkół?

 

foto: UG Besko

13-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)