REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZARSZYN: Dokończenie regionalnego centrum pamięci kardynała Wojtyły pod znakiem zapytania. Ministerstwo nie wesprze inwestycji

PASTWISKA / PODKARPACIE. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku nie wesprze powstającego Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach. Wniosek o dofinansowanie złożony przez samorządowców nie znalazł się na liście dotowanych projektów. – Złożyliśmy już odwołanie od tej decyzji. Jeśli i tym razem się nie uda, inwestycja będzie musiała poczekać. Ze środków gminy nie jesteśmy w stanie doprowadzić jej do końca – mówi Andrzej Betlej, wójt gminy Zarszyn.

Pomysł na stworzenie centrum pamięci kardynała Wojtyły zrodził się wśród społeczności lokalnej. Z inicjatywą wyszło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pastwiska. Przedsięwzięcie miało służyć upamiętnieniu jednego z najważniejszych Polaków. Karol Wojtyła lubił odwiedzać Beskid Niski i Pastwiska. Obok Wadowic, Krakowa i tatrzańskich szlaków, były to dla niego ważniejsze miejsca w Polsce. To tutaj zabierał też studentów z duszpasterstwa akademickiego, by prowadzić rekolekcje.

Warto także dodać, że na czerwonym szlaku, gdzieś w okolicy Rudawki Rymanowskiej, przyszły papież wielokrotnie bywał wspólnie z małżeństwem Półtawskich. W samych Pastwiskach odwiedzał zaprzyjaźnioną rodzinę Kosiarskich. Te strony stały się swoistym azylem, o którym mało kto wiedział. Na pamiątkę zacnego gościa w 2013 roku odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowana przez lokalną społeczność. Mieści się ona na ścianie Domu Ludowego, gdzie kiedyś znajdował się sklep spożywczy, w którym zakupy robił sam Karol Wojtyła.

Nie sposób także pominąć corocznych rajdów śladami dwóch kardynałów, czyli Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego. Wędrówki, zarówno w edycji zimowej jak i letniej, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

13975403_1778612935683901_6793672422136247144_o

Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Foto: UG Zarszyn

Do przecięcia wstęgi brakuje jeszcze ponad pół miliona

Choć pomysł na stworzenie centrum jest niewątpliwie szlachetny, a inicjatywa spotkała się z pozytywną opinią osób związanych z osobą św. Jana Pawła II, to wymaga również olbrzymich nakładów finansowych. Wśród nich ujęto rozbudowę i budowę istniejącego Domu Kultury, stworzenie w nim ośrodka edukacyjno-promocyjnego, z częścią wystawienniczą oraz plenerową, ściśle powiązaną z poszczególnymi pobytami Karola Wojtyły na tych terenach.

Do tej pory zrealizowano pierwszy etap inwestycji. Dobudowano klatkę schodową oraz przygotowano pomieszczenia w stanie surowym. Łącznie to około 300 tys. złotych – precyzuje Andrzej Betlej. – W tym roku w budżecie gminy na kontynuację prac zabezpieczyliśmy 100 tys. złotych – dodaje wójt.

Jednak to nie wystarczy.

Do przecięcia wstęgi, czyli sfinalizowania zadania łącznie z całym wyposażeniem części wystawienniczej, brakuje nam ponad pól miliona złotych. Wniosek opiewający na 400 tys. złotych o dofinansowanie przedsięwzięcia, który złożyliśmy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie spotkał się z pozytywnym rozpatrzeniem. Wczoraj złożyliśmy odwołanie od tej decyzji. Wyniki poznamy w połowie maja. Jeśli i tym razem się nie uda, inwestycja będzie musiała poczekać. Ze środków własnych nie jesteśmy w stanie jej sprostać – wyjaśnia Andrzej Betlej.

19-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)