REKLAMA
REKLAMA

GMO: „Wolne uprawy to przede wszystkim przyszłość naszych dzieci”. Bieszczadzcy samorządowcy kolejny raz interweniują w Warszawie

BIESZCZADY, WARSZAWA / PODKARPACIE. Dzisiaj o godzinie 11.00 w Warszawie w Ministerstwie Środowiska przedstawiciele organizacji działających na rzecz środowiska i ekologii spotkają się z przedstawicielami władz w związku z projektem ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych. W konsultacjach będzie uczestniczyć Jolanta Dal, radna gminy Komańcza i działaczka na rzecz ekologii.

21 kwietnia 2017 roku w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy zawiera bardzo kontrowersyjne zapisy o możliwości tworzenia stref do upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na terenie każdej gminy.

Liczny udział strony społecznej, zgłaszane wątpliwości i zdecydowany sprzeciw wobec takich zapisów w projekcie spowodował, że ustawa została skierowana do dalszych prac w podkomisji.

Główne spotkanie z organizacjami zainteresowanymi projektem ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych odbędzie się w Ministerstwie Środowiska w środę 10 maja 2017 r. o godz. 11:00 w Sali 261N. Ale na to spotkanie zaproszono TYLKO 19 ORGANIZACJI, PO JEDNYM PRZEDSTAWICIELU Z KAŻDEJ.

Uważamy, że TO NIE SĄ KONSULTACJE SPOŁECZNE! – podkreśla Edyta Jaroszewska-Nowak, Ekoland o/Zachodniopomorski, prezes, gospodarstwo ekologiczne BIOEDEN, Solidarność RI o/zachodniopomorski.

0169

Kilka organizacji wystosowało list do Jana Dudy – przewodniczącego podkomisji d/s ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych domagając się szerokich konsultacji społecznych. Korespondencje przedstawiamy poniżej:

„Szanowny Panie Pośle

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i zaniepokojeniem obywateli polskich rozpoczęciem procedowania przez rząd polski projektu ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie modyfikowanych oraz niektórych innych ustaw (druk 1424) i zamieszaniem związanym z terminem rozpoczęcia prac podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia projektu ustawy składamy oficjalne zapytanie do przewodniczącego podkomisji posła Jana Dudy: do kogo i do kiedy mają zgłaszać się obywatele i mieszkańcy Polski chcący wziąć udział w pracach podkomisji?

Prosimy o dokładne podanie osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń i potwierdzającej przyjęcie zgłoszeń, telefonu, maila i dokładnego terminu.

Stoimy na stanowisku, że wymienione w rozdzielniku organizacje zaproszone do udziału w konsultacjach (znak pisma: DOP-GMO.430.5.2017 , w dniu 10.05 w Ministerstwie Środowiska) na temat wyżej wymienionego projektu ustawy absolutnie nie mogą zastąpić i zamknąć drogi innym obywatelom do udziału w tak fundamentalnej sprawie dotyczącej losów Polski i zdrowia jej mieszkańców.

OCZEKUJEMY PILNEJ ODPOWIEDZI.”

„Szanowna Pani

Odpowiadając na maila uprzejmie informuje, że główne spotkanie z organizacjami zainteresowanymi projektem ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych odbędzie się w Ministerstwie Środowiska w dniu 10 maja 2017 r. o godz. 11:00. Na tym spotkaniu spróbujemy wspólnie wypracować propozycje poprawek do projektu ustawy. Natomiast posiedzenie podkomisji będzie 11 maja o godz. 14:30. Posiedzenie to będzie posiedzeniem poświęconym czytaniu poszczególnych zapisów ustawy i wprowadzaniem (mam nadzieję) uzgodnionych na spotkaniu w Ministerstwie poprawek. Oczywiście posiedzenie podkomisji jest posiedzeniem otwartym i mogą w nim brać udział zainteresowane organizacje. Jednakże z przyczyn obiektywnych (pojemność sali) proszę o wytypowanie jednego przedstawiciela.
Z poważaniem,
J. Duda”.

Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, od wielu lat walczą wspólnie o POLSKĘ WOLNĄ OD GMO. Domagają się ustawowego, bezwarunkowego zakazu upraw GMO.

Bardzo nam się nie podoba zamieszanie z terminami prac podkomisji i kombinowaniem, że udział mogą brać tylko osoby/organizacje wymienione w rozdzielniku – zaznacza Jolanta Dal, Gospodarstwo Rolne Ekoturystyczne OHANADAL, radna gminy Komańcza.

Posiedzenie podkomisji d/s projektu ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych będzie 11 maja o godz. 14:30 w Sejmie w sali im. Wojciecha Trąmpczyńskiego nr 106, bud. C.

Projekt ustawy wzbudza kontrowersje. Temat dotyczy wielu Polaków, a przede wszystkim przyszłości naszych dzieci – dodaje radna z Komańczy.

Przedstawiciele organizacji apelują, aby zgłaszać się z pytaniami do członków podkomisji, akcentują, że posłowie powinni służyć Polsce i Polakom a nie unikać spotkań z wyborcami.

Czekamy na efekty rozmów oraz relacje z Warszawy.

ZOBACZ TAKŻE:

„Panie ministrze, widział Pan kiedyś kota zdechłego i jednocześnie żywego?” Odważne wystąpienie radnej gminy Komańcza w sprawie GMO (FILM)

REGION: Pojadą do Warszawy protestować przeciwko uprawom GMO w Polsce

10-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)