REKLAMA
REKLAMA

GMO: „Wolne uprawy to przede wszystkim przyszłość naszych dzieci”. Bieszczadzcy samorządowcy kolejny raz interweniują w Warszawie

BIESZCZADY, WARSZAWA / PODKARPACIE. Dzisiaj o godzinie 11.00 w Warszawie w Ministerstwie Środowiska przedstawiciele organizacji działających na rzecz środowiska i ekologii spotkają się z przedstawicielami władz w związku z projektem ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych. W konsultacjach będzie uczestniczyć Jolanta Dal, radna gminy Komańcza i działaczka na rzecz ekologii.

21 kwietnia 2017 roku w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy zawiera bardzo kontrowersyjne zapisy o możliwości tworzenia stref do upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na terenie każdej gminy.

Liczny udział strony społecznej, zgłaszane wątpliwości i zdecydowany sprzeciw wobec takich zapisów w projekcie spowodował, że ustawa została skierowana do dalszych prac w podkomisji.

Główne spotkanie z organizacjami zainteresowanymi projektem ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych odbędzie się w Ministerstwie Środowiska w środę 10 maja 2017 r. o godz. 11:00 w Sali 261N. Ale na to spotkanie zaproszono TYLKO 19 ORGANIZACJI, PO JEDNYM PRZEDSTAWICIELU Z KAŻDEJ.

Uważamy, że TO NIE SĄ KONSULTACJE SPOŁECZNE! – podkreśla Edyta Jaroszewska-Nowak, Ekoland o/Zachodniopomorski, prezes, gospodarstwo ekologiczne BIOEDEN, Solidarność RI o/zachodniopomorski.

0169

Kilka organizacji wystosowało list do Jana Dudy – przewodniczącego podkomisji d/s ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych domagając się szerokich konsultacji społecznych. Korespondencje przedstawiamy poniżej:

„Szanowny Panie Pośle

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i zaniepokojeniem obywateli polskich rozpoczęciem procedowania przez rząd polski projektu ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie modyfikowanych oraz niektórych innych ustaw (druk 1424) i zamieszaniem związanym z terminem rozpoczęcia prac podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia projektu ustawy składamy oficjalne zapytanie do przewodniczącego podkomisji posła Jana Dudy: do kogo i do kiedy mają zgłaszać się obywatele i mieszkańcy Polski chcący wziąć udział w pracach podkomisji?

Prosimy o dokładne podanie osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń i potwierdzającej przyjęcie zgłoszeń, telefonu, maila i dokładnego terminu.

Stoimy na stanowisku, że wymienione w rozdzielniku organizacje zaproszone do udziału w konsultacjach (znak pisma: DOP-GMO.430.5.2017 , w dniu 10.05 w Ministerstwie Środowiska) na temat wyżej wymienionego projektu ustawy absolutnie nie mogą zastąpić i zamknąć drogi innym obywatelom do udziału w tak fundamentalnej sprawie dotyczącej losów Polski i zdrowia jej mieszkańców.

OCZEKUJEMY PILNEJ ODPOWIEDZI.”

„Szanowna Pani

Odpowiadając na maila uprzejmie informuje, że główne spotkanie z organizacjami zainteresowanymi projektem ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych odbędzie się w Ministerstwie Środowiska w dniu 10 maja 2017 r. o godz. 11:00. Na tym spotkaniu spróbujemy wspólnie wypracować propozycje poprawek do projektu ustawy. Natomiast posiedzenie podkomisji będzie 11 maja o godz. 14:30. Posiedzenie to będzie posiedzeniem poświęconym czytaniu poszczególnych zapisów ustawy i wprowadzaniem (mam nadzieję) uzgodnionych na spotkaniu w Ministerstwie poprawek. Oczywiście posiedzenie podkomisji jest posiedzeniem otwartym i mogą w nim brać udział zainteresowane organizacje. Jednakże z przyczyn obiektywnych (pojemność sali) proszę o wytypowanie jednego przedstawiciela.
Z poważaniem,
J. Duda”.

Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, od wielu lat walczą wspólnie o POLSKĘ WOLNĄ OD GMO. Domagają się ustawowego, bezwarunkowego zakazu upraw GMO.

Bardzo nam się nie podoba zamieszanie z terminami prac podkomisji i kombinowaniem, że udział mogą brać tylko osoby/organizacje wymienione w rozdzielniku – zaznacza Jolanta Dal, Gospodarstwo Rolne Ekoturystyczne OHANADAL, radna gminy Komańcza.

Posiedzenie podkomisji d/s projektu ustawy o organizmach i mikroorganizmach genetycznie modyfikowanych będzie 11 maja o godz. 14:30 w Sejmie w sali im. Wojciecha Trąmpczyńskiego nr 106, bud. C.

Projekt ustawy wzbudza kontrowersje. Temat dotyczy wielu Polaków, a przede wszystkim przyszłości naszych dzieci – dodaje radna z Komańczy.

Przedstawiciele organizacji apelują, aby zgłaszać się z pytaniami do członków podkomisji, akcentują, że posłowie powinni służyć Polsce i Polakom a nie unikać spotkań z wyborcami.

Czekamy na efekty rozmów oraz relacje z Warszawy.

ZOBACZ TAKŻE:

„Panie ministrze, widział Pan kiedyś kota zdechłego i jednocześnie żywego?” Odważne wystąpienie radnej gminy Komańcza w sprawie GMO (FILM)

REGION: Pojadą do Warszawy protestować przeciwko uprawom GMO w Polsce

10-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)