REKLAMA
REKLAMA

Intensywne opady deszczu na przełomie kwietnia i maja. Zagrożenie osuwiskowe w Karpatach

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w kwietniu i na początku maja, na obszarze Karpat wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Można się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk.

Zagrożenie dotyczy wszystkich powiatów i gmin położonych w obrębie Karpat, w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie po opadach deszczu ziemia jest nasiąknięta wodą.

Procesy osuwiskowe występują na ogół z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Zaleca się zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi.

W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt do wymienionych niżej pracowników Państwowej Służby Geologicznej – telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

Po opadach, których sumy przekraczają 70-100 mm, uaktywniają się na ogół płytkie osuwiska, natomiast po opadach o sumach ponad 400 mm – mogą powstać duże i głębokie osuwiska. Ziemia może się też osunąć w wyniku podcięcia stoków i zboczy przez wody powodziowe potoków.

Państwowa Służba Geologiczna jest przygotowana do interwencji. Geolodzy ocenią w terenie stopień ewentualnego zagrożenia i możliwości dalszego rozwoju ruchów.

foto: archiwum Esanok.pl

foto: archiwum Esanok.pl

Państwowy Instytut Geologiczny

10-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)