REKLAMA
REKLAMA

MIĘDZYBRODZIE: Imponujący efekt prac konserwatorskich. Ikonom przywrócono blask sprzed lat (ZDJĘCIA)

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE.  Późną jesienią ubiegłego roku zakończone zostały prace konserwatorskie przy ikonostasie międzybrodzkiej cerkiewki. Wyjątkowo śnieżna i mroźna zima nie ułatwiała wielu dotarcia tu i osobistej oceny wykonanych prac. Trwały one na przestrzeni kilku lat i dopiero teraz można podziwiać ich końcowy efekt.

Zamieszczone zdjęcia autorstwa Jerzego Ginalskiego – dyrektora sanockiego skansenu i jednocześnie stałego mieszkańca tej najmniejszej w Ziemi Sanockiej miejscowości – zachęcają do odwiedzin Międzybrodzia i medytacji nad pięknem zaklętym w drewnie. Zbliżająca się wiosna umożliwi bezpieczne dotarcie tu pieszo, czy na rowerze. Będzie również okazją do podziwiania piękna wiosennego krajobrazu i budzącej się do życia przyrody.

Warto zauważyć, że pierwsze prace w latach 2009-2010 wykonali całkowicie gratis pracownicy sanockiego MBL, którzy w swoich pracowniach pośpieszyli z fachowym ratunkiem dla carskich wrót. Zniszczone podczas ostatniej wojny wymagały rekonstrukcji skradzionych, malowanych na lipowej desce nie tylko obrazów ewangelistów autorstwa Bogdańskich z Jaślisk, ale również innych elementów snycerskich o tematyce roślinnej. Pracami kierował doświadczony malarz artysta Jerzy Wojtowicz. Dalsze prace wspierane już środkami z Urzędu Podkarpackiego Konserwatora Zabytków 2012-2016, Marszałka Województwa Podkarpackiego 2012-2014 i koniecznym tzw. wkładem własnym parafii w Trepczy wykonywały dwie, młode i niezwykle uzdolnione konserwatorki sanockie: Kamila Wojtowicz (2012-2013) i Sandra Benedyk-Dyl (2014-2016). W tym roku, jeśli uda się pozyskać konieczne środki, planowana jest konserwacja ołtarza bocznego Świętej Trójcy.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i zapraszamy już dzisiaj na czerwcowe święto patronalne 11 VI – odpust w Niedzielę Świętej Trójcy połączony z plenerowym spotkaniem „Międzybrodzka Ekumenia”. Szczegóły podane zostaną w bliskości wydarzenia.

/x Piotr Rymarowicz/

08-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)