REKLAMA
REKLAMA

GMINA SANOK: Kosmetyczne zmiany w oświacie. Cztery wchłonięcia i właściwie to wszystko

GMINA / SANOK. Rewolucji w siatce nowej sieci szkół w gminie Sanok nie będzie. W większości placówek dokonają się niejako automatyczne przekształcenia. I tak sześcioletnie szkoły podstawowe znikną, a w ich miejsce pojawią się ośmioletnie podstawówki.

Wydatki oświatowe w gminie Sanok, w budżecie na 2016 rok zostały oszacowane na niespełna 17,5 mln zł. Stanowi to blisko 1/3 wydatków budżetowych ogółem. Subwencja wyniosła natomiast niewiele ponad 11 mln zł.

Do wszystkich szkół prowadzonych przez gminę Sanok w roku szkolnym 2016/2017 zostało zapisanych 1029 uczniów. Dzieląc ogólne wydatki na oświatę przez liczbę uczniów, wychodzi, że roczne utrzymanie jednego ucznia w gminie Sanok wynosi blisko 17 tys. zł. Niewiele ponad 1400 zł miesięcznie. Z ogólnej kwoty, odejmując wysokość subwencji, gmina samodzielnie przeznacza na jednego ucznia około 6 tys. zł rocznie, czyli 500 zł miesięcznie.

Najwięcej uczniów uczęszcza do Zespołu Szkół w Strachocinie (167 osób) oraz Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach (146 osób). Najmniejsze ośrodki to filialne placówki Szkół Podstawowych w Sanoczku i Tyrawie Solnej z klasami I-III, odpowiednio 16 i 23 uczniów oraz Szkoły Podstawowe w Załużu (26 osób), Pisarowcach (33 uczniów) i Srogowie Górnym (35 osób).

Na terenie gminy obecnie funkcjonują trzy zespoły szkół. W Dobrej, Strachocinie i Trepczy. W przypadku tych trzech organów dojdzie do przekształcenia w ośmioletnie szkoły podstawowe. W Niebieszczanach dojdzie z kolei do połączenia podstawówki z gimnazjum. Będzie to także kosmetyczna zmiana, bo obecnie placówki funkcjonują obok siebie. W Czerteżu, Falejówce, Kostarowcach, Mrzygłodzie, Pakoszówce, Pisarowcach, Prusieku, Srogowie Górnym i Załużu funkcjonują szkoły sześcioklasowe, które staną się szkołami ośmioklasowymi.

W trzyklasowych szkołach filialnych – w Sanoczku i Tyrawie Solnej, praktycznie nie dojdzie do zmian.

Czy wymusi to ruchy kadrowe w poszczególnych placówkach?

Sytuacja kadrowa będzie znana dopiero po złożeniu przez dyrektorów szkół projektów organizacyjnych. W roku szkolnym 2019/2020 tj. po wygaszeniu gimnazjum, obecna struktura nauczania obejmująca 6 lat szkoły podstawowej i 3 lata gimnazjum (co daje łącznie 9 lat nauki), zostanie zmniejszona o jeden rocznik, a fakt ten będzie miał wpływ na dostosowanie sytuacji kadrowej do wprowadzonych reformą zmian – informuje Anna Liszka, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych Gminy Sanok z siedzibą w Sanoku.

school-649388_960_720

zdjęcie poglądowe

07-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)