REKLAMA
REKLAMA

GMINA SANOK: Kosmetyczne zmiany w oświacie. Cztery wchłonięcia i właściwie to wszystko

GMINA / SANOK. Rewolucji w siatce nowej sieci szkół w gminie Sanok nie będzie. W większości placówek dokonają się niejako automatyczne przekształcenia. I tak sześcioletnie szkoły podstawowe znikną, a w ich miejsce pojawią się ośmioletnie podstawówki.

Wydatki oświatowe w gminie Sanok, w budżecie na 2016 rok zostały oszacowane na niespełna 17,5 mln zł. Stanowi to blisko 1/3 wydatków budżetowych ogółem. Subwencja wyniosła natomiast niewiele ponad 11 mln zł.

Do wszystkich szkół prowadzonych przez gminę Sanok w roku szkolnym 2016/2017 zostało zapisanych 1029 uczniów. Dzieląc ogólne wydatki na oświatę przez liczbę uczniów, wychodzi, że roczne utrzymanie jednego ucznia w gminie Sanok wynosi blisko 17 tys. zł. Niewiele ponad 1400 zł miesięcznie. Z ogólnej kwoty, odejmując wysokość subwencji, gmina samodzielnie przeznacza na jednego ucznia około 6 tys. zł rocznie, czyli 500 zł miesięcznie.

Najwięcej uczniów uczęszcza do Zespołu Szkół w Strachocinie (167 osób) oraz Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach (146 osób). Najmniejsze ośrodki to filialne placówki Szkół Podstawowych w Sanoczku i Tyrawie Solnej z klasami I-III, odpowiednio 16 i 23 uczniów oraz Szkoły Podstawowe w Załużu (26 osób), Pisarowcach (33 uczniów) i Srogowie Górnym (35 osób).

Na terenie gminy obecnie funkcjonują trzy zespoły szkół. W Dobrej, Strachocinie i Trepczy. W przypadku tych trzech organów dojdzie do przekształcenia w ośmioletnie szkoły podstawowe. W Niebieszczanach dojdzie z kolei do połączenia podstawówki z gimnazjum. Będzie to także kosmetyczna zmiana, bo obecnie placówki funkcjonują obok siebie. W Czerteżu, Falejówce, Kostarowcach, Mrzygłodzie, Pakoszówce, Pisarowcach, Prusieku, Srogowie Górnym i Załużu funkcjonują szkoły sześcioklasowe, które staną się szkołami ośmioklasowymi.

W trzyklasowych szkołach filialnych – w Sanoczku i Tyrawie Solnej, praktycznie nie dojdzie do zmian.

Czy wymusi to ruchy kadrowe w poszczególnych placówkach?

Sytuacja kadrowa będzie znana dopiero po złożeniu przez dyrektorów szkół projektów organizacyjnych. W roku szkolnym 2019/2020 tj. po wygaszeniu gimnazjum, obecna struktura nauczania obejmująca 6 lat szkoły podstawowej i 3 lata gimnazjum (co daje łącznie 9 lat nauki), zostanie zmniejszona o jeden rocznik, a fakt ten będzie miał wpływ na dostosowanie sytuacji kadrowej do wprowadzonych reformą zmian – informuje Anna Liszka, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych Gminy Sanok z siedzibą w Sanoku.

school-649388_960_720

zdjęcie poglądowe

07-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)