REKLAMA
REKLAMA

Nie daj się zwieść internetowym oszustom

PODKARPACIE. Policja przestrzega przed fikcyjnymi sklepami internetowymi. Zachowajmy czujność, szczególnie w okresach przedświątecznych, kiedy często zdarza się nam robić internetowe zakupy na ostatnią chwilę. Nie dajmy zwieźć się „atrakcyjnym” ofertom.

W okresach wzmożonych zakupów, jakimi bez wątpienia są Mikołajki, czy Święta Bożego Narodzenia, w sieci Internet możemy spotkać się z ofertami zakupów, które bez wątpienia są ofertami bardzo atrakcyjnymi, uwzględniającymi różnego rodzaju rabaty, obniżki, bonusy, dodatki.

Są to promocje, które mają zachęcić potencjalnych klientów do zakupów i z całą pewnością są zachęcające, jednak jednocześnie powinny stanowić swego rodzaju sygnał ostrzegawczy. Zanim w szale zakupów zdecydujemy się wydać nasze pieniądze, powinniśmy dochować staranności w ustaleniu czy dana oferta jest prawdziwa, czy podmiot oferujący towar w atrakcyjnych cenach rzeczywiście istnieje i prowadzi działalność gospodarczą. W tym celu warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie oferty. Po pierwsze:

– sprawdzić, czy na stronie internetowej zawarte są dane teleadresowe podmiotu tj. jego nazwa (czasami imię i nazwisko właściciela) adres, dane w postaci NIP, REGON, nr telefonu, faxu, adres poczty email
– przeprowadzić analizy rynku – porównania w innych sklepach ceny wybranego towaru, czy nie odbiega ona w drastyczny sposób od średnich cen rynkowych
w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej sprawdzić podmiot w rządowych rejestrach, działających w sieci Internet, tj.
– Krajowy Rejestr Sądowy Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzący rejestr prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek, oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – dla prowadzących działalność gospodarczą indywidualną
– zweryfikować opinie o sklepie bądź sprzedawcy na dostępnych stronach internetowych, np. ceneo.pl, opineo.pl itp. gdzie należy zwrócić uwagę na ilość opinii, czasokres ich zamieszczenia, oceny pozytywne, negatywne
– w miarę możliwości unikać przedpłat wybierać w miarę możliwości opcję płatności przy odbiorze towaru (wysyłka za pobraniem)
– sprawdzić, czy połączenie ze sklepem jest dokonywane za pośrednictwem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia o czym świadczy określenie stosownego protokołu w adresie strony, powinno być „https://:” a nie http://, sprawdzenie ważności certyfikatu bezpieczeństwa dla danej witryny.

303-148719

Wydział do walki z Cyberprzestępczością

KWP

18-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)