REKLAMA
REKLAMA

Nowi święci w międzybrodzkim ikonostasie. Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE.  Uroczystość Wszystkich Świętych stała się okazją do  wzbogacenia międzybrodzkiego ikonostasu o ikony współczesnych nam „wielkich świętych”. W pustej do tej pory przestrzeni drzwi diakońskich znalazły swoje miejsce medaliony z wizerunkami św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty.

Powstały w sanockiej pracowni konserwatorskiej Sandry Benedyk Dyl, która wraz ze swoim zespołem od kilku już lat, etapami przywraca pierwotne piękno międzybrodzkiej cerkiewki. W tym roku dzięki pozyskanym „rzutem na taśmę” środkom z funduszu Podkarpackiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Gminy  w Sanoku prowadzone  są  prace przy  konserwacji ołtarza bocznego Świętej Trójcy, których finał planowany jest końcem listopada br.

mtkWracając do nowych świętych trzeba przyznać, że  ich wybór nie jest przypadkowy. Osoby te są  znane nie tylko wśród chrześcijan różnych tradycji, ale również w kręgach innych kultur i religii. Ich życie pełne miłości i poświęcenia oraz szacunku dla każdego człowieka stało się wyznacznikiem autentyczności wiary uczniów Chrystusa. Długi, bo prawie 27-letni pontyfikat Papieża Polaka Jana Pawła II zapisał się w najnowszej historii Kościoła nie tylko ożywieniem życia religijnego, ale również otwarciem na problemy współczesnego świata i poszukiwaniem rozwiązań problemów na drogach ekumenizmu, przebaczenia i jp2współpracy. Spotkania na modlitwie w Asyżu stały się znakiem nie tylko wspólnej troski o pokój, ale również poszukiwania przez przywódców religijnych zgromadzonych wokół Jana Pawła II tego co łączy, mimo  istniejących wciąż różnic. Matka Teresa z Kalkuty – z pochodzenia Albanka – poświęciła swoje życie w służbie najuboższym. Wraz  z siostrami ze zgromadzenia Misjonarek Miłości poszukiwała ich na ulicach nie tylko ubogiej Kalkuty, ale również bogatych metropolii świata. Przytulając do serca, zwłaszcza porzucone dzieci czy umierających przywracała im ludzką godność, choćby na kilka chwil gasnącego życia.

Wizerunki nowych świętych, obok dostojnego szeregu Apostołów i proroków Starego Testamentu, którzy stanowią kanon każdego ikonostasu będą dla uczestników sprawowanych tu Mszy świętych wyzwaniem, aby w codziennym życiu mieć odwagę podejmować to, co trudne.  Fundatorami ikon są uczestnicy niedzielnych Mszy świętych odprawianych tu o godz. 9,30 oraz wykonawcy prac konserwatorskich  w międzybrodzkiej cerkiewce.

Tekst: pr
Foto: Sandra Benedyk Dyl

Foto: Puste dotąd przestrzenie drzwi diakońskich wypełniają teraz ikony nowych świętych

Foto: Puste dotąd przestrzenie drzwi diakońskich wypełniają teraz ikony nowych świętych

02-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: