REKLAMA
REKLAMA

POWIAT SANOCKI: Klasa sportowa od nowego roku szkolnego! Nabór na poziomie 29 oddziałów

SANOK / PODKARPACIE. Zarząd powiatu sanockiego podjął dedycję, że w przyszłym roku szkolnym w sieci powiatowych szkół utrzymana zostanie aktualna liczba oddziałów – 29. Nie będzie również zmiany liczby klas w poszczególnych szkołach. Wiadomo również, że powstanie klasa sportowa. Nieoficjalnie mówi się, że mogłaby ona funkcjonować w II Liceum Ogólnokształcącym.

Tomasz Sokołowski

Nabór na dotychczasowym poziomie

Do Starostwa Powiatowego w Sanoku spłynęły dane z gimnazjów całego powiatu. Zarząd przeanalizował statystyki i podjął decyzję o utrzymaniu liczby oddziałów w szkołach średnich. Będzie w nich zatem funkcjonować 29 klas. Wszystkie szkoły zachowają obecną strukturę.

1

Wacław Krawczyk

 – Według wstępnych szacunków brakuje 4 uczniów do utworzenia 29 oddziałów, a więc tylu, ile funkcjonuje obecnie – przedstawia wyniki analizy Wacław Krawczyk, wicestarosta sanocki.

1

Roman Konieczny

Jest to nabór statystyczny. Mamy wielką nadzieję, że rzeczywiście uda się zapełnić tę liczbę oddziałów. Przekonamy się o tym dopiero pod koniec sierpnia, ponieważ mimo, że procedury rekrutacyjne kończą się wcześniej, w praktyce do samego końca przeprowadzane są ruchy związane np. z przenoszeniem uczniów ze szkoły do szkoły – zaznacza Roman Konieczny, starosta sanocki.

1

Krzysztof Futyma

W ostatnich pięciu latach sytuacja związana z naborem do naszej szkoły jest stabilna. Mamy więcej chętnych niż miejsc. W tym roku szkolnym funkcjonujemy w ramach 7 oddziałów i nie przewiduję żadnych zmian jeśli chodzi o proponowane kierunki. Uważam, że wstrzeliliśmy się bardzo dobrze w oferowane zawody – mówi Krzysztof Futyma, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Sanoku i dodaje.

2

Maria Pospolitak

W naszej szkole dostępne będą te same kierunki jak do tej pory. Mamy cztery zawody, po których nasi absolwenci nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy. Reforma oświaty dotknie szkoły ponadgimnazjalne dopiero we wrześniu 2019 roku. Wtedy zacznie obowiązywać nowa podstawa nauczania. Czas pobytu ucznia w szkole zostanie wydłużony z 4 do 5 lat. Oznacza to, że przygotowanie uczniów do matury czy egzaminów zawodowych będzie trwało dłużej. Zyskamy czas na utrwalenie potężnej ilości wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Uważam, że to dobre rozwiązanie – zaznacza Maria Pospolitak, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku.

3

Marek Cycoń

Liczymy, że w 2019 roku złapiemy oddech. Wtedy po raz pierwszy naukę rozpocznie czwarta klasa. Na ten moment tylko to może dać nam szansę na pracę w aktualnym zespole. Chciałbym, żeby tak się stało, ponieważ mamy naprawdę dobry zespół pedagogów – mówi Marek Cycoń, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

Na ten moment trudno przesądzać o losach nauczycieli powiatowych szkół. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że skoro liczba oddziałów zostanie utrzymana, to nauczyciele nie mają się czego obawiać. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana, ponieważ, dla przykładu, w II LO trzecią klasę skończy sześć oddziałów, a do pierwszej przyjdzie cztery. Oznacza to uszczuplenie kadry pedagogicznej o 4 etaty. W każdej szkole sytuacja jest inna.

Przygotowania do roku szkolnego 2017/2018 będą przebiegać w nieco innym rytmie niż do tej pory. Otóż przygotowane przez dyrektorów szkół arkusze organizacyjne będą podlegały zatwierdzeniu przez organ prowadzący (starostwo powiatowe) – jak do tej pory, ale również przez kuratora, czyli organ nadzoru pedagogicznego. To właśnie pracownicy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie sprawdzą sporządzoną przez sanockich dyrektorów dokumentację, a w niej między innymi: prawidłowość podziału na grupy, liczebność klas, ilość i podział godzin, przedmioty, czy choćby wykształcenie nauczycieli i zgodność z planami nauczania.

Klasa sportowa jako dodatkowy 30 oddział

Od kilku tygodni w Sanoku głośno mówi się o powołaniu klasy sportowej. Z inicjatywą wyszli rodzice potencjalnych uczniów takiego oddziału. Do lokalnych władz przesłali pismo w tej sprawie.

W liście tym czytamy między innymi:

„Utworzenie w naszym mieście klasy o profilu sportowym, to szansa dla naszych dzieci na dalszy rozwój zarówno w kierunku dziedziny sportowej która zajmuje duże miejsce w ich życiu od najmłodszych lat, ale także stworzenie warunków do dalszej edukacji, na poziomie, który zapewni im dobry start w przyszłość […] Rezygnacja z utworzenia oddziału o kierunku sportowym spowoduje, że będziemy zmuszeni wysłać nasze dzieci do innych szkół w Polsce, zlokalizowanych między innymi w Sosnowcu, Krakowie, Toruniu, a co za tym idzie pozbawić Powiat Sanocki kilkunastu uczniów […] Nadmienić należy również, że w sezonie 2017/2018  drużyna ma zostać zgłoszona do udziału w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniora. Zapewni to drużynie systematyczny udział w licznych rozgrywkach i konfrontację swoich umiejętności z wszystkimi drużynami z całej Polski. Mamy ponadto zapewnienia od zarządu Klubu Hokejowego w Sanoku, że chcą budować pierwszą drużynę hokejową na swoich wychowankach  i chcą  włączać młodzież do swoich  treningów”.

JG

Jacek Glazer

W tej chwili swoją gotowość do podjęcia nauki w takiej klasie w roku szkolnym 2017/2018 wyraziło 14 zawodników, którzy na dzień dzisiejszy tworzą zgraną ze sobą grupę, od dziesięciu już lat szlifującą swoje umiejętności hokejowe w sanockiej Arenie. Oprócz wymienionej czternastki jest jeszcze dwóch chłopaków, którzy w tym sezonie trenują i grają poza Sanokiem i utworzenie klasy sportowej stworzy im możliwość powrotu do naszego miasta. Dodatkowo otrzymaliśmy informację od dwóch osób z Warszawy, które są zainteresowane powstaniem klasy sportowej w Sanoku i jednocześnie zgłosiły akces do takiej klasy swoich synów, obecnie zawodników KH Legia Warszawa – zaznacza Jacek Glazer, przedstawiciel rodziców, którzy chcą powołania klasy sportowej.

JB

Jerzy Burtan

Dla nas jest to jeden z ważnych elementów budowania hokeja w Sanoku. Zawodnicy uczęszczający do takiej klasy, marzący o profesjonalnym uprawianiu hokeja mogliby zasilać pierwszą drużynę, uczestniczyć w treningach, uczyć się dorosłego hokeja – mówi Jerzy Burtan, prezes STSu Sanok i dodaje: – Uważam, że to znakomita szansa dla lokalnej oświaty. W dobie niżu demograficznego, dzięki atrakcyjnej ofercie moglibyśmy ściągnąć uczniów z innych ośrodków.

2

Piotr Kotowicz

Jednoznacznie poparliśmy inicjatywę rodziców, którzy chcą powołania klasy sportowej. Przesłaliśmy do starostwa stosowne pismo wyrażające nasze stanowisko. W każdym roczniku grupa młodzieży, która chciałaby kontynuować swoją przygodę ze sportem. Brak takiego oddziału w szkole średniej sprawi, że ci uczniowie wyjadą do innego ośrodka. Później będziemy narzekać, że nie mamy wychowanków, młodych zawodników, którzy mogliby zasilić drużynę seniorów, czy ogólnie wejść w dorosły sport. Mamy sygnały, że chęć kontynuowania nauki w klasie sportowej wyrazili uczniowie z zewnątrz, np. z Warszawy. Jesteśmy cały sercem za tym projektem – mówi Piotr Kotowicz, rzecznik Stowarzyszenia Kibiców Sanockiego Hokeja.

Damian-Biskup4

Damian Biskup

Decyzja zarządu jest taka, aby powołać klasę o profilu sportowym, w której wiodącą dyscypliną będzie hokej na lodzie. W poniedziałek dowiemy się dokładnie, w której szkole i na jakich zasadach powstanie ten oddział – mówi Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego i dodaje: – Traktujemy to jako nasz wkład w działania nastawione na reaktywację hokeja w Sanoku. Wiemy bowiem, jak ważna to sprawa dla mieszkańców powiatu. Potwierdzam słowa mojej koleżanki z zarządu Alicji Wosik, która stwierdziła, że jeżeli mamy pewny nabór w klasie sportowej, to powinniśmy ją stworzyć i dać szansę naszym uczniom na sportowy rozwój.

Z nieoficjalnych informacji, do jakich udało nam się dotrzeć wynika, że klasa sportowa miałaby być podzielona w połowie na profil hokejowy, w drugiej na profil ogólnorozwojowy. Nowy oddział miałby powstać w II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie w pierwszym roczniku funkcjonują obecnie 4 klasy. Na razie nie wiadomo, czy oddział sportowy będzie działał jako odrębny, czy też zostanie utworzony w ramach 4 zaplanowanych.

Ostateczne decyzje mają zapaść na posiedzeniu zarządu powiatu, które zaplanowano na najbliższy poniedziałek. Do sprawy wrócimy.

01

Foto: Red., Niedźwiedzie Sanok, Zespół Szkół nr 3 w Sanoku

17-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)