REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Nowe obwody miejskich szkół. Wygaszanie G1 i G3 niemal pewne. MOPS w budynku „trójki”? (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Trwa wdrażanie reformy oświaty do sanockich szkół. Kształt nowej siatki jest niemal przesądzony. Za trzy lata z mapy miejskich szkół znikną gimnazjalna „jedynka” i „trójka”. Znamy już projekt nowych obwodów nauczania. Są również plany na zagospodarowanie budynków po wymienionych placówkach. Niewykluczone, że na ul. Lipińskiego przeniesie się MOPS.

Tomasz Sokołowski

Zmiany w miejskiej oświacie to obowiązek, nie żadne „widzimisię”

Reformę zaordynowaną przez rząd trzeba wprowadzić czy to się komuś podoba czy nie. Kwestia tego, w jaki sposób narzucone zmiany zakładające likwidację gimnazjów zostaną wprowadzone i czy cały proces uda się wdrożyć bezboleśnie. Wydaje się, że taka opcja nie jest możliwa i że rykoszetem najbardziej mogą dostać nauczyciele. Na razie trudno jednak wyrokować, co stanie się w najbliższych miesiącach, gdyż w magistracie czekają na szczegółowe listy zatrudnionych nauczycieli, ich stażu pracy i możliwości przejścia na emeryturę itd. Dopiero po zebraniu wszystkich materiałów od dyrektorów, zapadną wiążące decyzje. Wczoraj w urzędzie miasta burmistrzowie spotkali się z dyrektorami wszystkich gimnazjów i szkół podstawowych.

Oczywiście najważniejsi są uczniowie. Robimy wszystko, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Naszym priorytetem jest również praca na rzecz nauczycieli, aby zmiana przepisów nie musiała oznaczać zwolnień. Będziemy korzystać z kilku możliwości. Najważniejszą zasadą, którą przyjęliśmy jest to, aby dyrektorzy szukali zatrudnienia dla nauczycieli wygaszanych gimnazjów w sieci sanockich szkół. Aktualnie zatrudnieni będą mieli pierwszeństwo, jeśli chodzi o wolne stanowisko pracy w innej sanockiej szkole, szczególnie w placówce, z którą ich dotychczasowa się łączy. Są również możliwości wykonania naturalnych ruchów kadrowych, czyli przejścia na wcześniejszą emeryturę i po prostu na emeryturę. Na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze przepisów wykonawczych do ustaw. Będziemy mądrzejsi po analizie tych dokumentów – mówi Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.

Na okres przejściowy, czyli na lata, kiedy gimnazja będą sukcesywnie wygaszane, rząd przywrócił przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur dla nauczycieli gimnazjów. Od października zacznie również obowiązywać obniżony wiek emerytalny. Jak mówią włodarze Sanoka, skala ruchów naturalnych może być znacząca. Niestety, prawdopodobne są również zwolnienia, ale przed nimi belfrów może uchronić np. przekwalifikowanie się, na które będą mieli dwa lata.

O swoje stanowiska mogą być natomiast spokojni pracownicy obsługi i administracji.

W tej grupie pracowników nikt nie straci pracy – zapewnia Stanisław Chęć, wiceburmistrz odpowiedzialny za oświatę.

Nowa siatka szkół i nowe obwody nauczania

foto2

Burmistrzowie przy mapie nowych obwodów nauczania. Stanisław Chęć i Tadeusz Pióro

Według projektu, który jest bliski realizacji, gimnazjum nr 1 (ul. Kochanowskiego) w najbliższych dwóch latach zostanie wygaszone. Za rok, będą się tam uczyć tylko uczniowie klas 2 i 3, za dwa lata jedynie 3. Później budynek zniknie z mapy sanockich szkół. Od najbliższego roku szkolnego placówka połączy się z pobliską Szkołą Podstawową nr 1 (Al. Szwajcarii). Podobnie będzie w przypadku „trójek” (gimnazjum – ul. Lipińskiego, szkoła podstawowa – ul. Stróżowska). Szkołami podstawowymi pozostaną: SP2 (ul. Rymanowska), SP4 (ul. Sadowa) oraz SP6 (ul. Przemyska). Z kolei dotychczasowe: G2 (ul. Jana III Sobieskiego) i G4 (ul. Jana Pawła II), zostaną przekwalifikowane w samodzielne podstawówki.

W czwartek władze miasta spotkają się ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 7 (ul. Piastowska), aby przedyskutować jej przyszłość. Urząd ma przygotowane różne rozwiązania i propozycje. Ważne będzie tutaj stanowisko rodziców. Jedna z idei mówi, że w przypadku ewentualnego wygaszenia placówki, w jej miejsce mógłby powstać drugi oddział przedszkolny 9-godzinny z wyżywieniem. Aktualnie na Dąbrówce funkcjonuje bowiem jeden oddział przedszkola, 5-godzinny i bez wyżywienia, ale bez względu na efekt rozmów z rodzicami uczniów SP7, od września 2017 roku zmieni się on w 9-godzinny z wyżywieniem.

– Ktoś może zapytać dlaczego zostawiamy dwie szkoły na Wójtostwie. Odpowiedź jest prosta. Wójtostwo to największa dzielnica w mieście licząca blisko 13 tys. mieszkańców. Szacujemy, że w przyszłym roku szkolnym, do tych placówek będzie uczęszczać blisko 1000 uczniów. Nie ma możliwości, aby taką liczbę dzieci zmieścić w jednym budynku – zaznacza burmistrz Pióro.

Jeśli chodzi o kadrę zarządzającą likwidowanymi gimnazjami, dyrektorzy G1 i G3 przez najbliższe dwa lata będą wicedyrektorami w placówce, z którą się łączą. Będą odpowiedzialni za oddziały gimnazjalne. Natomiast obecni wicedyrektorzy SP1 i SP3 pozostaną na stanowisku i będą się zajmować sprawami podstawówki. Funkcję wicedyrektora przestaną pełnić zastępcy wygaszanych gimnazjów.

Zmiana sieci oznacza zmianę obwodów nauczania. Obwód służy egzekwowaniu obowiązku szkolnego Nie ma natomiast wpływu na decyzje podejmowane przez rodziców. To oni wybierają odpowiednią placówkę dla swoich pociech. Szczegóły w poniższym dokumencie. Jest to projekt, który będzie jeszcze konsultowany z dyrektorami i komisją oświaty.

GRANICE OBWODÓW SZKÓŁ OD 01.09.2017 r. DO 31.08.2019 r. – KLIKNIJ, ABY OTWORZYĆ

2

źródło: UM w Sanoku

Harmonogram prac związanych z reformą oświaty zakłada, że do 17 lutego rada miasta ma przyjąć projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju. W ciągu kolejnych trzech tygodni (do 5 marca), kurator oświaty wydaje opinię w sprawie przygotowanego planu. Natomiast do końca marca rada musi podjąć stosowną uchwałę.

Jeśli omawiany projekt wejdzie w życie, do końca sierpnia 2019 roku w Sanoku będą funkcjonowały następujące szkoły miejskie:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. Bronisława Prugara – Ketlinga w Sanoku z oddziałami gimnazjalnymi – ul. Aleja Szwajcarii 5, ul. Kochanowskiego 2,
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku – ul. Rymanowska 17, ul. Rymanowska 15,
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Sanoku z oddziałami gimnazjalnymi – ul. Stróżowska 4, ul. Lipińskiego 63,
Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku – ul. Sadowa 12,
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Sanoku – ul. Przemyska 73,
Szkoła Podstawowa nr 7 w Sanoku – ul. Piastowska 57,
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Królowej Zofii w Sanoku z oddziałami gimnazjalnymi – ul. Jana III Sobieskiego 5,
Szkoła Podstawowa nr 9 im. 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty w Sanoku z oddziałami gimnazjalnymi – ul. Jana Pawła II 25.

Co z budynkami po gimnazjach?

Są już pierwsze pomysły na zagospodarowanie budynków po gimnazjach w momencie zakończenia w nich misji oświatowej.

1

Budynek MOPS przy ul. Zamkowej

Chcemy przenieść do jednego z wygaszanych gimnazjów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aktualnie MOPS funkcjonuje w bardzo trudnych warunkach i zmiany są konieczne. Wtedy, jeśli pojawiłby się kupiec na obecny obiekt ośrodka, będziemy wnioskować do rady miasta o podjęcie decyzji o sprzedaży. Na działania w tym zakresie mamy jeszcze 2,5 roku – wyjaśnia Tadeusz Pióro.

Jak udało nam się dowiedzieć, na ten moment bliższa realizacji jest koncepcja przeniesienia MOPSu na ul. Lipińskiego.

Aktualnie koszty przeprowadzenia reformy w Sanoku nie są znane.

Do sprawy wrócimy. O zdanie na temat oświatowych zmian zapytamy dyrektorów sanockich szkół.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

REFORMA OŚWIATY W SANOKU: Jedynka i trójka znikną z mapy szkół?

1

Budynki Gimnazjum nr 1 (z lewej) i Gimnazjum nr 3 w Sanoku

02-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)