Sposoby na poświąteczny detoks i triki na przejedzenie
Święta Bożego Narodzenie to dla większości z nas wyjątkowy czas, który spędzamy z reguły w gronie rodziny i przyjaciół. Nieodłącznym elementem świątecznych spotkań jest suto zastawiony stół, pełen smacznych, ale jednocześnie bardzo kalorycznych tradycyjnych przysmaków. Słodkie wypieki, ciężkostrawne mięsa oraz sałatki na bazie majonezu to ogromne wyzwanie dla naszego układu pokarmowego.
Wybierz warzywa i owoce
W okresie świątecznym zazwyczaj stoły uginają się od różnego rodzaju mięs, z którymi niestety łatwo przesadzić i nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości. Aby szybko powrócić do formy i uporać się z przykrymi skutkami świątecznego przejedzenia, należy po świętach odstawić wszelkie wyroby mięsne, na rzecz warzyw i owoców. Dzięki obecności chlorofilu warzywa wspomagają naturalne procesy oczyszczania się organizmu z toksyn oraz innych zbędnych substancji. Ponadto rezygnacja z ciężkostrawnych mięs na rzecz włączenia do jadłospisu dużej ilości świeżych warzyw i owoców zaowocuje zwalczeniem ogólnego zakwaszenia organizmu. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego pomaga usprawnić naturalne procesy trawienne oraz zwalczyć zaparcia bądź uporczywe wzdęcia. Niskokaloryczne warzywa mogą być wykorzystane na wiele sposobów – tradycyjnie w formie dodatku do obiadu, jako baza do zupy bądź w formie orzeźwiającego koktajlu owocowo-warzywnego. Warto sięgnąć zwłaszcza po warzywa będące naturalnym źródłem doskonale przyswajalnego białka roślinnego, jak fasola, groch, soczewica bądź ciecierzyca, aby dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości białka, nawet pomimo rezygnacji z wszelkich pokarmów mięsnych.
Sięgnij po aromatyczne zioła
Fenomenalne oddziaływanie ziół na prawidłową pracę żołądka oraz jelit jest powszechnie znane. Kiedy zatem dokuczają nam przykre dolegliwości powstałe na skutek świątecznego przejedzenia, sięgnijmy po aromatyczne, suszone zioła, a szybko odczujemy wyraźną ulgę. Ciepła herbatka z mięty bądź rumianku to doskonały pomysł na rozgrzewający napój, który usprawni trawienie, poprzez stymulację wydzielania żółci oraz soków żołądkowych. Ponadto taki napar zwalczy mdłości oraz pomoże zwalczyć uciążliwe wzdęcia, a także nieprzyjemne gazy. Z kolei przygotowywane w domowym zaciszu lekkostrawne posiłki warto doprawić kminkiem bądź majerankiem – przyprawy te są powszechnie cenione za swoje działanie rozkurczowe oraz niwelujące dyskomfort trawienny.
Nawadniaj się od wewnątrz
Absolutnie niezbędnym elementem poświątecznego detoksu jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy zatem bezwzględnie pamiętać, aby codziennie wypijać minimum dwa litry czystej wody, najlepiej mineralnej, zawierającej zbilansowany kompleks minerałów odpowiadający naszym indywidualnym potrzebom. Starajmy się również zamienić posiłki w formie stałej na pokarmy płynne, które są niezwykle lekkostrawne oraz pomagają wyregulować naturalny rytm wypróżnień. Zrezygnujmy jednak z kawy i herbaty, a także wystrzegajmy się wszelakich napojów alkoholowych. Odpowiednie nawodnienie organizmu zagwarantuje nam szybsze wypłukiwanie toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Pijąc minimum dwa litry wody dziennie, pozbędziemy się również uczucia ociężałości, które często towarzyszy nam po świątecznym biesiadowaniu.
Przy uciążliwych dolegliwościach – działaj stanowczo, ale naturalnie
Jeżeli powyższe metody nie przynoszą wystarczającej ulgi w przypadku utrzymującego się uczucia przejedzenia i ociężałości oraz towarzyszącej im długotrwałej niestrawności, warto sięgnąć po naturalne składniki, które w formie codziennej kuracji stosowanej na pusty żołądek przynoszą fenomenalne, szybkie rezultaty. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest wypicie na czczo szklanki wody z dwoma łyżkami octu jabłkowego. W ten sposób aktywizujemy przemianę materii oraz zwalczamy wzdęcia. W przypadku uporczywych zaparć, warto również sięgnąć po szklankę wody przed śniadaniem, lecz zamiast octu należy rozpuścić w niej łyżkę naturalnego miodu, np. spadziowego lub rzepakowego. Miksturę taką można wzbogacić poprzez dodatek świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Inną sprawdzoną metodą wspomagającą powrót do formy po świątecznym przejedzeniu jest zalanie szklanką wody garści suszonych śliwek i pozostawienie takiej mieszanki na noc. Rano należy wodę z tejże mikstury wypić, zaś śliwki można spożyć. Aby szybko pozbyć się niestrawności, warto wspomóc się również korzeniem imbiru – można zarówno dodać plasterek imbiru do wody, którą następnie pijemy przez cały dzień, jak również ssać plasterek imbiru, wydobywając z niego tym samym dobroczynne olejki, które niezwykle efektywnie usprawniają trawienie.
Najlepszym sposobem, aby uniknąć poświątecznego dyskomfortu ze strony układu trawiennego, jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku przy świątecznym stole. Jednak jeżeli nie potrafimy oprzeć się smakowitym tradycyjnym potrawom i w efekcie po Świętach doskwiera nam niestrawność, zamiast sięgać po syntetyczne preparaty mające usprawnić trawienie, sięgnijmy po sprawdzone naturalne sposoby. W ten sposób nie tylko szybko odczujemy wyraźną ulgę, ale oprócz tego dostarczymy naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych.
Przepis na okołoświąteczny napój oczyszczający – DETOX
Przepis (2 porcje/2 szklanki = 2 dni):
– duży pęczek natki pietruszki
– 1 cytryna
– pół limonki
– 1 grejpfrut
– 1 szklanka wody
Przygotowanie:
Drobno posiekać pietruszkę, najlepiej jeśli użyjemy blendera. Dodać wyciśnięty sok z cytryny, sok z limonki, grejpfruta i szklankę wody. Dokładnie wymieszać.
Pijemy napój rano na czczo: 3 dni przed świętami, w trakcie świąt oraz 5 dni po świętach. Drink ten pomoże nam spalić więcej kalorii, oczyścić organizm i dostarczyć dużą ilość witamin i minerałów. Pietruszka poprawia trawienie, usuwa nadmiar wody z organizmu, eliminuje obrzęki, natomiast witamina C zawarta w cytrusach zadziała antyoksydacyjnie na cały organizm.
Opracowanie merytoryczne:
Elżbieta Kolbuch – dietetyk
Gabinety Dietetyczne Bonne Sante