REKLAMA
REKLAMA

Zagórska „tekatka” przestanie straszyć! Wiekowa lokomotywa ma być sercem Skweru Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r.

Po kilkunastu latach zabiegów Gmina Zagórz wydatkując kwotę…. 100 zł (słownie: sto złotych) netto stanie się właścicielem wyjątkowego eksponatu techniki kolejowej w postaci .

Maszyna wyprodukowana w 1955 roku zakończyła służbę 34 lata później i od tego czasu stacjonuje na obszarze kolejowym formalnie niedostępnym dla osób postronnych…

Dzięki pozytywnej decyzji jej dotychczasowego właściciela tj. Zarządu firmy Przewozy Regionalne sp. z o.o., parowóz ma szansę stać się jedną z kluczowych atrakcji turystycznych Zagórza – miasta szczycącego się od blisko półtora wieku kolejarskim rodowodem. Pierwsze próby pozyskania „tekatki” były czynione przez zagórski samorząd już w 2002 r. Sześć lat później dzięki interwencji ówczesnego senatora śp. Stanisława Zająca i wsparciu finansowemu Rady Miejskiej w Zagórzu fachowcy z renomowanej firmy INTERLOK dokonali szczegółowego przeglądu parowozu sporządzając kosztorys jego naprawy głównej i uruchomienia opiewający na kwotę 1,1 mln złotych netto. Niedługo przed likwidacją zagórskiej lokomotywowni jej pracownicy zdążyli dokonać prowizorycznej konserwacji „tekatki”. Niestety w pewnym momencie pojawiła się realna groźba eksmisji parowozu z Zagórza. W trakcie obecnej i minionej kadencji burmistrz Zagórza Ernest Nowak kilkukrotnie występował o przejęcie cennego eksponatu korzystając ze wsparcia m.in. posła Bogdana Rzońcy.

loko

Pozytywny przełom w opisywanej tu historii nastąpił za sprawą projektu pn. „Utworzenie Skweru Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r.”, którego centralnym elementem ma być właśnie zagórska „tekatka”. O genezie i szczegółach tej koncepcji mówi jej autor, Jerzy Zuba – gł. specjalista do spraw promocji i małych projektów w Urzędzie Miasta i Gminy Zagórz:

– Istotą tego projektu jest upamiętnienie uczestników bohaterskiej obrony infrastruktury kolejowej miasta Zagórz w listopadzie 1918 roku, kiedy to zagórscy kolejarze spontanicznie zorganizowawszy Komitet Obrońców Węzła Zagórskiego z bronią w ręku walczyli o odradzającą się wówczas niepodległość Polski. Na pamiątkę tamtych wydarzeń od 7 listopada 1920 r. nadawano Krzyż Obrońców Węzła Zagórskiego jako oficjalne odznaczenie państwowe. W nawiązaniu do tej przedwojennej tradycji, chcemy urządzić w okolicy nastawni dysponującej „Zg” w Zagórzu mini – skansen kolejowy w formie skweru z wykorzystaniem: lokomotywy TKt48124, semafora ramiennego oraz żurawia wodnego – wyjaśnia pełnomocnik burmistrza Zagórza do spraw kolei.

Kolejowa inicjatywa Gminy Zagórz skierowana na adres Krzysztofa Mamińskiego – Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego Przewozów Regionalnych zyskała rekomendacje ze strony: dyrektora Podkarpackiego Oddziału Przewozów Regionalnych Jerzego Churawskiego oraz Mieczysława Borowca – dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.

IMG_0521

Koszty profesjonalnej renowacji wszystkich elementów planowanego mini – skansenu szacowane są na poziomie około 170 tys. zł. Gmina Zagórz złożyła już stosowny wniosek o dofinansowanie, który obecnie czeka na ocenę. W montażu finansowym na potrzeby budowy Skweru Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r. wykorzystane zostaną środki z Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego, utworzonego w 2015 r. z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Fachowe wsparcie w realizacji anonsowanego tu dzieła powszechnie deklarują pracownicy zagórskiej Sekcji Eksploatacji PKP PLK S.A. (patrz: foto) na czele z jej Naczelnikiem Zbigniewem Bryndzą.

Osoby, firmy lub instytucje, które chciałyby się zaangażować w godne i oryginalne uczczenie pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r. proszone są o kontakt za pośrednictwem witryny internetowej www.dolinakolejowa.pl

materiały nadesłane

03-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)