REKLAMA
REKLAMA

Pieniądze dla seniorów. Wywalczyli 70 tys. zł.

Sanockie Stowarzyszenie „Pomoc Rodzinie” po raz kolejny wygrało konkurs organizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Osoby starsze, samotne i chore będą mogły zjeść niedzielny obiad z wolontariuszem.

W tym roku w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS 2017) organizacje pozarządowe z całej Polski złożyły ponad 1600 ofert. Do podziału było 40 milionów złotych w ramach czterech działów: edukacja osób starszych; aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową; partycypacja społeczna; usługi społeczne dla osób starszych. Stowarzyszenie „Pomoc Rodzinie” z Sanoka złożyło swój projekt w ramach ostatniej z tych kategorii. Spośród 340. projektów z całej Polski dotyczących tej kategorii nagrodzonych zostało 99. Projekt z Sanoka zajął 39. miejsce i dostanie dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł.

Projekt „Wspólnie łatwiej walczyć o zdrowie” wymyśliła emerytowana już prezes Stowarzyszenia im. św. ks. Gorazdowskiego Wanda Wojtuszewska. Sama ma 82 lata i jest osobą chorą, ale ciągle aktywną. Wie jak ważne jest to, by osoby samotne, tym bardziej przykute do łóżka czy niewychodzące już z domu mogły spędzić z kimś czas i zjeść prawdziwy, ciepły, niedzielny obiad.

DSC_3015

Projekt jest skierowany do osób 60+, które ze względu na swój stan fizyczny bądź psychiczny rzadko wychodzą z domów.

– Uczestnicy naszego projektu będą mogli wspólnie z wolontariuszem zjeść obiad. Wspólnemu posiłkowi będą towarzyszyły rozmowy, w zależności od stanu zdrowia uczestników także krótkie spacery z wolontariuszem, wspólne czytanie lektur – opowiada pomysłodawczyni Wanda Wojtuszewska.

Uczestników projektu będą wspierać także psycholog oraz rehabilitant, który podpowie osobie starszej jak ćwiczyć, by długo utrzymywać sprawność i w konsultacji z lekarzem uczestnika projektu opracuje odpowiedni zestaw ćwiczeń.

– Osoby starsze często nie są aktywne społecznie, kulturalnie, edukacyjnie, nie tylko ze względu na stan fizyczny ale i psychiczny – brak pewności siebie, zachwiane poczucie własnej wartości. Chcemy dodać im pewności siebie – planujemy wizyty kosmetyczki, która pomoże zadbać o skórę, włosy i paznokcie, tak by senior poczuł ochotę do życia, wyjścia z domu, na spacery, jakieś spotkania kulturalne i spotkania z innymi osobami albo zaproszenia kogoś znajomego na obiad do siebie – mówi Wanda Wojtuszewska.

– Mamy potwierdzenie z Ministerstwa, że nasz projekt zdobył uznanie. Bardzo się cieszymy – mówi Wojciech Pruchnicki prezes Stowarzyszenia Gorazdowskiego.

– Samotność to ważny problem w miastach takich jak Sanok, z których masowo wyjeżdżają młodzi ludzie a zostają starsi. Możemy pomóc nie tylko uczestnikom projektu, ale także wolontariuszom, których część będą stanowili również seniorzy – uczestnicy naszego poprzedniego programu dla osób starszych. Mamy już zgłoszenia pierwszych chętnych, którzy chcą czuć się potrzebni, chcą komuś pomóc, chcą być wolontariuszami. W ten sposób mogą znaleźć nowy pomysł na aktywne życie na emeryturze – zaznacza Wojciech Pruchnicki.

Program Stowarzyszenia im. św. ks. Gorazdowskiego będzie trwał przez 10 miesięcy. Weźmie w nim udział 15 osób wytypowanych m.in. przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

– Ustaliliśmy liczbę uczestników, która byłaby realna do tego, by dobrze się wszystkimi zająć, ale zdajemy sobie sprawę, że potrzebujących i chętnych może być znacznie więcej, gdyby tak było będziemy proponować sanockim urzędnikom, by zrobili miejską edycję naszego projektu. Wierzymy, że pomysł doceniony przez ministerstwo znajdzie uznanie także w Urzędzie Miasta – mówi pomagająca przy projekcie Elżbieta Mazur.

Stowarzyszenie Gorazdowskiego apeluje o zgłoszenia wolontariuszy chcących wziąć udział w programie oraz uczestników (osoby powyżej 60. roku życia, chore, pozostające w domach) – można się zgłaszać pod numerem telefonu 781 988 272 oraz e-mailem: w.pruchnicki@interia.pl. Szkolenie wolontariuszy rozpocznie się już w marcu.

Z całego województwa podkarpackiego dofinansowanie (w ramach priorytetu – usługi społeczne dla osób starszych) dostaną tylko cztery projekty, z czego ten Stowarzyszenia „Pomoc Rodzinie” w Sanoku został najwyżej oceniony przez ekspertów ministerstwa. Poza sanockim projektem pod tytułem „Wspólnie łatwiej walczyć o zdrowie” dofinansowanie dostaną także: Stowarzyszenie Podkarpacka Strefa Edukacji i Kultury „Wstęp Wolny” z Ulanowa (projekt pod nazwą „W sieci współpracy i wsparcia”); Fundacja MultiRegion z Dębicy i jej pomysł „Centrum Senior dla Seniora” oraz Stowarzyszenie Edukacja i Rozwój z Leska – projekt „Aktywny senior – promocja i rozwój wolontariatu wśród osób starszych.

Wśród projektów promujących integrację wewnątrz i międzypokoleniową dofinansowanie dostanie także program „Aktywni seniorzy – dobrze działający samorząd” – przygotowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Kobiet Gminy Zarszyn.

Warto zaznaczyć, że w tym roku w ramach konkursu zgłoszeń z Sanoka było więcej. Niestety ze względu na brakujące punkty dofinansowania nie dostaną Sanockie Centrum Seniora wymyślone przez Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana Grodka oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Sanoku z programem „Aktywnie żyć”.

To już druga edycja rządowego programu ASOS, w której sanockie Stowarzyszenie „Pomoc Rodzinie” wygrywa konkurs. W ubiegłym roku dofinansowanie z budżetu centralnego uzyskał projekt szkoleń i zajęć dla seniorów (informatyka, zajęcia ruchowe, spotkania z dietetyczką, kosmetyczką i policjantami, rzecznikiem konsumentów).

W ubiegłym roku Wanda Wojtuszewska została wyróżniona przez Rzecznika Praw Obywatelskich medalem „Zasłużony dla ochrony praw człowieka w Polsce”. Jej największym marzeniem jest dokończenie remontu budynku przy ul. Matejki w Sanoku, który mógłby się stać Domem Samotnej Matki. Aktualnie Stowarzyszenie im. św. ks. Gorazdowskiego zbiera fundusze na dokończenie remontu.

materiały nadesłane

03-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)