REKLAMA
REKLAMA

Zagórski Karmel w czołówce nominowanych do miana „Zabytek Zadbany” 2017

ZAGÓRZ, WARSZAWA / PODKARPACIE. Wśród 17 nominowanych obiektów do tegorocznej edycji konkursu „Zabytek zadbany” znalazł się także Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu. Tak zdecydowało jury, które obradowało w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

W tym roku do konkursu zgłoszono 94 obiekty z 15 województw w całej Polsce. W kategorii B – rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu, jako jeden z czterech zabytków, znalazł się dawny zespół klasztorny Karmelitów Bosych w Zagórzu.

„Zespół klasztorny złożony z kościoła, klasztoru i części gospodarczej, otoczony murami obronnymi, wzniesiony w latach 1700 – 1730 dla zakonu karmelitów bosych to przykład późnobarokowego założenia sakralno-obronnego o wybitnych walorach artystycznych. Zespół zniszczony w 1822 roku przez pożar, zachowany w ruinie” – czytamy w opisie.

Gmina Zagórz jest właścicielem osiemnastowiecznego, zabytkowego klasztoru od 2000 roku. Od tamtej pory małymi krokami stara się ratować obiekt.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_07

Jest to szczególnie widoczne w ostatnich latach. Wśród prac jakie już zrealizowano jest wyeksponowanie i zabezpieczenie murów klasztoru, odnowienie frontowej oraz wschodniej strony elewacji, a także uporządkowanie terenu wokół całego obiektu. W jednej z wież funkcjonuje również platforma widokowa, która cieszy się sporą popularnością. Natomiast na tyłach klasztornych jest ogród,w którym można znaleźć kwiaty, różnorodne zioła i drzewa owocowe.

Działka, na której znajduje się kompleks klasztorny to powierzchnia ponad 1,5 hektara. Natomiast sam obiekt jest wizytówką nie tylko miasta ale także całej gminy Zagórz. Warto także dodać, że w sezonie od czerwca do września do zagórskiego Karmelu przybywa nawet do 5 tysięcy turystów. Niepowtarzalność i wyjątkowość nowych inwestycji ma przyciągnąć ich jeszcze więcej.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_08

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Natomiast Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków przypada na 18 kwietnia, na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest przede wszystkim prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Warto nadmienić, że laureaci tegorocznego konkursu zostaną przedstawieni na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Organizatorzy zaplanowali ją 19 kwietnia br. w operze Nova w Bydgoszczy.

foto: W. Święch

05-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)